Tryb powoływania, skład osobowy, organizacja i kadencja obywatelskich komisji podatkowych przy organach finansowych pierwszej instancji, jak również trybu i sposób postępowania przed tymi komisjami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 sierpnia 1951 r.
w sprawie trybu powoływania, składu osobowego, organizacji i kadencji obywatelskich komisji podatkowych przy organach finansowych pierwszej instancji, jak również w sprawie trybu i sposobu postępowania przed tymi komisjami.

Na podstawie art. 172 ust. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 56, poz. 506) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w zarządzeniu niniejszym artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 56, poz. 506).
2.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym jest mowa o radzie narodowej należy przez to określenie rozumieć powiatową radę narodową oraz radę narodową miasta (dzielnicy), w której prezydium istnieje wydział finansowy lub oddział wydziału finansowego.
3.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym jest mowa o prezydium rady narodowej, należy przez to określenie rozumieć prezydium powiatowej rady narodowej, prezydium miejskiej rady narodowej oraz prezydium dzielnicowej rady narodowej, w którym istnieje wydział finansowy lub oddział tego wydziału.
4.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym jest mowa o organie finansowym, należy przez to określenie rozumieć organ finansowy pierwszej instancji, tj. wydział finansowy lub oddział wydziału finansowego prezydium rady narodowej.
§  2.
Listę kandydatów na członków obywatelskiej komisji podatkowej układa prezydium rady narodowej w podwójnej co najmniej liczbie członków w stosunku do liczby członków ustawowo przewidzianej (art. 172 ust. 1).
§  3.
Prezydium rady narodowej może zwrócić się do organizacji społecznych, jednostek gospodarki uspołecznionej i organizacji reprezentujących osoby nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej o wskazanie kandydatów na członków obywatelskiej komisji podatkowej w ilości określonej przez prezydium. Wskazanie kandydatów powinno nastąpić w terminie dwutygodniowym.
§  4.
Członkami obywatelskiej komisji podatkowej mogą być obywatele polscy, posiadający prawa publiczne i obywatelskie prawa honorowe oraz pełną zdolność do czynności prawnych, dający rękojmię należytego spełniania poruczonych im obowiązków.
§  5.
Prezydium rady narodowej zawiadamia zainteresowane osoby o powołaniu w skład obywatelskiej komisji podatkowej przez radę narodową.
§  6.
Osoba, powołana na członka obywatelskiej komisji podatkowej, może odmówić przyjęcia wyboru w przypadku istnienia przeszkody, uniemożliwiającej pełnienie tych czynności; zasadność odmowy ocenia prezydium rady narodowej.
§  7.
Rada narodowa może w każdym czasie odwołać członka obywatelskiej komisji podatkowej, a prezydium rady narodowej może zawiesić członka w czynnościach kierując jednocześnie do rady narodowej wniosek o jego odwołanie. W razie odwołania ze składu członka obywatelskiej komisji podatkowej należy na pozostały okres kadencji obywatelskiej komisji podatkowej powołać nowego przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, ławnika lub zastępcę ławnika - na miejsce odwołanego członka komisji.
§  8.
1.
Członek obywatelskiej komisji podatkowej powinien w czasie pełnienia swych czynności przestrzegać ściśle przepisów podatkowych, postępować bezstronnie i zgodnie z interesem Państwa Ludowego i według najlepszej wiedzy i sumienia oraz zachować w tajemnicy przebieg obrad jak również wszelkie wiadomości, dotyczące stosunków podatnika i osób trzecich, uzyskane w związku z piastowaniem mandatu. Zachowanie tajemnicy obowiązuje również po ustaniu mandatu.
2.
Członkowie obywatelskiej komisji podatkowej, nie będący pracownikami państwowymi, obowiązani są przed objęciem swych czynności złożyć następujące przyrzeczenie:

"Przyrzekam uroczyście, że w czasie pełnienia czynności przewodniczącego (zastępcy przewodniczącego, ławnika, zastępcy ławnika) obywatelskiej komisji podatkowej będę ściśle przestrzegał przepisów podatkowych oraz będę postępował bezstronnie zgodnie z interesem Państwa Ludowego i według najlepszej wiedzy i sumienia, a wszystko to, o czym dowiem się z przebiegu obrad oraz w związku z pełnieniem tych obowiązków, zachowam w tajemnicy również po ustaniu mandatu".

