Dostosowanie trybu zagospodarowania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia będącego własnością Państwa do ogólnie obowiązujących zasad przekazywania środków majątku trwałego i obrotowego.

UCHWAŁA NR 845
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 października 1955 r.
w sprawie dostosowania trybu zagospodarowywania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia będącego własnością Państwa do ogólnie obowiązujących zasad przekazywania środków majątku trwałego i obrotowego.

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Niniejsza uchwała normuje tryb i warunki przekazywania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia, które przeszło na własność Państwa wskutek przepadku, zrzeczenia się, zapisu, darowizny, jako majątek bezdziedziczny, jak również z mocy dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13, poz. 87 z późniejszymi zmianami) oraz dekretu z dnia 5 września 1947 r. o przejściu na własność Państwa mienia pozostałego po osobach przesiedlonych do ZSRR (Dz. U. Nr 59, poz. 318).
§  2.
Wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi oraz prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty przekazują:
1)
nieruchomości, przedsiębiorstwa, zakłady lub ich części, jak również maszyny, urządzenia techniczne, środki transportowe, będące dla odbiorcy środkami trwałymi - nieodpłatnie właściwym instytucjom państwowym oraz państwowym jednostkom gospodarczym. W razie braku odpowiedniej ze względu na charakter mienia państwowej jednostki gospodarczej, która mogłaby przejąć mienie, lub w razie rezygnacji takiej jednostki z przejęcia mienia - przedsiębiorstwa, zakłady lub ich części oraz maszyny, urządzenia techniczne i środki transportowe mogą być przekazywane odpłatnie właściwym branżowo spółdzielniom;
2)
surowce, półfabrykaty i gotowe wyroby oraz wszelkie ruchomości nadające się do dalszej odsprzedaży, będące dla odbiorcy środkami obrotowymi - odpłatnie właściwym państwowym lub spółdzielczym jednostkom gospodarczym;
3)
przedmioty ruchome, nie nadające się do obrotu handlowego, ze względu zaś na swój stan przedstawiające wartość użytkową - nieodpłatnie miejscowemu referatowi rent i pomocy społecznej lub za jego zgodą bezpośrednio organizacjom charytatywnym;
4)
mienie nie nadające się do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem (złom i odpadki) - odpłatnie zbiornicom Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem lub Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych;
5)
przedmioty nadające się do umieszczenia w zbiorach państwowych - nieodpłatnie właściwym muzeom lub bibliotekom;
6)
wierzytelności pieniężne wynikające z przejętych na rzecz Państwa praw majątkowych - Bankowi Gospodarstwa Krajowego, jako właściwemu do zrealizowania i przelania należności na rachunek dochodów budżetu centralnego.
§  3.
1.
Przekazanie mienia właściwym państwowym jednostkom gospodarczym objętym planowaniem centralnym oraz jednostkom spółdzielczym następuje w uzgodnieniu z tymi jednostkami, a w razie braku uzgodnienia - w porozumieniu z ich organami nadrzędnymi.
2.
Przekazanie mienia właściwym państwowym jednostkom gospodarczym objętym planowaniem terenowym następuje w porozumieniu z właściwym zarządem (wydziałem) prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej. W razie odmowy przyjęcia mienia o wyznaczeniu odbiorcy lub o formie zagospodarowania mienia decyduje ostatecznie prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Przekazanie mienia następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  4.
Wartość przekazywanego mienia ustala się w następujący sposób:
1)
wartość mienia:

-

stanowiącego dla odbiorcy majątek trwały,

-

przekazywanego na cele pomocy społecznej oraz zbiornicom Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem lub Centralnemu Zarządowi Przemysłowych Surowców Wtórnych

ustala odbiorca;

2)
wartość mienia stanowiącego dla odbiorcy środki obrotowe ustala się komisyjnie z udziałem przedstawicieli wydziału finansowego i zarządu (wydziału) handlu prezydium właściwej rady narodowej, odbiorcy oraz w miarę potrzeby rzeczoznawcy na poziomie cen skupu lub zbytu zgodnie z obowiązującymi cennikami dla takich lub podobnych towarów biorąc pod uwagę obniżenie wartości ze wzglądu na stan lub stopień zużycia oraz wady przedmiotu;
3)
wartość przejętych praw majątkowych ustala się w wysokości wartości ich realizacji.
§  5.
1.
Mienie przekazywane nieodpłatnie, a stanowiące dla odbiorcy majątek trwały, podlega wpisaniu do inwentarza lub objęciu bilansem jednostki przejmującej w wartości ustalonej w sposób określony w § 4.
2.
Należność za mienie przejęte odpłatnie określa się na podstawie wartości ustalonej według § 4. Odbiorca obowiązany jest do wpłacenia należności za przejęte mienie w wysokości obowiązującej go ceny zakupu (przy zakupie do hurtu - cena zbytu, przy zakupie do detalu - cena hurtowa bądź cena detaliczna zmniejszona o marżę) w ciągu 3 miesięcy od dnia jej ustalenia na rachunek dochodów budżetu centralnego.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 29 października 1955 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.109.1437

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dostosowanie trybu zagospodarowania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia będącego własnością Państwa do ogólnie obowiązujących zasad przekazywania środków majątku trwałego i obrotowego.
Data aktu: 29/10/1955
Data ogłoszenia: 28/11/1955
Data wejścia w życie: 28/11/1955, 29/10/1955