Godziny rozpoczynania pracy na terenie m.st. Warszawy.

OKÓLNIK NR 77
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 kwietnia 1952 r.
w sprawie godzin rozpoczynania pracy na terenie m. st. Warszawy.

Celem usprawnienia warunków dojazdu pracowników do pracy i z pracy do miejsca zamieszkania zarządza się, co następuje:
§  1.
Określone w załączniku państwowe, spółdzielcze i społeczne zakłady pracy, których siedziba znajduje się na terenie m. st. Warszawy, rozpoczynają pracę w godzinach ustalonych w tym załączniku.
§  2.
Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy w porozumieniu z Prezydium Rady Ministrów może w zależności od potrzeb oraz możliwości przewozowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego:
a)
wprowadzać zmiany w wykazie zakładów pracy ustalonych w załączniku oraz w zakładach, w których godziny rozpoczynania pracy pozostają bez zmiany,
b)
wydawać w przypadkach szczególnie uzasadnionych zakładom pracy zezwolenia na rozpoczynanie zajęć w godzinie innej niż została ustalona w załączniku.
§  3.
Kierownicy zakładów pracy, o których mowa w § 1, obowiązani są do niezwłocznego dostosowania godziny pracy w podległych im zakładach do postanowień niniejszego okólnika i są odpowiedzialni za ścisłe przestrzeganie tych godzin.
§  4.
Zarządzenie Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy określi, czy i w jakim zakresie postanowienia niniejszego okólnika stosuje się do zakładów pracy położonych na terenach włączonych do obszaru m. st. Warszawy na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 199).
§  5.
1.
W okresie miesięcy lipca i sierpnia zakłady pracy rozpoczynające zajęcia o godz. 830 i później mogą przyspieszyć czas rozpoczynania pracy o pół godziny za zgodą Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.
2.
Z dniem 1 września należy w przypadkach określonych w ust. 1 bezwzględnie przywrócić poprzednie godziny rozpoczynania pracy pod rygorem odpowiedzialności kierowników zakładów pracy.
§  6.
Traci moc okólnik Nr 25 z dnia 24 listopada 1949 r. w sprawie zmiany godzin rozpoczynania pracy na terenie m. st. Warszawy (Monitor Polski Nr A-95, poz. 1137).
§  7.
Okólnik wchodzi w życie z dniem 21 kwietnia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

GODZINY ROZPOCZYNANIA ZAJĘĆ W ZAKŁADACH PRACY NA TERENIE M. ST. WARSZAWY.

Godz. 5,00 - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta oraz spożywcze zakłady produkcyjne o charakterze bezpośredniej obsługi aprowizacyjnej, np. piekarnie, zakłady mleczarskie, hale targowe itp.

Godz. 5,30 - Sklepy mleczarskie, piekarskie, bary mleczne oraz część sklepów spożywczych, których wykaz ustali Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.

Godz. 6,00 - Fabryki i zakłady, typu produkcji przemysłowej pracujące na dwie lub trzy zmiany.

Godz. 6,30 - Fabryki i zakłady typu produkcji przemysłowej pracujące na jedną zmianę.

Godz. 7,00 - Budowy, odcinki budów wraz z zarządami budowlanymi i bazami transportu, zaopatrzenia i sprzętu podległe przedsiębiorstwom budownictwa przemysłowego, budownictwa miast i osiedli i spółdzielniom budowlanym oraz zjednoczenia budowlane.

Godz. 7,30 - Centrale handlowe, centrale zaopatrzenia, lecznictwo, a ponadto wszelkie zakłady usługowe, które nie ustalą dla siebie godziny późniejszej, poczynając od godziny 9,00.

Godz. 8,00 - Szkoły podstawowe, ogólnokształcące, zawodowe, licea pedagogiczne, licea dla wychowawczyń przedszkoli oraz urzędy pocztowe.

Godz. 8,30 - Szkoły wyższe, urzędy i inne jednostki organizacyjne podległe władzom centralnym oraz Komenda Główna, Wojewódzka i Stołeczna P. O. "Służba Polsce".

Godz. 9,00 - Władze i urzędy centralne, Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy i jego agendy, centralne zarządy, zjednoczenia oprócz zjednoczeń budowlanych oraz biura studiów i projektów.

O godz. 9,30 i później rozpoczynają zajęcia: centrale i związki spółdzielcze, sklepy artykułów przemysłowych, centrale banków i instytucji finansowych wraz z oddziałami z wyjątkiem Narodowego Banku Polskiego, instytuty naukowe, muzea, biblioteki, instytucje społeczne, związki zawodowe oraz stowarzyszenia.

Uwaga: Nie wymienione rodzaje zakładów pracy rozpoczynają zajęcia w godzinach dotychczasowych.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024