Określenie źródeł i sposobu finansowania wynalazczości pracowniczej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 lipca 1951 r.
w sprawie określenia źródeł i sposobu finansowania wynalazczości pracowniczej.

Na podstawie art. 25 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 428) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w niniejszym zarządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 428).
2.
Powołane w zarządzeniu "przepisy o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej" oznaczają przepisy uchwały Nr 291 Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1951 r. w sprawie wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień (Monitor Polski Nr A-36, poz. 446).
3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o ministrach i ministerstwach - rozumie się przez to również kierowników centralnych urzędów i centralne urzędy;
2)
o centralnych zarządach - należy przez to rozumieć centralne zarządy wchodzące w skład ministerstw lub inne jednostki równorzędne;
3)
o komisjach wynalazczości i centralnych komisjach wynalazczości - należy przez to rozumieć organy powołane na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 lipca 1951 r. w sprawie określenia organów właściwych do przyjmowania i oceniania pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień i do rozstrzygania sporów o wysokość wynagrodzenia za te wynalazki, udoskonalenia techniczne i usprawnienia, jak również trybu postępowania tych organów (Monitor Polski Nr A-66, poz. 869);
4)
o projekcie bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć projekt pracowniczego wynalazku, udoskonalenia technicznego lub usprawnienia.
§  2.
Finansowanie wynalazczości pracowniczej obejmuje:
1)
wynagrodzenie twórców pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień;
2)
wynagrodzenia i premie za pomoc techniczną w opracowaniu projektów;
3)
premie za współudział w realizacji projektów;
4)
wynagrodzenia technicznych przedstawicieli kierownictwa zakładów pracy w klubach techniki i racjonalizacji;
5)
wynagrodzenia członków komisji wynalazczości i centralnych komisji wynalazczości oraz rzeczoznawców za udział w posiedzeniach;
6)
wydatki związane z utrzymaniem klubów techniki i racjonalizacji;
7)
wydatki związane z urządzaniem konkursów wynalazczości pracowniczej;
8)
koszty prenumeraty wydawnictw Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej i innych wydawnictw z dziedziny wynalazczości;
9)
inne wydatki związane z realizowaniem zadań w zakresie wynalazczości pracowniczej, przewidziane w przepisach wydawanych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  3.
Wynagrodzenia twórców pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień, obliczone na podstawie przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej, wypłacane są ze środków obrotowych tego zakładu pracy, w którym projekt został zastosowany.
§  4.
W przypadkach, gdy wynalazek, udoskonalenie techniczne lub usprawnienie zostały zastosowane w większej ilości zakładów pracy, zakłady te - po obliczeniu wynagrodzenia należnego twórcy projektu na podstawie przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej - przekazują je do zakładu zatrudniającego twórcę projektu w celu wypłacenia twórcy. Właściwy minister może zarządzić wypłatę wynagrodzenia przez inną podległą mu jednostkę organizacyjną. Wypłata wynagrodzenia następuje z zachowaniem § 32 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej.
§  5.
Właściwy centralny zarząd - jeżeli projekt został zastosowany w zakładach pracy podległych jednemu centralnemu zarządowi - bądź departament techniki właściwego ministerstwa - jeżeli projekt został zastosowany w zakładach pracy podległych różnym centralnym zarządom - obowiązane są prowadzić na podstawie sprawozdań zainteresowanych zakładów kontrolę należnych i wypłaconych wynagrodzeń twórcom projektów, które zostały zastosowane więcej niż w jednym zakładzie pracy.
§  6.
Premie za udzieloną pomoc techniczną stosownie do art. 19 wypłaca ze środków obrotowych zakład pracy, który zlecił udzielenie pomocy.
§  7.
Wypłata premii za współudział w realizacji projektów zgodnie z §§ 36-39 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej dokonywana jest ze środków obrotowych zakładu pracy.
§  8.
1.
Stałe wydatki związane z finansowaniem wynalazczości pracowniczej, a w szczególności:
1)
wydatki na utrzymanie klubów techniki i racjonalizacji oraz koszty prenumeraty czasopism dla tych klubów;
2)
wynagrodzenie technicznego przedstawiciela kierownictwa zakładu pracy w klubie techniki i racjonalizacji;
3)
wynagrodzenia członków komisji wynalazczości i rzeczoznawców za udział w posiedzeniach;
4)
koszty prenumeraty wydawnictw Urzędu Patentowego R. P. i innych wydawnictw z dziedziny wynalazczości,

pokrywane są również ze środków obrotowych poszczególnych zakładów pracy.

