Ogłoszenie dziewiątego wykazu przedsiębiorstw i nadań górniczych, przechodzących na własność Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 31 lipca 1947 r.
o ogłoszeniu dziewiątego wykazu przedsiębiorstw i nadań górniczych, przechodzących na własność Państwa.

Na zasadzie § 30 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62), zarządzam ogłoszenie dziewiątego wykazu przedsiębiorstw i nadań górniczych, przechodzących na własność Państwa na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17).
Powyższe przedsiębiorstwa i nadania górnicze przechodzą na własność Państwa w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem i wszelkimi prawami, a nadania górnicze również z przymiarami do pól górniczych.

Niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstw i nadań górniczych, wymienionych w wykazie, nie mają znaczenia, jeżeli z całości ogłoszenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo lub nadanie górnicze chodzi.

Związki samorządowe, międzykomunalne, spółdzielnie, albo związki spółdzielni mogą zgłosić do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw swoje prawa do przedsiębiorstw i nadań górniczych, objętych wykazem, a właściciele przedsiębiorstw mogą ponadto zgłosić zarzuty, że przedsiębiorstwo lub nadanie górnicze nie przechodzi, albo nie podlega przejęciu na własność Państwa.

W imieniu związków samorządu terytorialnego i związków międzykomunalnych oraz wszelkich innych instytucyj, które w związku z wojną rozpoczętą w dniu 1 września 1939 r. zostały rozwiązane lub utraciły faktyczną możność działania, mogą zgłaszać ich prawa wojewódzkie rady narodowe, lub urzędy wojewódzkie.

Prawa lub zarzuty winny być zgłoszone do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Warszawie, ul. Szpitalna 5, w 30-dniowym terminie od daty ogłoszenia wykazu i poparte w miarę potrzeby, dowodami.

Uprawnienia, przysługujące na podstawie wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r., właścicielowi przedsiębiorstwa przysługują w razie jego nieobecności, krewnym w linii prostej (zstępnym i wstępnym, również dzieciom nieślubnym), rodzeństwu, dzieciom rodzeństwa, małżonkowi, tudzież osobom sprawującym zarząd przedsiębiorstwa nieobecnego właściciela oraz udziałowcom i akcjonariuszom spółek handlowych.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ DZIEWIĄTY

Lp. Nazwa przedsiębiorstwa i siedziba Przedmiot działania Właściciel Uwagi
1 2 3 4 5
1 Bischoff und Nieberding Kommanditgesellschaft - Gniezno Produkcja artykułów metalurgicznych.
2 Zinke Otto - Skwierzyna woj. poznańskie Produkcja artykułów metalurgicznych.
3 Durendermetallwerke Aktiengesellschaft - Skwierzyna - Żwiryn Leśny woj. poznańskie Produkcja artykułów metalurgicznych.
4 Schuh et Co - Obrzycko woj. poznańskie Produkcja artykułów metalurgicznych.
5 Norddeutsche Mineralolwerke Aktiengesellschaft - Szczecin Produkcja paliw syntetycznych, przeróbka ropy naftowej, dystrybucja produktów naftowych. jak rubr. 2.
6 Piotrkowska Manufaktura. Spółka Akcyjna - Bugaj k/Piotrkowa Przędzalnia, tkalnia, farbiarnia i wykończalnia. jak rubr. 2. Przedsiębiorstwo wyłączone spod właściwości Komisji Wojewódzkiej do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw zarządzeniem Przewodniczącego Głównej Komisji do spraw upaństwowienia z dn. 6 listopada 1946, ogłoszonym w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim z dn. 30 listopada 1946, Nr. 20, poz. 55.
7 Pole Górnicze "Wiktoria" (Heinzmann) Nadanie górnicze na węgiel kamienny. Józef Adler i inni.
8 Pole Górnicze "Mariahilf" Nadanie górnicze na węgiel kamienny. Józef Adler i inni.
9 Pole Górnicze "Wahre Concordia" Nadanie górnicze na węgiel kamienny. Józef Adler i inni.
10 Pole Górnicze "Adler" Nadanie górnicze na węgiel kamienny. Józef Adler i inni.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024