Tryb zaopatrywania w druki akcydensowe i ich dystrybucja.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 9 lipca 1953 r.
w sprawie trybu zaopatrywania w druki akcydensowe i ich dystrybucji. *

Na podstawie art. 1 oraz 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) oraz § 1 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 6 lipca 1953 r. w sprawie przekazania Prezesowi Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu papierem i drukami akcydensowymi (Monitor Polski Nr A-66, poz. 792) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Zarządzenie dotyczy wszelkiego rodzaju druków akcydensowych, z wyjątkiem druków pomocniczych służących do przekazywania różnego rodzaju wskazań bez wpisywania treści uzupełniającej (instrukcje, tabele przeliczeniowe, cenniki, katalogi, prospekty, programy, bilety itp.), w odniesieniu do których tryb zaopatrzenia uregulowany będzie odrębnym zarządzeniem.

II.

Druki manipulacyjne (formularze).

§  2.
Z uwagi na charakter i zakres stosowania oraz sposób zaopatrywania i normy zapasów magazynowych odróżnia się następujące rodzaje druków manipulacyjnych (formularzy):
1)
powszechnego użytku, tzn. ujednolicone formularze do określonych czynności manipulacyjnych wspólnych dla różnych jednostek organizacyjnych; wzory tego typu formularzy objęte są katalogiem Centrali Wydawniczej Druków;
2)
specjalne, tzn. formularze dostosowane wyłącznie do indywidualnych potrzeb poszczególnych jednostek lub jednostek z jednej gałęzi gospodarki narodowej albo przeznaczone na doraźne akcje; wzory formularzy tego typu objęte są katalogami poszczególnych resortów.
§  3.
1.
Dostawcą druków manipulacyjnych (formularzy) powszechnego użytku i specjalnych jest Centrala Wydawnicza Druków, przedsiębiorstwo państwowe, zwane dalej w skrócie "C.W.D."
2.
C.W.D. rozprowadza formularze powszechnego użytku i specjalne za pośrednictwem swoich jednostek terenowych (baz i sklepów).
§  4.
1.
Ministerstwa, centralne urzędy, instytucje i organizacje społeczne, zwane dalej "głównymi zamawiającymi", opracowują roczne plany zapotrzebowań i składają centralnie planowe zbiorcze zapotrzebowanie na druki manipulacyjne (formularze) dla potrzeb własnych i podległych im jednostek do Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru).
2.
Odbiorcami druków manipulacyjnych są zarówno główni zamawiający jak i podległe im jednostki, objęte rozdzielnikami.
3.
Poza resortami i instytucjami wymienionymi w ust. 1 głównymi zamawiającymi, odbiorcami dla całego resortu i jednostek podległych mogą być centralne zarządy zaopatrzenia poszczególnych ministerstw.
§  5.
1.
Planującymi i zamawiającymi centralnie druki manipulacyjne (głównymi zamawiającymi) dla potrzeb własnych i podległych im jednostek są również prezydia wojewódzkich rad narodowych (m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz zarządy wojewódzkie przemysłu terenowego (m. st. Warszawy i m. Łodzi).
2.
Składanie zapotrzebowań przez wyżej wymienione jednostki powinno następować w uzgodnieniu z resortami właściwymi dla poszczególnych grup druków.
3.
Odbiorcami druków manipulacyjnych są główni zamawiający wymienieni w ust. 1 dla potrzeb własnych oraz podległe im jednostki na szczeblu powiatu.
§  6.
1.
Główni zamawiający opracowują zbiorcze zapotrzebowania na druki manipulacyjne powszechnego użytku i specjalne na potrzeby własne i podległych im jednostek z podziałem na kwartalne okresy dostaw i grupy druków, według wytycznych, które ustali C.W.D.
2.
Główni zamawiający przy opracowaniu rocznych zapotrzebowań zbiorczych przeprowadzą analizę i korektę zapotrzebowań jednostek podległych stosownie do zarządzenia nr 14 Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 21 stycznia 1952 r. w sprawie trybu ustalania wzorów druków akcydensowych (formularzy) (Monitor Polski Nr A-13, poz. 145) oraz okólnika nr 11 Biura do Spraw Papieru z dnia 21 kwietnia 1952 r. o użyciu papieru na wykonanie druków manipulacyjnych (formularzy).
3.
Zapotrzebowania, o których mowa w ust. 2, oddzielnie na druki powszechnego użytku i oddzielnie na druki specjalne (resortowe) powinny być składane wraz z dokładnym uzasadnieniem wysokości do Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) i w odpisie w 2 egzemplarzach do C.W.D. w terminie do dnia 1 września każdego roku kalendarzowego na rok następny.
4.
C.W.D. przeprowadzi przy udziale głównych zamawiających szczegółową analizę wszystkich formularzy specjalnych, objętych zapotrzebowaniami jednostek podległych, co do treści, układu graficznego, formatu i rodzaju papieru oraz analizę ilości druków zarówno specjalnych jak i powszechnego użytku, zapotrzebowanych przez poszczególnych użytkowników; na tej podstawie ustali wstępną ilość papieru potrzebnego na wykonanie druków objętych zapotrzebowaniami i przedstawi swe wnioski Centralnemu Urzędowi Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) w terminie do dnia 15 października każdego roku za pośrednictwem Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.
5.
Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) po porozumieniu z głównymi zamawiającymi ustali w terminie do dnia 1 listopada każdego roku ostateczną ilość papieru potrzebnego na wykonanie druków manipulacyjnych dla każdego z głównych zamawiających, podając wysokość tych limitów do wiadomości głównych zamawiających i C.W.D.
6.
C.W.D. w terminie do dnia 5 listopada każdego roku wskaże głównym zamawiającym swoje bazy towarowe, do których jednostki podległe głównym zamawiającym powinny składać zamówienia kwartalne w trybie ustalonym przez C.W.D.
7.
Główni zamawiający oraz podległe im jednostki składać będą kwartalne zamówienia w ramach ustalonych limitów do wskazanych przez C.W.D. baz towarowych najpóźniej na jeden miesiąc przed rozpoczęciem kwartału, w którym zamówienie ma być wykonane.
8.
Maksymalne ilości jednorazowych zamówień na druki manipulacyjne nie mogą przekraczać:
1)
dla formularzy powszechnego użytku - ilości zużycia kwartalnego;
2)
dla formularzy specjalnych - ilości zużycia półrocznego, przy czym druki specjalne o nakładach rocznych nie przekraczających 4.000 sztuk formularzy należy zamawiać jednorazowo na okres roczny.
9.
Łączna ilość zamówień na druki manipulacyjne i ich realizacja nie mogą przekraczać limitów ustalonych dla poszczególnych resortów (głównych zamawiających) przez Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) stosownie do § 2 ust. 2 zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej z dnia 8 lipca 1953 r. w sprawie gospodarowania papierem przeznaczonym na wykonywanie druków akcydensowych (Monitor Polski Nr A-66, poz. 804).

