uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającą niektóre dyrektywy 1 , w szczególności jej art. 7 ust. 1,
(1) Decyzją Komisji 94/3/WE 2 ustanowiono wykaz odpadów, a następnie decyzją Rady 94/904/WE ustanowiono wykaz odpadów niebezpiecznych. Wymienione decyzje zastąpiono decyzją Komisji 2000/532/WE 3 .
(2) W ostatnich latach opracowano nowe składy chemiczne baterii, w szczególności w odniesieniu do baterii litowych, sodowych i niklowych, a procesy wytwarzania i recyklingu baterii uległy zmianie. Zmiany te uwzględniono w kontekście rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1542 4 i należy je odzwierciedlić w wykazie odpadów.
(3) W rozporządzeniu (UE) 2023/1542 wprowadzono ponadto nową i zmodyfikowaną terminologię mającą zastosowanie do odpadów związanych z bateriami (tj. odpadów z wytwarzania baterii, zużytych baterii i ich frakcji), którą w związku z tym należy również uwzględnić w wykazie odpadów.
(4) W związku z tym należy zaktualizować wykaz odpadów określony w decyzji 2000/532/WE w celu uwzględnienia nowych składów chemicznych baterii i gospodarowania odpadami związanymi z bateriami, rozwoju rynku baterii oraz ulepszenia identyfikacji i klasyfikacji odpowiednich strumieni odpadów, a także w celu wspierania lepszego sortowania, recyklingu i zgłaszania odpadów związanych z bateriami.
(5) Klasyfikacja określonych strumieni odpadów jako odpadów niebezpiecznych, opierająca się na aktualnych, sprawdzonych empirycznie danych dotyczących klasyfikacji substancji składowych pod względem składu i zagrożeń, ma zasadnicze znaczenie w kontekście zapewniania, aby gospodarowanie odpadami odbywało się bez narażania zdrowia ludzkiego i bez szkody dla środowiska. Pozycje dotyczące odpadów niebezpiecznych zawarte w wykazie odpadów należy klasyfikować z uwzględnieniem pochodzenia i składu odpadów, a także mających zastosowanie wartości stężeń granicznych substancji niebezpiecznych, zdefiniowanych prawnie w załączniku III do dyrektywy 2008/98/WE, w odniesieniu do substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne zgodnie z kryteriami określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 5 .
(6) Klasyfikację baterii alkalicznych należy dostosować do postępu naukowo-technicznego poprzez uwzględnienie stężenia odpowiednich substancji w bateriach i sklasyfikowania tych substancji jako niebezpiecznych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008.
(7) Aby przyczynić się do bezpiecznego i skutecznego gospodarowania zużytymi bateriami litowymi pochodzenia komunalnego, należy wprowadzić nowy kod odpadów niebezpiecznych dla baterii litowych, który obejmuje oddzielnie zbierane frakcje odpadów komunalnych.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2000/532/WE.
(9) Aby umożliwić podmiotom i organom odpowiednie wdrożenie nowych i zmienionych kodów odpadów, w szczególności dotyczących odpadów sklasyfikowanych lub reklasyfikowanych jako niebezpieczne, oraz wprowadzenie niezbędnych zmian w strukturze i sposobie działania zakładów gospodarujących odpadami związanymi z bateriami, a także aby umożliwić dostosowanie, składanie i rozpatrywanie wniosków o zezwolenie na składowanie odpadów, należy odroczyć stosowanie niniejszej decyzji,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 5 marca 2025 r.
W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2025.934 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2025/934 zmieniająca decyzję 2000/532/WE w odniesieniu do aktualizacji wykazu odpadów w zakresie odpadów związanych z bateriami |
| Data aktu: | 05/03/2025 |
| Data ogłoszenia: | 20/05/2025 |
| Data wejścia w życie: | 09/12/2026, 09/06/2025 |