Zatwierdzenie Statutu Organizacyjnego Polskiej Agencji Prasowej PAP.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1946 r.
o zatwierdzeniu Statutu Organizacyjnego Polskiej Agencji Prasowej PAP.

Na podstawie art. 10 i 12 dekretu 2 dnia 26 października 1945 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Prasowej PAP (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 278) Rada Ministrów na wniosek Ministra Informacji i Propagandy uchwala, co następuje:
Art. 1. Zatwierdza się Statut Organizacyjny Polskiej Agencji Prasowej PAP, według tekstu załączonego do niniejszej uchwały.

Art. 2. Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ORGANIZACYJNY

Przedsiębiorstwa Państwowego Polska Agencja Prasowa PAP.

Rozdział I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przedsiębiorstwo Państwowe Polska Agencja Prasowa PAP zwane w dalszym ciągu PAP działa na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Prasowej PAP (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 278).
§  2.
PAP może tworzyć oddziały w kraju i za granicą.
§  3.
W zakresie informacyj zagranicznych, organizacyj i działalności placówek zagranicznych PAP winien uzgadniać swoje poczynania z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Rozdział  II.

Organizacja i kompetencje władz i organów PAP-u.

§  4.
Władzami PAP-u są: 1. Dyrektor, 2. Rada Nadzorcza, 3. Komisja Rewizyjna.
§  5.
Na czele PAP-u stoi Dyrektor, którego powołuje i zwalnia Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Informacji i Propagandy. Dyrektor jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie przedsiębiorstwa. W szczególności do zakresu jego działania należy:

1. ogólne kierownictwo techniczne, handlowe i polityczne PAP-u;

2. reprezentacja przedsiębiorstwa wobec osób trzecich, władz sądowych, administracyjnych i samorządowych;

3. układanie planu finansowo-gospodarczego, budżetu i bilansu rocznego, rachunku zysków i strat oraz składanie sprawozdań;

4. przyjmowanie i zwalnianie pracowników PAP-u oraz ustalanie ich wynagrodzenia;

5. zakładanie i likwidowanie oddziałów PAP-u;

6. załatwianie wszelkich spraw niezastrzeżonych Radzie Nadzorczej ani Ministrowi Informacji i Propagandy.

§  6.
Dyrektora zastępuje w sprawach redakcyjnych Naczelny Redaktor, w sprawach administracyjnych dwaj Wicedyrektorzy. Redaktora Naczelnego i Wicedyrektorów powołuje i zwalnia na wniosek Naczelnego Dyrektora PAP Minister Informacji i Propagandy. Uposażenie Dyrektora ustala Minister Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu na wniosek Rady Nadzorczej, uposażenia Redaktora Naczelnego i Wicedyrektorów ulegają zatwierdzeniu przez Ministra Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  7.
Radę Nadzorczą PAP-u, składającą się z 3-ch członków, jednego zastępcy, powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Informacji i Propagandy.

Do zadań Rady Nadzorczej należy:

1. uchwalanie na wniosek Dyrektora planu finansowo-gospodarczego, jako też rozpatrywanie sprawozdań Dyrektora, rachunków zysków i strat oraz planów podziału czystego zysku;

2. uchwalanie wniosków w przedmiocie obciążania majątku przedsiębiorstwa oraz w sprawie długoterminowych operacyj kredytowych;

3. tworzenie specjalnych komisyj, jako też powoływanie rzeczoznawców z poza grona Rady dla kontroli poszczególnych działów pracy PAP-u;

4. uchwalanie regulaminu Rady Nadzorczej;

5. przedstawianie Ministrowi Informacji i Propagandy wniosków w sprawie wynagrodzenia dla Dyrektora;

6. rozpatrywanie wszelkich innych wniosków, zgłoszonych przez Dyrektora lub członków Rady.

Sposób zwoływania Rady Nadzorczej i odbywania posiedzeń, jako też podejmowania uchwał oraz kadencje ustali regulamin Rady Nadzorczej, zatwierdzony przez Ministra Informacji i Propagandy.

§  8.
Redaktor Naczelny sprawuje kierownictwo nad całokształtem prac redakcji pod względem politycznym i organizacyjnym oraz przedstawia Dyrektorowi wnioski w sprawie przyjmowania i zwalniania członków i współpracowników Redakcji.
§  9.
Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków, z których dwóch wyznacza Minister Informacji i Propagandy, a jednego Minister Skarbu.
§  10.
Komisja Rewizyjna:

1. przeprowadza przynajmniej raz na rok kontrolę rachunkową i kasową oraz bada stan majątkowy PAP-u;

2. przedstawia Ministrowi Informacji i Propagandy oraz Ministrowi Skarbu sprawozdanie ze swych czynności.

§  11.
Członkowie Komisji Rewizyjnej oraz członkowie Rady Nadzorczej otrzymują wynagrodzenie z funduszów PAP-u w wysokości, określonej przez Ministra Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Rozdział  III.

Przepisy, dotyczące gospodarki PAP-u.

§  12.
PAP może nabywać majątek nieruchomy tylko na własność Skarbu Państwa z pozostawieniem go w swoim zarządzie i użytkowaniu. PAP może zaciągnąć zobowiązania majątkowe i dokonywać krótkoterminowych operacyj kredytowych do wysokości, ustalonej przez Ministra Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  13.
Długoterminowych operacyj kredytowych, nie obciążających jednak majątku nieruchomego, PAP może dokonywać tylko za zgodą Ministra Informacji i Propagandy oraz Ministra Skarbu. Operacyj kredytowych, obciążających majątek nieruchomy, dokonywać może jedynie na podstawie upoważnień ustawowych.
§  14.
Rokiem gospodarczym i budżetowym PAP-u jest rok budżetowy Skarbu Państwa, plan finansowo-gospodarczy winien być przedstawiony najpóźniej na dwa miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego Ministrowi Informacji i Propagandy. Bilans oraz rachunek zysków i strat winien być przygotowany i złożony w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu roku gospodarczego Ministrowi Informacji i Propagandy, celem zatwierdzenia go w myśl art. 5 ust. 2 Dekretu z 26 października 1945 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Prasowej PAP (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 278).
§  15.
Do ważności zobowiązań PAP-u wymagany jest pod nazwą Polska Agencja Prasowa PAP podpis Dyrektora lub dwóch innych osób upoważnionych przez niego, a zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą.

Rozdział  IV.

Przepisy końcowe.

§  16.
Członkowie władz i organów PAP-u oraz jego pracownicy nie są urzędnikami państwowymi.
§  17.
Dalszą szczegółową organizację oraz tok czynności w poszczególnych działach PAP-u określi regulamin zatwierdzony przez Ministra Informacji i Propagandy na wiosek Dyrektora.
§  18.
Statut niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w "Monitorze Polskim" jako załącznika przy uchwale Rady Ministrów.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024