NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Decyzja 194/25/COL (2026/304) w sprawie zgodności z prawem EOG środków planowanych przez Norwegię zgodnie z art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych (dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych)

DECYZJA URZĘDU NADZORU EFTA nr 194/25/COL
z dnia 24 listopada 2025 r.
w sprawie zgodności z prawem EOG środków planowanych przez Norwegię zgodnie z art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych (dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych) [2026/304]

URZĄD NADZORU EFTA,

uwzględniając akt prawny, o którym mowa w pkt 5p załącznika XI do Porozumienia EOG, dyrektywę 2010/13/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych ("akt prawny"), zmienioną dyrektywą (UE) 2018/1808, w szczególności jej art. 14 i 29,

A TAKŻE MAJĄC NA UWADZE, CO NASTĘPUJE:

(1) Pismem z dnia 29 sierpnia 2025 r., otrzymanym przez Urząd Nadzoru EFTA ("Urząd") w tym samym dniu, Norwegia powiadomiła o środkach planowanych zgodnie z art. 14 ust. 1 dyrektywy 2010/13/UE.

(2) W terminie trzech miesięcy od otrzymania tego powiadomienia Urząd sprawdził, czy wspomniane środki są zgodne z prawem EOG, w szczególności w zakresie proporcjonalności środków oraz przejrzystości procedury konsultacji krajowych.

(3) W swojej analizie Urząd wziął pod uwagę dostępne dane na temat rynku medialnego w Norwegii.

(4) Wykaz wydarzeń o doniosłym znaczeniu dla społeczeństwa włączonych do środków planowanych przez Norwegię został sporządzony w sposób jawny i przejrzysty. W szczególności Norwegia przeprowadziła konsultacje publiczne w tym zakresie.

(5) Urząd uznał, że wydarzenia ujęte w wykazie środków planowanych przez Norwegię spełniają co najmniej dwa z następujących kryteriów uznawanych za wiarygodne wskaźniki znaczenia wydarzeń dla społeczeństwa: (i) szczególny powszechny oddźwięk w państwie EOG-EFTA, a nie tylko znaczenie dla tych osób, które zazwyczaj śledzą wydarzenia w danej dyscyplinie sportu lub dziedzinie aktywności; (ii) ogólnie uznawane i szczególne znaczenie kulturowe dla społeczeństwa danego państwa EOG-EFTA, w szczególności jako czynnik wzmacniający tożsamość kulturową; (iii) uczestnictwo drużyny narodowej w danym wydarzeniu w kontekście zawodów lub turnieju o znaczeniu międzynarodowym; oraz (iv) fakt, że wydarzenie jest tradycyjnie transmitowane w ogólnodostępnej telewizji i zyskiwało dużą widownię telewizyjną.

(6) Niektóre wydarzenia ujęte w wykazie środków planowanych przez Norwegię, takie jak mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy w piłce nożnej, zalicza się do kategorii wydarzeń o doniosłym znaczeniu dla społeczeństwa, wyraźnie wymienionych w motywie 49 dyrektywy 2010/13/UE.

(7) Zainteresowanie piłką nożną kobiet jest duże w Norwegii, zwłaszcza podczas dużych rozgrywek.

(8) Zespół norweski od 1991 r. regularnie kwalifikuje się finałów mistrzostwach świata w piłce nożnej kobiet i wygrał je w 1995 r. Norwegia kwalifikowała się również do finałów mistrzostw Europy w latach 1987-2022.

(9) Obydwa te wydarzenia są tradycyjnie transmitowane w ogólnodostępnej telewizji i mają dużą oglądalność. Zarówno finały mistrzostw świata, jak i mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet należy uznać za jedno wydarzenie, ponieważ mecze między innymi krajami mają również wpływ na mecze, które Norwegia może rozgrywać, a także na ogólny wynik. W związku z tym w Norwegii cieszą się one również szczególnym zainteresowaniem.

(10) Mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn również cieszą się dużym zainteresowaniem w Norwegii.

(11) Zespół norweski zakwalifikował się do wszystkich finałów mistrzostw świata od 2005 r., z wyjątkiem 2013 r. i 2015 r. W latach 2017 i 2019 zespół dotarł do finału tych rozgrywek.

