Rozszerzenie asortymentu dań w zakładach zbiorowego żywienia w okresie letnim.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 1 czerwca 1951 r.
w sprawie rozszerzenia asortymentu dań w zakładach zbiorowego żywienia w okresie letnim.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie zakresu działania Ministra Handlu Wewnętrznego (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
W uspołecznionych zakładach żywienia zbiorowego o charakterze otwartym potrawy z mięsa i z przetworów mięsnych wydawane mogą być jedynie w normach ustalonych recepturą potraw.
§  2.
Wszystkie uspołecznione zakłady żywienia zbiorowego o charakterze otwartym obowiązane są oprócz potraw z mięsa sporządzać i umieszczać w jadłospisach w szerokim zakresie potrawy jarskie, rybne i półmięsne.
§  3.
Zakłady żywienia zbiorowego o charakterze otwartym zaopatrywane będą w mięso i przetwory mięsne oraz tłuszcze na podstawie przeciętnych norm ustalonych przez Ministerstwo Handlu Wewnętrznego dla poszczególnych kategorii zakładów żywienia zbiorowego i w oparciu o plany produkcyjne każdego zakładu. Normy te powinny być tak obliczone, aby po ich uwzględnieniu w planie produkcyjnym danego zakładu co najmniej 1/3 część ogólnej ilości dań przypadała na dania jarskie, rybne i półmięsne.
§  4.
1.
Dla umożliwienia zakładom żywienia zbiorowego rozszerzenia asortymentu dań jarskich, rybnych i półmięsnych mogą one w ramach tygodniowego zaopatrzenia w surowce i przetwory mięsne wydawać potrawy oparte na tych produktach tylko 6 dni w tygodniu.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego rozszerzy i wzbogaci zaopatrzenie zakładów żywienia zbiorowego w warzywa, owoce, przetwory owocowe i warzywne, ryby i przetwory rybne, jaja, mleko i przetwory mleczne, grzyby, jagody itp.
§  5.
1.
Przepisy §§ 1-4 mają odpowiednie zastosowanie do zakładów żywienia zbiorowego o charakterze zamkniętym, jak np. stołówki pracownicze i akademickie, kolonie letnie i wczasy pracownicze, sanatoria i szpitale, internaty, domy dziecka itp.
2.
Przydział mięsa dla zamkniętych zakładów żywienia zbiorowego wymienionych w ust. 1 odbywać się będzie w oparciu o normy dzienne na stołownika, ustalone przez Ministra Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  6.
Zakłady, wyłączające raz w tygodniu z jadłospisów potrawy mięsne i z przetworów mięsnych, obowiązane są w tym dniu sporządzać w szerokim asortymencie posiłki podstawowe i przekąski z innych surowców w rozmiarze zabezpieczającym co najmniej dotychczasowy plan produkcji dziennej.
§  7.
Zarządzenie niniejsze nie odnosi się do ośrodków, których sieć zakładów żywienia zbiorowego obsługuje robotników przemysłu górniczego i ciężkiego. Wykaz tych ośrodków ustali Minister Handlu Wewnętrznego na wniosek zainteresowanych ministrów.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 11 czerwca 1951 r.

ZAŁĄCZNIK 

NORMY MIĘSNO-TŁUSZCZOWE DLA ZAKŁADÓW ŻYWIENIA ZBIOROWEGO O CHARAKTERZE ZAMKNIĘTYM

Grupa wyżywieniowa Normy mięsa dziennie w gramach Normy wędlin dziennie w gramach
Ministerstwo Oświaty i Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego Domy małych dzieci 40 10
Przedszkola 35 10
Domy dziecka:
a)

do lat 7

70 15
b)

powyżej 7 lat

120 25
Internaty 150 30
Dożywienia w szkołach i świetlicach dziecięcych 60 10
Półkolonie 75 10
Kolonie i obozy szkolne:
a)

do lat 7

75 15
b)

powyżej 7 lat

150 20
Wczasy młodzieżowe 150 30
Ministerstwo Szkół Wyższych i Nauki Stołówki akademickie 120 -
Ministerstwo Zdrowia Żłobki 40 5
Prewentoria dziecięce:
a)

do lat 7

100 15
b)

powyżej 7 lat

150 30
Sanatoria dziecięce:
a)

do lat 7

100 15
b)

powyżej 7 lat

150 30
Sanatoria przeciwgruźlicze dla dorosłych 200 30
Szpitale 120 30
Domy matki i dziecka:
a)

matka

160 50
b)

dziecko

40 10
Naczelna Dyrekcja Uzdrowisk Polskich Uzdrowiska i sanatoria 150 50
Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej Internaty dla kobiet pracujących, domy zarobkowo-wychowawcze, domy dla ociemniałych i niewidomych, domy dla inwalidów ciężko poszkodowanych 100 25
Domy starców 90 25
Fundusz Wczasów Pracowniczych Wczasy pracownicze 150 50

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024