Zarząd i właściwe wykorzystanie domów studenckich i internatów dla młodzieży szkół wyższych.

UCHWAŁA NR 621
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 12 sierpnia 1953 r.
w sprawie zarządu i właściwego wykorzystania domów studenckich i internatów dla młodzieży szkół wyższych.

W celu zapewnienia jednolitego zarządu i kierownictwa domami studenckimi i internatami dla studentów szkół wyższych oraz należytego wykorzystania pomieszczeń przeznaczonych na domy studenckie i internaty Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Minister Szkolnictwa Wyższego jest wyłącznie właściwy do zarządzania i kierowania domami studenckimi i internatami dla studentów szkół wyższych z wyjątkiem:
1)
domów studenckich i internatów w miastach, w których istnieją jedynie szkoły wyższe podlegające innym ministrom aniżeli Ministrowi Szkolnictwa Wyższego;
2)
domów studenckich i internatów mieszczących się w zespołach budynków szkół wyższych nie podlegających Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.
§  2.
Uprawnienia wymienione w § 1 może Minister Szkolnictwa Wyższego przekazać w całości lub w części ministrom, którym podlegają szkoły wyższe.
§  3.
1.
W budynkach bądź ich częściach zajmowanych na domy studenckie lub internaty dla studentów szkół wyższych mogą zamieszkiwać wyłącznie studenci tych szkół oraz osoby, które ze względu na szczególny charakter pracy powinny zamieszkiwać w tych domach bądź internatach (palacz, dozorca, intendent, administrator).
2.
Do osób zajmujących w domach studenckich lub internatach mieszkania ze względu na szczególny charakter pracy stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1952 r. w sprawie mieszkań służbowych i zakładowych (Dz. U. Nr 29, poz. 196).
§  4.
1.
Zobowiązuje się prezydia właściwych rad narodowych do dostarczenia pomieszczeń zastępczych osobom nie posiadającym w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały uprawnień do zamieszkiwania w domach studenckich lub internatach w myśl § 3 niniejszej uchwały, a posiadającym prawo do uzyskania pomieszczeń zastępczych stosownie do § 12 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1953 r. w sprawie wyłączenia spod publicznej gospodarki lokalami budynków i lokali przeznaczonych na domy studenckie i internaty oraz unormowania warunków, trybu przydziału i opróżniania pomieszczeń jak również ustalania norm zaludnienia w tych domach i internatach (Dz. U. Nr 39, poz. 171).
2.
Pomieszczenia zastępcze dostarczać będzie prezydium właściwej rady narodowej w ramach planu opracowanego przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego i za zgodą Prezesa Rady Ministrów, przy uwzględnieniu możliwości wynikających z publicznej gospodarki lokalami jak również z projektowanego budownictwa mieszkaniowego.
§  5.
Przydzielając zakładom pracy na podstawie kwartalnego rozdzielnika kontyngenty mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego, Państwowa Komisja Lokalowa na obszarze m. st. Warszawy oraz wojewódzkie komisje rozdziału mieszkań na obszarze swej właściwości miejscowej zastrzegać będą na wniosek przedsiębiorstwa państwowego "Zarząd Ośrodków Akademickich" w ramach poszczególnych kontyngentów pomieszczenia zastępcze dla osób wymienionych w § 4 ust. 1, a zatrudnionych przez zakłady pracy objęte rozdzielnikiem.
§  6.
W przypadku przydzielenia pomieszczenia zastępczego w trybie § 5 plan przydziału mieszkań zastępczych (§ 4 ust. 2) ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
§  7.
1.
Do czasu otrzymania przez osoby nie mające tytułu do zamieszkiwania w domu studenckim lub internacie mieszkań zastępczych stosownie do § 12 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1953 r. może Minister Szkolnictwa Wyższego bądź inny właściwy minister zarządzić przydzielenie im czasowych pomieszczeń zastępczych w wydzielonej na ten cel części domu studenckiego (internatu).
2.
Czasowe pomieszczenia zastępcze powinny być nie mniejsze niż mieszkania opróżniane, chyba że powierzchnia tych ostatnich przekracza obowiązujące normy zaludnienia.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Szkolnictwa Wyższego, Ministrowi Gospodarki Komunalnej i innym właściwym ministrom.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024