III.

Druki do opakowań.

§  7.
1.
Drukami do opakowań w rozumieniu niniejszego zarządzenia są wszelkiego rodzaju opakowania papierowe i kartonowe z nadrukiem.
2.
W zależności od rodzaju wytworów papierniczych stosowanych na te opakowania odróżnia się:
1)
opakowania papierowe z nadrukiem, tzn. wszelkiego rodzaju opakowania z nadrukiem wykonane z papieru, jak również uzupełnienia do tych opakowań (opaski, etykiety, nalepki, zawieszki przy produktach itp.) oraz dołączane do opakowanych wyrobów drukowane wskazania użycia lub przeznaczenia;
2)
opakowania kartonowe z nadrukiem, tzn. wszelkiego rodzaju opakowania wykonane z kartonu (tektury) dostarczane zarówno w formie gotowej jak i w postaci wykrojów z umieszczonymi na nich drukami.
§  8.
Dostawcą opakowań papierowych z nadrukiem jest Centralny Zarząd Przemysłu Graficznego, natomiast opakowań kartonowych z nadrukiem - Centralny Zarząd Przemysłu Graficznego, Centralny Zarząd Przemysłu Przetworów Papierowych i Materiałów Biurowych oraz jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
§  9.
1.
Główni zamawiający opracowują roczne plany zbiorczych zapotrzebowań na opakowania papierowe i kartonowe z nadrukiem dla potrzeb podległych im jednostek z podziałem na kwartalne okresy dostaw.
2.
Zapotrzebowania powyższe powinny być składane do Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) w terminie do dnia 1 września każdego roku kalendarzowego na rok następny.
3.
Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) w porozumieniu z jednostkami wymienionymi w ust. 1 ustali w terminie do dnia 15 października limity papieru przeznaczonego na druki do opakowań oraz na opakowania papierowe z nadrukiem i kartonu na opakowania kartonowe z nadrukiem dla poszczególnych resortów, wskazując, którym jednostkom przetwórczym lub poligraficznym, podległym Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Centralnemu Zarządowi Przemysłu Graficznego i Centralnemu Zarządowi Przemysłu Przetworów Papierowych i Materiałów Biurowych, zostały przydzielone odpowiednie ilości wytworów papierniczych w celu wykonania potrzebnych opakowań z nadrukiem dla każdego z resortów.
4.
Zamówienia i ich realizacja nie mogą przekraczać limitów ustalonych dla poszczególnych resortów (odbiorców) przez Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) zgodnie z § 2 ust. 2 zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej z dnia 8 lipca 1953 r. w sprawie gospodarowania papierem przeznaczonym na wykonywanie druków akcydensowych (Monitor Polski Nr A-66, poz. 804).
5.
Jednostki wymienione w ust. 1 w ciągu 30 dni od daty otrzymanego zawiadomienia o ilości wytworów papierniczych przydzielonych na opakowania z nadrukiem zawrą z właściwym producentem tych opakowań umowy na planową dostawę.

IV.

Przepis końcowy.

§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 25 stycznia 1956 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie zaopatrzenia w opakowania papierowe i kartonowe z nadrukiem, zgodnie z § 4 pkt 1 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1956 r. w sprawie gospodarowania papierem przeznaczonym na wykonywanie druków manipulacyjnych oraz opakowań papierowych i kartonowych z nadrukiem (M.P.56.5.41).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024