Unormowanie zakresu i sposobu sprawowania nadzoru technicznego nad komunalnymi gazowniami i urządzeniami gazowniczymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 25 stycznia 1951 r.
w sprawie unormowania zakresu i sposobu sprawowania nadzoru technicznego nad komunalnymi gazowniami i urządzeniami gazowniczymi.

Na podstawie § 1 pkt 14 i § 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz w sprawie określenia władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 233) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu będzie użyte słowo "gazownia", należy przez nie rozumieć gazownię jak i urządzenia gazownicze z wyjątkiem gazowni i urządzeń, które wytwarzają gaz wyłącznie dla użytku własnego oraz gazy techniczne.
§  2.
Okręgowe zakłady gazownictwa, utworzone zarządzeniami Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 16 lutego 1950 r. (Monitor Polski Nr A-32, poz. 368, 369 i 371) oraz zarządzeniem Ministra Górnictwa z dnia 12 września 1950 r., sprawują nadzór techniczny nad gazowniami komunalnymi, położonymi na terenie danego okręgu gazowniczego.
§  3.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Górnictwa dokona podziału gazowni komunalnych pod względem nadzoru technicznego między istniejące okręgowe zakłady gazownictwa.
§  4.
Nadzór techniczny polega na kontroli:
a)
stanu technicznego i sposobu użytkowania urządzeń do wytwarzania i rozprowadzania gazu z wyłączeniem instalacji wewnętrznych, domowych i przemysłowych,
b)
bezpieczeństwa ruchu,
c)
stopnia wykorzystania urządzeń technicznych,
d)
rozbudowy urządzeń technicznych,
e)
technicznej gospodarki surowcami.
§  5.
Okręgowe zakłady gazownictwa prowadzą w zakresie określonym w § 4 pkt a)-d) kontrolę wstępną, faktyczną i następną, a w zakresie określonym w § 4 pkt e) tylko kontrolę faktyczną i następną.
§  6.
1.
Okręgowe zakłady gazownictwa obowiązane są do przeprowadzania kontroli w zakresie nadzoru technicznego określonego w § 4, w terminach zaplanowanych i podanych do wiadomości kierownictwu gazowni co najmniej na 8 dni przed terminem kontroli.
2.
Kontrola zaplanowana powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku, ponadto w wyjątkowych przypadkach może być na żądanie władz nadrzędnych gazowni przeprowadzona kontrola doraźna.
3.
Okręgowe zakłady gazownictwa mogą ponadto przeprowadzać kontrole doraźne, mające na celu sprawdzanie technicznej obsługi urządzeń produkcyjnych.
§  7.
Kierownictwo gazowni obowiązane jest:
a)
w terminie zakreślonym przez właściwe okręgowe zakłady gazownictwa przedstawiać plany i opisy techniczne gazowni, sporządzone według wymagań okręgowych zakładów gazownictwa, a obrazujące dokładnie rozmiary i rodzaj oraz stan urządzeń technicznych jak również dane, dotyczące sposobu i stopnia ich wykorzystania,
b)
udzielać na żądanie wyjaśnień, danych statystycznych, odpisów dokumentów, planów i projektów w zakresie ustalonym w § 4,
c)
składać okresowe sprawozdania w zakresie ustalonym w § 4 według wzorów i w terminach oznaczonych przez właściwe okręgowe zakłady gazownictwa,
d)
przedstawiać do zaopiniowania okręgowym zakładom gazownictwa dokumentację techniczną, dotyczącą robót inwestycyjnych,
e)
umożliwiać i ułatwiać inspektorom, delegowanym przez okręgowe zakłady gazownictwa, wykonywanie nadzoru przez udostępnienie urządzeń i akt gazowni oraz przygotowanie na czas inspekcji odpowiednio urządzonego pomieszczenia na wykonywanie czynności inspekcyjnych.
§  8.
1.
Protokół przeprowadzonej kontroli należy doręczyć kierownictwu gazowni celem złożenia wyjaśnień na piśmie w terminie 7 dni.
2.
Po otrzymaniu wyjaśnień bądź po bezskutecznym upływie 7-dniowego terminu okręgowe zakłady gazownictwa, przeprowadzające kontrolę, obowiązane są w terminie 14 dni przesłać właściwemu prezydium rady narodowej sprawozdanie z przeprowadzonej kontroli wraz z wnioskami pokontrolnymi. Jednocześnie odpis sprawozdania wraz z wnioskami pokontrolnymi przesyłają przeprowadzające kontrolą okręgowe zakłady gazownictwa do Ministerstwa Gospodarki Komunalnej przez Ministerstwo Górnictwa.
3.
Właściwe prezydium rady narodowej obowiązane jest w terminie 7 dni od otrzymania sprawozdania wydać stosowne zarządzenia pokontrolne w przedmiocie określonym wnioskami. Odpis zarządzenia pokontrolnego należy doręczyć przeprowadzającym kontrolę okręgowym zakładom gazownictwa, Ministerstwu Gospodarki Komunalnej i Ministerstwu Górnictwa.
4.
Kierownictwo gazowni obowiązane jest do złożenia okręgowemu zakładowi gazownictwa sprawozdania z wykonania wniosków pokontrolnych.
§  9.
Kierownictwo gazowni odpowiada za ścisłe wykonanie zarządzenia pokontrolnego oraz za skutki, wynikające z nienależytego wykonania powyższego zarządzenia.
§  10.
1.
Okręgowe zakłady gazownictwa, przeprowadzające kontrolę, mogą wydać doraźne zarządzenia w wyjątkowych przypadkach wymagających natychmiastowego działania, celem usunięcia stwierdzonych wad technicznych zagrażających bezpieczeństwu odbiorców lub gazowni.
2.
Od zarządzenia takiego przysługuje kierownictwu gazowni odwołanie do Centralnego Zarządu Gazownictwa w terminie 3 dni.
3.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje obowiązku natychmiastowego wykonania zarządzenia, za co kierownictwo gazowni ponosi przed swoimi władzami nadrzędnymi pełną odpowiedzialność.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024