(12) Od 2006 r. norweska drużyna piłki ręcznej mężczyzn kwalifikowała się wszystkich finałów mistrzostw Europy.

(13) Wydarzenia te są tradycyjnie transmitowane w ogólnodostępnej telewizji i mają dużą oglądalność.

(14) Zarówno finały mistrzostw świata, jak i mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn należy uznać za jedno wydarzenie, ponieważ mecze między innymi krajami mają również wpływ na mecze, które Norwegia może rozgrywać, a także na ogólny wynik. W związku z tym w Norwegii cieszą się one również szczególnym zainteresowaniem.

(15) Środki przewidziane przez Norwegię wydają się proporcjonalne w zakresie uzasadniającym odstępstwo - z uwagi na nadrzędne względy interesu publicznego związane z zapewnieniem szerokiego powszechnego dostępu do transmisji wydarzeń o doniosłym znaczeniu dla społeczeństwa - od podstawowej swobody świadczenia usług zapisanej w art. 36 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

(16) Środki przewidziane przez Norwegię są również zgodne z zasadami konkurencji EOG w zakresie, w jakim definicja nadawców kwalifikujących się do transmisji wydarzeń ujętych w wykazie jest oparta na obiektywnych kryteriach (wymagany zasięg) umożliwiających potencjalną konkurencję w zakresie nabywania praw do transmisji tych wydarzeń. Ponadto liczba wydarzeń ujętych w wykazie nie jest nieproporcjonalna w stopniu, który mógłby zakłócić konkurencję na rynku odbiorców końcowych telewizji ogólnodostępnej i telewizji płatnej.

(17) Ogólną proporcjonalność środków przyjętych przez Norwegię potwierdza kilka czynników.

(18) Po pierwsze, wprowadzenie w przypadku kwalifikujących się nadawców progu wymaganego zasięgu ludnościowego na poziomie 90 % zwiększa proporcjonalność środków, ponieważ zwiększa liczbę nadawców potencjalnie uprawnionych do transmisji.

(19) Po drugie, liczba wydarzeń ujętych w wykazie jest proporcjonalna. Po trzecie, wprowadzono odpowiedni mechanizm do celów rozstrzygania sporów między nadawcami dotyczących zapłaty godziwej rekompensaty za prawa do transmisji wydarzeń.

(20) Ponadto planowane przez Norwegię środki uwzględniają odpowiednie uregulowania w sytuacjach nabycia praw do wydarzeń ujętych w wykazie przez niekwalifikujących się nadawców, aby zagwarantować system odnawiania licencji na wyłączne prawa kwalifikującym się nadawcom. Ponadto, aby zapewnić niekwalifikującemu się nadawcy możliwość korzystania ze swoich praw, norweskie środki przewidują sytuacje, w których prawa do transmisji wspomnianych wydarzeń są nabywane przez niekwalifikującego się nadawcę, przy czym żaden kwalifikowany nadawca nie złożył wniosku o udzielenie licencji.

(21) Urząd zasięgnął opinii Komitetu EFTA ds. Łączności Elektronicznej. Komitet wydał opinię pozytywną,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Środki, które mają zostać przyjęte przez Norwegię zgodnie z aktem prawnym, o którym mowa w pkt 5p załącznika XI do Porozumienia EOG, dyrektywą 2010/13/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych ("akt prawny"), w szczególności jej art. 14 ust. 1, zgłoszone Urzędowi dnia 29 sierpnia 2025 r. zgodnie z art. 14 ust. 2 aktu prawnego, są zgodne z prawem EOG.

Artykuł  2

Norwegia informuje Urząd o środkach, jakie ostatecznie przyjęła. Urząd publikuje te środki w Suplemencie EOG do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej zgodnie z art. 14 ust. 2 dyrektywy 2010/13/UE.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja jest skierowana do Norwegii.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 listopada 2025 r.
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2026.304

Rodzaj:decyzja
Tytuł:Decyzja 194/25/COL (2026/304) w sprawie zgodności z prawem EOG środków planowanych przez Norwegię zgodnie z art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych (dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych)
Data aktu:2025-11-24
Data ogłoszenia:2026-02-05