3.
Przyrzeczenie składa się wobec przewodniczącego lub członka prezydium rady narodowej. Jeżeli powołanie nastąpiło na sesji rady narodowej, przyrzeczenie powinno być złożone na ręce przewodniczącego sesji. O złożeniu przyrzeczenia sporządza się protokół.
§  9.
Członek obywatelskiej komisji podatkowej powinien wyłączyć się z kompletu orzekającego, gdy na posiedzeniu rozpatrywana jest sprawa opodatkowania jego samego lub osoby, z którą pozostaje w stosunku małżeństwa, pokrewieństwa bądź powinowactwa lub też w stosunku przysposobienia, opieki bądź kurateli, jak również, gdy rozpatrywana jest sprawa osoby, której jest przedstawicielem ustawowym lub pełnomocnikiem, jeżeli jest współwłaścicielem lub udziałowcem przedsiębiorstwa, w którego sprawie komplet orzeka, wreszcie jeżeli jest rozpatrywana sprawa osoby, z którą pozostaje w takim stosunku prawnym, że wynik uchwały może oddziałać na jego prawa lub obowiązki.
§  10.
1.
Przewodniczący obywatelskiej komisji podatkowej ustala ilość kompletów orzekających oraz właściwość rzeczową każdego kompletu i przydziela ławników (zastępców ławników) do poszczególnych kompletów.
2.
Przewodniczący bądź zastępca przewodniczącego obywatelskiej komisji podatkowej ustalają terminy posiedzeń kompletów, kierują ich czynnościami i czuwają nad prawidłowym tokiem ich działalności.
3.
O terminie posiedzenia zawiadamia się członków kompletu.
4.
W razie niemożności przybycia na posiedzenie ławnik jest obowiązany bezzwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia powiadomić przewodniczącego (zastępcę przewodniczącego), który wysyła z kolei zawiadomienie zastępcy ławnika.
§  11.
W przypadku ustalania zobowiązań podatkowych w nadzwyczajnym podatku od wzbogacenia wojennego z działu II, przypadającego od posiadaczy gospodarstw rolnych, w skład kompletu obywatelskiej komisji podatkowej powinno wchodzić co najmniej dwóch ławników lub tyluż zastępców ławników, powołanych spośród bezrolnych, małorolnych i średniorolnych chłopów, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub zrzeszeń uprawy roli, członków Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa, działających na terenie wsi aktywistów Związku Młodzieży Polskiej, organizacji kobiecych i innych organizacji społecznych.
§  12.
Orzeczenia w kompletach zapadają bezwzględną większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego kompletu.
§  13.
1.
Obrady są tajne.
2.
Z obrad i uchwał kompletu sporządza się protokoły, które podpisują przewodniczący i przynajmniej dwóch ławników (zastępców ławników) kompletu orzekającego oraz pracownik organu finansowego prowadzący protokół.
3.
Do referowania spraw w obywatelskiej komisji podatkowej i do prowadzenia protokołu są powołani pracownicy organu finansowego.
§  14.
1.
Obywatelskie komisje podatkowe powołują rady narodowe na okres swojej kadencji.
2.
Po upływie okresu kadencji rad narodowych obywatelskie komisje podatkowe działają jednak nadal do czasu powołania obywatelskich komisji podatkowych przez nowowybrane rady.
§  15.
Rady narodowe powołają po raz pierwszy obywatelskie komisje podatkowe w trybie niniejszego zarządzenia w terminie dwumiesięcznym od dnia ogłoszenia zarządzenia.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Finansów: K. Dąbrowski

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-73.963

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb powoływania, skład osobowy, organizacja i kadencja obywatelskich komisji podatkowych przy organach finansowych pierwszej instancji, jak również trybu i sposób postępowania przed tymi komisjami.
Data aktu: 07/08/1951
Data ogłoszenia: 22/08/1951
Data wejścia w życie: 22/08/1951