2.
Wydatki związane z wynagradzaniem członków centralnych komisji wynalazczości i rzeczoznawców za udział w posiedzeniach tych komisji pokrywane są z budżetów centralnych zarządów.
§  9.
1.
Stałe wydatki związane z finansowaniem wynalazczości, o których mowa w § 8 ust. 1, oraz wydatki określone w §§ 3, 6 i 7, odnoszące się do projektów, których efekt ekonomiczny (obniżenie kosztów własnych) jest uwzględniony w planach finansowych zakładów pracy, i do projektów objętych § 12 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej, powinny być włączone do planów finansowych zakładów pracy.
2.
Wypłaty na cele, określone w §§ 3, 6, 7 i 8 ust. 1, w ramach obowiązujących przepisów powinny być dokonywane również w tych przypadkach, gdy przekraczają planowane na ten cel kwoty.
3.
Przepisy ust. 2 nie mają zastosowania do instytutów naukowo-badawczych.
§  10. 1
Wydatki przewidziane w § 2 odnoszące się do projektów, mających zastosowanie w jednostkach budżetowych, pokrywane są z budżetu, przy zachowaniu obowiązujących przepisów w zakresie klasyfikacji budżetowej.
§  11.
Za projekty, o których mowa w § 13 przepisów o wynagradzaniu wynalazczości pracowniczej, wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez centralną komisję wynalazczości i zatwierdzone przez właściwego ministra wypłaca się z budżetu właściwego ministerstwa.
§  12.
Wszystkie wydatki, związane z realizacją i stosowaniem pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień, powinny być pokrywane ze środków obrotowych i odnoszone normalnie - w myśl obowiązujących w tej mierze przepisów - w ciężar właściwej pozycji kosztów, z tym, że koszty specjalne (wykonanie modeli, prototypów, pomocy warsztatowych, opłaty patentowe, próby, doświadczenia, gromadzenie dokumentacji itp.), o ile związane są z realizacją projektu, w wyniku którego nastąpi uruchomienie nowej produkcji, mogą być przejściowo aktywowane.
§  13. 2
1.
Nakłady inwestycyjne związane z zastosowaniem projektów dokonywane są na zasadach i w trybie ustalonych w przepisach dotyczących planowania i finansowania inwestycji pozalimitowych oraz inwestycji nie scentralizowanych i scentralizowanych limitowych.
2. 3
(uchylony).
3. 4
(uchylony).
§  14.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Jednocześnie tracą moc:
1)
Instrukcja 9/F Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departamentu Finansowego) z dnia 12 października 1949 r. w sprawie finansowania kosztów związanych z realizacją i uruchomieniem usprawnień pracowniczych;
2)
Instrukcja 11/F Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departamentu Finansowego) z dnia 19 października 1949 r. w sprawie sfinansowania nakładów majątkowych powstałych w związku z realizacją usprawnień pracowniczych.
1 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1953 r. (M.P.54.A-18.326) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1954 r.
2 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1953 r. (M.P.54.A-18.326) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1954 r.
3 § 13 ust. 2 uchylony przez § 20 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 20 września 1955 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i doskonalenia produkcji, realizowania projektów racjonalizatorskich oraz uruchomienia produkcji ubocznej artykułów powszechnego użytku (M.P.55.87.1063) z dniem 8 października 1955 r.
4 Art. 13 ust. 3 uchylony przez § 20 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 20 września 1955 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i doskonalenia produkcji, realizowania projektów racjonalizatorskich oraz uruchomienia produkcji ubocznej artykułów powszechnego użytku (M.P.55.87.1063) z dniem 8 października 1955 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024