Zasady ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych.

ZARZĄDZENIE NR 217
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 czerwca 1951 r.
w sprawie zasad ubezpieczenia mienia jednostek gospodarki uspołecznionej od ognia i innych zdarzeń losowych.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 190) oraz na podstawie § 1 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Za jednostki ubezpieczające w rozumieniu niniejszego zarządzenia należy uważać wszystkie jednostki gospodarki uspołecznionej z wyjątkiem jednostek podległych Ministrom: Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Bezpieczeństwa Publicznego oraz rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
2.
Wszystkie umowy o ubezpieczenie powinny być zawierane z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń Wzajemnych (PZUW).

I.

Obowiązek ubezpieczenia od ognia.

§  2.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mają obowiązek ubezpieczać od ognia środki trwałe i obrotowe, a w szczególności:
1)
budowle fabryczne, przyfabryczne, mieszkalne, gospodarcze, wszelkie budowle nowowznoszone i materiał budowlany,
2)
maszyny, aparaty i urządzenia fabryczne oraz urządzenia biur, magazynów i innych pomieszczeń,
3)
surowce, półfabrykaty i fabrykaty w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz towary w jednostkach handlowych, usługowych i innych,
4)
środki transportowe,
5)
ziemiopłody oraz inwentarz martwy i żywy w państwowych majątkach rolnych,
6)
mienie pracowników znajdujące się na terenie zakładu pracy w związku z wykonywaniem przez nich czynności służbowych.
2.
Nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia od ognia przedmioty niepalne lub trudnopalne, a mianowicie: bruki, dojazdy, tory kolejowe i kolejkowe, baseny wodne, wieże wodne, studnie betonowe bez nakrycia, żelazne i murowane ogrodzenia, żelazne zbiorniki na melasę, ruda, złom (z wyjątkiem wysokowartościowych złomów stopowych i ferrostopowych) oraz znajdujące się na otwartej przestrzeni składy surówki z wielkich pieców, składy cegły palonej i piasku.
3.
O wyłączeniu innych przedmiotów niepalnych lub trudnopalnych, nie wymienionych w ust. 2, decyduje właściwe ministerstwo po zasięgnięciu opinii PZUW.
§  3.
Łącznie z umową o ubezpieczenie od ognia należy zawierać również umowę o ubezpieczenia uzupełniające, a mianowicie:
1)
ubezpieczenie od wybuchów wszelkiego rodzaju w zakładach przemysłowych,
2)
ubezpieczenie urządzeń elektrycznych w zakładach przemysłowych od szkód elektrycznych,
3)
ubezpieczenie kosztów uprzątnięcia i wywózki gruzu oraz innych bezużytecznych pozostałości, spowodowanych wypadkiem ubezpieczeniowym.
§  4.
1.
Przedmioty, wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5, należy ubezpieczać od ognia w rzeczywistej wartości, przedmioty wymienione w pkt 3 - według kosztów własnych (nabycia lub wytworzenia), a wymienione w pkt 6 - na pierwsze ryzyko.
2.
Przed upływem każdego okresu ubezpieczenia należy dokonać sprawdzenia sum ubezpieczenia i zgłosić do PZUW ewentualną zmianę ich wysokości.

II.

Obowiązek ubezpieczenia żywego inwentarza.

§  5.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mają obowiązek ubezpieczać od padnięcia posiadane zwierzęta pociągowe i użytkowo-hodowlane w wieku ustalonym ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
2.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą: ubezpieczenia tuczu i opasu zwierząt, ubezpieczeń bazowo-transportowych zwierząt (import, eksport, przerzuty inwentarza hodowlanego i użytkowego), ubezpieczeń jaj podczas sztucznego wylęgu, drobiu hodowlanego lub przeznaczonego do tuczu przemysłowego, ubezpieczeń zwierząt futerkowych i pasiek.
3.
Zainteresowane ministerstwa mogą wprowadzić dla jednostek podległych obowiązek ubezpieczenia w poszczególnych rodzajach ubezpieczeń wymienionych w ust. 2.

III.

Inne rodzaje ubezpieczeń.

§  6.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą zawierać z PZUW w razie potrzeby umowy ubezpieczenia w następujących działach ubezpieczeń:
1)
pojazdów mechanicznych w zakresie odpowiedzialności cywilnej, auto-casco oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków,
2)
od kradzieży z włamaniem i rabunku,
3)
od odpowiedzialności cywilnej,
4)
od następstw nieszczęśliwych wypadków,
5)
maszyn od uszkodzenia,
6)
chômage (od skutków przerwy w ruchu przedsiębiorstwa z powodu ognia),
7)
szyb i szkła od stłuczenia,
8)
wodociągowych,
9)
plonów od gradobicia,
10)
zwierząt wymienionych w § 5 ust. 2.
2.
Na zawarcie umowy o ubezpieczenie w działach, o których mowa w ust. 1, ubezpieczający powinni uzyskać zgodę właściwego centralnego zarządu, właściwej centrali lub innej równorzędnej jednostki, a co do przedsiębiorstw terenowych i spółdzielczych - właściwej nadrzędnej jednostki na szczeblu wojewódzkim, a w braku takich jednostek - właściwego prezydium wojewódzkiej rady narodowej.

IV.

Przepisy wspólne.

§  7.
1.
Na kierownikach zakładów przemysłowych, handlowych, usługowych itp. ciąży obowiązek zawiadamiania niezwłocznie najbliższej placówki terenowej PZUW o wszelkich szkodach losowych w ubezpieczonych obiektach.
2.
Poza tym o wszystkich szkodach losowych w obiektach ubezpieczonych jak i nie ubezpieczonych należy zawiadamiać niezwłocznie zainteresowaną jednostkę nadrzędną wymienioną w § 6 ust. 2.
§  8.
Do ubezpieczeń objętych niniejszym zarządzeniem mają zastosowanie ogólne oraz szczególne warunki ubezpieczenia dla jednostek gospodarki uspołecznionej, obowiązujące w poszczególnych rodzajach ubezpieczeń, prowadzonych przez PZUW.

V.

Przepisy końcowe.

§  9.
Właściwi ministrowie polecą podległym jednostkom ścisłe przestrzeganie zasad podanych w niniejszym zarządzeniu.
§  10.
Zarządzenie nie ma zastosowania:
1)
do ubezpieczenia środków trwałych (budynki, maszyny, aparaty i urządzenia) przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym wielkiego i średniego przemysłu państwowego oraz wszystkich przedsiębiorstw i jednostek budżetowych - uchwała Nr 1 Prezydium Rządu z dnia 3 stycznia 1951 r. w sprawie ubezpieczenia środków trwałych przedsiębiorstw przemysłu państwowego oraz przedsiębiorstw i jednostek budżetowych (Monitor Polski Nr A-4 poz. 47);
2)
do ubezpieczeń transportowych z wyjątkiem wymienionych w § 5 ust. 2.
§  11.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia tracą moc:
1)
okólnik Nr 2 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 26 lutego 1949 r. w sprawie ubezpieczenia od ognia i innych wypadków losowych (Dz. Urz. Min. P. i H. Nr 7, poz. 34),
2)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego znak: CE9D-10-03/88 z dnia 10 października 1949 r. w sprawie zaktualizowania wysokości sum ubezpieczenia w zawartych umowach ubezpieczenia od ognia oraz inne przepisy sprzeczne z niniejszym zarządzeniem.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024