united kingdom
ukraine

Utworzenie w Ministerstwie Handlu Wewnętrznego Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Handlu.

UCHWAŁA NR 203
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 marca 1952 r.
w sprawie utworzenia w Ministerstwie Handlu Wewnętrznego Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Handlu.

§  1.
W celu właściwego zorganizowania zaopatrzenia uspołecznionych jednostek gospodarczych handlu i żywienia zbiorowego w materiały, urządzenia i sprzęt techniczny tworzy się w Ministerstwie Handlu Wewnętrznego Centralny Zarząd Zaopatrzenia Handlu z siedzibą w Warszawie, zwany dalej "Centralnym Zarządem", działający według zasad ustalonych uchwałą Prezydium Rządu z dnia 23 grudnia 1950 r. w sprawie włączenia w skład ministerstw centralnych zarządów (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-5, poz. 63).
§  2.
1.
Przedmiotem działania Centralnego Zarządu jest:
1)
planowanie, rozdzielnictwo i nadzór nad realizacją zaopatrzenia w materiały, urządzenia techniczne i sprzęt oraz śledzenie racjonalnej gospodarki nimi w aparacie handlu wewnętrznego,
2)
nadzór, koordynacja i ogólne kierownictwo podległych przedsiębiorstw, utworzonych odrębnymi zarządzeniami Ministra Handlu Wewnętrznego w trybie dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439), a prowadzących:
a)
produkcję urządzeń technicznych i sprzętu dla zakładów handlowych żywienia zbiorowego i drobnego przetwórstwa,
b)
montaż, konserwacje i remonty maszyn, urządzeń technicznych i sprzętu,
c)
zaopatrzenie zakładów wymienionych pod lit. a) w niektóre specjalne materiały, urządzenia techniczne i sprzęt.
2.
W szczególności do zadań Centralnego Zarządu należy:
1)
w zakresie potrzeb ogólnych resortu:
a)
planowanie zaopatrzenia podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego jednostek handlowych,
b)
rozdzielnictwo planowanych i przydzielonych centralnie materiałów, sprzętu, urządzeń technicznych i maszyn oraz nadzór nad ich realizacją,
c)
śledzenie racjonalnej gospodarki materiałami, sprzętem, urządzeniami i maszynami w jednostkach handlu wewnętrznego,
d)
postulowanie i ustalanie z przemysłami produkującymi materiały zaopatrzeniowe, sprzęt i urządzenia - standartów, asortymentów oraz właściwej jakości produkcji przeznaczonej dla aparatu handlu;
2)
w zakresie nadzoru nad podległymi przedsiębiorstwami:
a)
opracowywanie zbiorczych planów działalności podległych przedsiębiorstw i nadzór nad ich wykonaniem,
b)
opracowywanie procesów technologicznych i organizacja produkcji,
c)
dbanie o stały postęp techniczny i racjonalizację,
d)
ulepszanie i kontrola jakości produkcji,
e)
wzajemna koordynacja działalności przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie produkcji i zaopatrzenia,
f)
nadzór i koordynacja gospodarki finansowej,
g)
regulowanie zagadnień pracy i płac,
h)
opracowywanie norm i instrukcji organizacyjnych,
i)
planowanie inwestycji i nadzór nad ich wykonaniem,
j)
nadzór nad konserwacją i remontami maszyn, urządzeń, sprzętu i budowli,
k)
nadzór nad eksploatacją majątku przydzielonego przedsiębiorstwom.
§  3.
Upoważnia się Ministrów Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Przemysłu Maszynowego do przekazania Centralnemu Zarządowi za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego zakładów, potrzebnych do wykonania zadań stojących przed Centralnym Zarządem.
§  4.
Wykonanie uchwały oraz ustalenie terminu rozpoczęcia działalności Centralnego Zarządu porucza się Ministrowi Handlu Wewnętrznego.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-30.442

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Utworzenie w Ministerstwie Handlu Wewnętrznego Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Handlu.
Data aktu: 29/03/1952
Data ogłoszenia: 15/04/1952
Data wejścia w życie: 15/04/1952