Eliminowanie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych ze złomu metali.

UCHWAŁA NR 982
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 15 listopada 1952 r.
w sprawie eliminowania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych ze złomu metali.

Celem uniknięcia szkód powodowanych przedostawaniem się przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych do złomu, a w szczególności w trosce o zwiększenie bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych przy złomie oraz celem ochrony zdrowia i życia tychże pracowników postanawia się, co następuje:
§  1.
Zabrania się jednostkom organizacyjnym gospodarki uspołecznionej, zajmującym się zbiórką, skupem, przerobem, eksploatacją i wysyłką złomu w jakiejkolwiek formie, przesyłania w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
§  2.
Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkie przedmioty o charakterze wojskowym i wojennym, które z uwagi na swe właściwości stwarzają niebezpieczeństwo wybuchu zarówno przy manipulacji, jak i przy zetknięciu z wysoką temperaturą, np. wszelkiego rodzaju pociski, bomby lotnicze, pięści pancerne, miny nie rozbrojone, oporopowrotniki, zagwożdżone zamki i lufy, łuski artyleryjskie i karabinowe, czerepy pocisków oraz wszelkiego rodzaju przedmioty, w których znajdują się resztki środków wybuchowych.
§  3.
Za przedmioty niebezpieczne uważa się wszelkie przedmioty o charakterze przemysłowym, które ze wzglądu na swą zawartość stanowią niebezpieczeństwo przy zetknięciu z wysoką temperaturą, np. butle stalowe, beczki, gaśnice, rury zamknięte i inne.
§  4.
1.
W przypadku ujawnienia w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych bądź podejrzanych o te właściwości posiadacz złomu powinien znaleziony przedmiot odpowiednio zabezpieczyć, umieszczając go w specjalnym pomieszczeniu po uprzednim oznaczeniu farbą olejną i wciągnięciu do odpowiedniej ewidencji. Przenoszenie tych przedmiotów powinno być dokonywane przy zachowaniu wszelkich koniecznych środków ostrożności, z wykluczeniem rzucania przedmiotów lub uderzania jednego przedmiotu o drugi.
2.
Ministrowie: Hutnictwa, Handlu Wewnętrznego, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Kolei ustalą w porozumieniu z Ministrem Finansów zasady i sposób przyznawania oraz wysokość nagród dla pracowników za ujawnianie w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
§  5.
1.
Unieszkodliwienia ujawnionych w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych dokonywają właściwe jednostki wojskowe na wniosek posiadacza tych przedmiotów. Zabrania się posiadaczowi samodzielnego unieszkodliwiania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
2.
Po otrzymaniu wniosku wymienionego w ust. 1 właściwa jednostka wojskowa zobowiązana jest niezwłocznie przeprowadzić unieszkodliwienie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, przy czym z czynności tych sporządza odpowiedni protokół, którego kopię przekazuje posiadaczowi.
3.
Minister Obrony Narodowej ustali w porozumieniu z Ministrem Hutnictwa tryb postępowania przy unieszkodliwianiu wyeliminowanych ze złomu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
§  6.
Jednostki wymienione w § 1, przesyłające złom, zobowiązane są do dołożenia przy załadowaniu go wszelkich starań, aby do przesyłki nie przedostały się przedmioty wybuchowe i niebezpieczne.
§  7.
Każda przesyłka złomu nadana koleją powinna być zaopatrzona przez nadawcę przesyłki w trwale umocowaną na wagonie tabliczkę z napisem: "Wolne od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych - skontrolowano". Na tabliczce powinien być uwidoczniony podpis kontrolującego i odcisk pieczątki nadawcy nad podpisem, a treść tabliczki należy powtórzyć w awizie. Za dokonany ładunek zgodny z treścią tabliczki odpowiadają osoby zatrudnione przy załadowaniu przesyłki i kontrolujący.
§  8.
1.
Odbiorca złomu zobowiązany jest do przeprowadzenia ścisłej kontroli, czy przesyłka nie zawiera przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
2.
Zakłady przemysłowe zużywające złom zobowiązane są do przeprowadzania przed jego przetopem ostatecznej kontroli, czy nie zawiera on przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
3.
Przypadki ujawnienia w przesyłce złomu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych odbiorca obowiązany jest stwierdzić protokolarnie, a kopię protokołu przesłać dostawcy.
4.
Odbiorcy złomu przysługuje prawo obciążenia przesyłającego kosztami unieszkodliwienia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
§  9.
Jednostki wymienione w § 1, każda w zakresie swej właściwości, wydadzą zarządzenia regulujące szczegółowo zakres obowiązków pracowników, zatrudnionych przy zbiórce, skupie, eksploatacji, wysyłce i przerobie złomu, bądź dostosują już wydane zarządzenia do postanowień niniejszej uchwały oraz zorganizują stałe instruowanie personelu.
§  10.
O ujawnionych przypadkach wykroczenia przeciwko postanowieniom niniejszej uchwały lub przepisów na jej podstawie wydanych, a w szczególności nie zabezpieczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych lub ich przesyłania, należy bezzwłocznie zawiadomić organy powołane do ścigania przestępstw.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Hutnictwa i właściwym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024