Organizacja finansowa i system finansowy przedsiębiorstw geodezyjnych podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju.

ZARZĄDZENIE NR 101
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 1951 r.
w sprawie organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw geodezyjnych podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju.

Stosownie do § 34 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego rozliczających się z budżetem centralnym (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-23, poz. 290) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Ustala się organizację finansową i system finansowy następujących przedsiębiorstw geodezyjnych podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju:
1)
Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego w Warszawie,
2)
Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego w Warszawie,
3)
Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii w Warszawie.
§  2.
1.
Przez wyrażenie "jednostka wykonawstwa inwestycyjnego", użyte w niniejszym zarządzeniu, należy rozumieć przedsiębiorstwa geodezyjne wymienione w § 1 oraz ich oddziały lub zakłady.
2.
Przez wyrażenie "zarządzenie Ministra Finansów", użyte w niniejszym zarządzeniu, należy rozumieć zarządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego rozliczających się z budżetem centralnym (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-23, poz. 290).
§  3.
1.
Zależnie od sposobu finansowania lub rozliczenia z budżetem Państwa jednostki dzielą się z kolei na:
1)
centrale państwowych przedsiębiorstw geodezyjnych (Państwowe Przedsiębiorstwo Miernicze i Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii i Kartografii) wykonywające wyłącznie funkcje kierownictwa, koordynacji, kontroli i nadzoru w stosunku do podległych im jednostek organizacyjnych działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego. Centrale te utrzymywane są z narzutów na koszty własne podległych im jednostek i prowadzą własną odrębną rachunkowość oraz gospodarkę finansową w ramach aprobowanych przez Główny Urząd Pomiarów Kraju i zatwierdzonych przez Ministerstwo Finansów preliminarzy;
2)
jednostki działające na zasadach pełnego rozrachunku gospodarczego, które z kolei dzielą się na:
a)
jednostki działające na zasadach pełnego rozrachunku gospodarczego,
b)
jednostki działające na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
2.
Wykaz jednostek określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 lit. a) i b) zawiera załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  4.
Jednostki działające na zasadach pełnego lub wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego prowadzą księgowość według zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 listopada 1950 r. w sprawie jednolitego planu kont dla państwowych przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-129, poz. 1615).
§  5.
Jednostki wymienione w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) sporządzają własne plany finansowo-gospodarcze. W ramach planów finansowo-gospodarczych jednostek wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. b) uwzględniane są koszty utrzymania central tych jednostek, limitowane preliminarzem aprobowanym przez Główny Urząd Pomiarów Kraju i zatwierdzonym przez Ministerstwo Finansów.
§  6.
Finansowanie i bankową kontrolę poszczególnych jednostek wykonują banki według zasad ustalonych w odrębnych przepisach.

II.

System rozliczeń.

§  7.
Jednostki wykonawstwa inwestycyjnego sprzedają swoją produkcję, świadczą usługi lub rozliczają się ze zleceniodawcami na podstawie kosztów jednostkowych ustalonych zarządzeniami Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju w sprawie rozliczenia się ze zleceniodawcami lub na podstawie obowiązujących cenników. Roboty nie objęte cennikami będą rozliczane na podstawie planowanych kosztów własnych i marży zysku 3%.
§  8.
Jednostki wykonawstwa inwestycyjnego fakturują swoją produkcję bądź usługi i inkasują należność na zasadach podanych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 listopada 1950 r. w sprawie zasad fakturowania i inkasa należności państwowych przedsiębiorstw geodezyjnych (Monitor Polski Nr A-129, poz. 1614).

III.

Podatek obrotowy i podatek od operacji nietowarowych.

§  9.
Na podstawie przepisów zawartych w § 14 ust. 1 pkt 2 uchwały Nr 62 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-12, poz. 175) oraz w § 13 ust. 1 pkt 2 uchwały Nr 80 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie podatku od operacji nietowarowych jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-12, poz. 177) wolne są od podatku obrotowego i od podatku od operacji nietowarowych obroty osiągnięte przez jednostki wykonawstwa inwestycyjnego z wyjątkiem obrotów osiągniętych przez jednostki pomocnicze produkujące materiały budowlane oraz prefabrykaty.

IV.

Podział zysku.

§  10.
1.
Podział zysku jednostek wykonawstwa inwestycyjnego, podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju, następuje według zasad podanych w § 15 zarządzenia Ministra Finansów: na uzupełnienie lub powiększenie własnych środków obrotowych do wysokości określonej planem finansowym oraz na wpłatę do budżetu centralnego, obejmującą całą pozostałą część zysku, nie mniej jednak niż 10%.
2.
Sposób rozliczeń z tytułu wpłat zysków i pokrywania strat regulują przepisy zawarte w uchwale Nr 98 Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw i banków (Monitor Polski Nr A-17, poz. 225).

V.

Normatywy.

§  11.
1.
Normatywy środków obrotowych pokrywane są ze źródeł przewidzianych w § 18 pkt B zarządzenia Ministra Finansów.
2.
Sposób rozliczeń z tytułu środków obrotowych regulują przepisy zawarte w uchwale Nr 99 Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rozliczeń przedsiębiorstw państwowych z budżetem centralnym z tytułu środków obrotowych (Monitor Polski Nr A-17, poz. 226).

VI.

Amortyzacja i finansowanie robót kapitalnych.

§  12.
Amortyzację i finansowanie robót kapitalnych regulują przepisy zarządzenia Ministra Finansów w części VI (§§ 26-29) oraz zarządzenie Ministra Finansów z dnia 22 stycznia 1951 r. w sprawie trybu udzielania kredytów antycypacyjnych na poczet amortyzacji roku następnego bez obowiązku uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Finansów (Monitor Polski Nr A-11, poz. 169) oraz rozdział II instrukcji Ministra Finansów z dnia 23 stycznia 1951 r. w sprawie zasad finansowania i bankowej kontroli inwestycji objętych planem inwestycyjnym na 1951 r.

VII.

Stosunki między generalnym wykonawcą, podwykonawcą i zleceniodawcą.

§  13.
Jednostki działające na zasadach pełnego lub wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego, występujące w charakterze generalnego wykonawcy lub podwykonawcy, obowiązane są stosować się do zasad podanych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 listopada 1950 r. w sprawie zasad fakturowania i inkasa należności państwowych przedsiębiorstw geodezyjnych (Monitor Polski Nr A-129, poz. 1614) oraz zarządzeń Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju w sprawie postępowania przy zawieraniu umów na roboty geodezyjne zlecone przez Główny Urząd Pomiarów Kraju.

VIII.

Przepis końcowy.

§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ JEDNOSTEK WYKONAWSTWA INWESTYCYJNEGO PODLEGŁYCH GŁÓWNEMU URZĘDOWI POMIARÓW KRAJU.

Do § 3 ust. 1 pkt 1. Centrala Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego, Centrala Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii.

Do § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a). Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne.

Do § 3 ust. 1 pkt 2 lit. b). Oddziały Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego w: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Kielcach, Łodzi i Katowicach.

Oddziały Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Zakład Fotogrametrii w Warszawie, Zakład Geosprzęt w Warszawie.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024