Ograniczenie używania ołowiu do uszczelniania połączeń rur wodociągowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 14 maja 1953 r.
w sprawie ograniczenia używania ołowiu do uszczelniania połączeń rur wodociągowych.

Na podstawie art. 1 oraz art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zabrania się jednostkom gospodarki uspołecznionej używania ołowiu do uszczelniania połączeń rur wodociągowych.
§  2.
1.
Zakaz określony w § 1 nie ma zastosowania przy uszczelnianiu połączeń rur wodociągowych:
1)
w miejscu skrzyżowania się przewodów wodociągowych z arteriami komunikacyjnymi;
2)
w innych przypadkach, w których zastosowanie ołowiu jest konieczne, jeśli konieczność ta zostanie potwierdzona przez jednostkę nadrzędną wykonawcy robót, a w szczególności przy naprawie przewodów wodociągowych, których wyłączenie na dłuższy okres czasu nie jest możliwe.
2.
W przypadku wykonywania robót wodociągowych na podstawie dokumentacji technicznej opracowanej przez biuro projektów i zatwierdzonej po dniu wejścia w życie zarządzenia wykonawca robót stosuje uszczelnienia połączeń rur wodociągowych ołowiem zgodnie z dokumentacją techniczną bez potrzeby badania, czy zachodzi przypadek określony w ust. 1.
§  3.
1.
Biura projektów przy opracowywaniu dokumentacji technicznej obowiązane są uwzględniać przepisy §§ 1 i 2 ust. 1 pkt 1. Zaprojektowanie uszczelnienia połączeń rur wodociągowych ołowiem w przypadkach innych niż określone w § 2 ust. 1 pkt 1 może mieć miejsce tylko na podstawie orzeczenia komisji, zatwierdzonego przez jednostkę nadrzędną nad biurem projektów.
2.
Komisję, o której mowa w ust. 1, powołuje dyrektor biura projektów spośród pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
3.
Orzeczenie komisji powinno być wydane na piśmie i zawierać stwierdzenie konieczności użycia ołowiu oraz uzasadnienie.
§  4.
Do uszczelnienia połączeń rur wodociągowych zamiast ołowiu należy stosować następujące materiały zastępcze:
1)
cement lub azbestocement;
2)
ścinki folii aluminiowej lub inne odpadki aluminiowe (w środowiskach niealkalicznych i słabo kwaśnych);
3)
materiały uszczelniające produkowane na bazie substancyj bitumicznych;
4)
preparaty siarkowe;
5)
żelazo gąbczaste;
6)
inne materiały uszczelniające uznane za nadające się do tego celu przez Ministra Budownictwa Przemysłowego (§ 6).
§  5.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Ministrami Budownictwa Przemysłowego oraz Gospodarki Komunalnej wyda w terminie do dnia 15 czerwca 1953 r. instrukcję o stosowaniu cementu i azbestocementu oraz ścinków folii aluminiowej i innych odpadków aluminiowych do uszczelniania połączeń rur wodociągowych.
§  6.
1.
Minister Budownictwa Przemysłowego w porozumieniu z Ministrami Budownictwa Miast i Osiedli oraz Gospodarki Komunalnej w terminie do dnia 30 września 1953 r. ustali wykaz dostępnych w kraju materiałów innych niż określone w § 4 pkt 1-5 nadających się do uszczelniania połączeń rur wodociągowych oraz wyda instrukcją o stosowaniu tych materiałów, jak również materiałów produkowanych na bazie substancyj bitumicznych, preparatów siarkowych i żelaza gąbczastego.
2.
Minister Budownictwa Przemysłowego poleci Instytutowi Techniki Budownictwa:
1)
opracowanie wykazu i instrukcji, o których mowa w ust. 1;
2)
bieżące opiniowanie w trybie przyspieszonym wniosków racjonalizatorskich z zakresu tworzyw nadających się do uszczelniania połączeń rur wodociągowych.
§  7.
1.
Przy opracowywaniu dokumentacji technicznej dla urządzeń wodociągowych biuro projektów określa, jaki materiał powinien być użyty do uszczelniania połączeń rur wodociągowych. Biuro projektów powinno w miarę możności określać kilka materiałów, jakie mogą być zastosowane.
2.
W przypadku trudności w uzyskaniu materiału określonego przez biuro projektów inwestor lub wykonawca robót powinien zwrócić się do biura projektów o wyrażenie zgody na użycie innego materiału. Zgoda biura projektów powinna być wyrażona na piśmie. W razie niemożności uzyskania porozumienia decyduje ministerstwo sprawujące nadzór nad biurem projektów.
3.
W razie wskazania kilku materiałów, które mogą być użyte do uszczelnienia połączeń rur wodociągowych, biuro projektów sporządzi kosztorys robót według cen materiału najdroższego.
§  8.
Zarządzenie nie dotyczy jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
§  9.
1.
Zarządzenie nie ma zastosowania do uszczelniania połączeń rur wodociągowych na terenach, na których występują szkody górnicze.
2.
Uprawnienia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania przepisów o stosowaniu ołowiu do uszczelniania rur wodociągowych na terenach, na których występują szkody górnicze, przekazuje się Ministrowi Górnictwa w porozumieniu z Ministrami: Budownictwa Miast i Osiedli, Budownictwa Przemysłowego oraz Gospodarki Komunalnej.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024