(Dz.U.UE L z dnia 12 marca 2025 r.)
1. Strona 10, art. 9, tytuł:
zamiast: "Środki zaradcze w odniesieniu do morszczuka europejskiego w podobszarach geograficznych GFCM 1, 2, 5, 6 i 7, bladoczerwonej krewetki głębinowej w podobszarach geograficznych GFCM 5, 6 i 7, czerwonej krewetki głębinowej w podobszarach geograficznych GFCM 8, 9, 10 i 11 oraz homarca w podobszarze geograficznym GFCM 6",
powinno być: "Środki zaradcze w odniesieniu do morszczuka europejskiego w podobszarach geograficznych GFCM 1, 2, 5, 6 i 7, bladoczerwonej krewetki głębinowej w podobszarach geograficznych GFCM 5, 6 i 7 oraz homarca w podobszarze geograficznym GFCM 6".
2. Strona 10, art. 9 ust. 1:
zamiast: "1. Niniejszy artykuł ma zastosowanie do działalności połowowej statków unijnych poławiających morszczuka europejskiego (Merluccius merluccius) w podobszarach geograficznych GFCM 1, 2, 5, 6, 7, homarca (Nephrops norvegicus) w podobszarze geograficznym GFCM 6, bladoczerwonej krewetki głębinowej (Aristeus antennatus) w podobszarach geograficznych GFCM 5, 6 i 7 oraz czerwonej krewetki głębinowej (Aristaeomorpha foliacea) w podobszarach geograficznych GFCM 8, 9, 10 i 11",
powinno być: "1. Niniejszy artykuł ma zastosowanie do działalności połowowej statków unijnych poławiających morszczuka europejskiego (Merluccius merluccius) w podobszarach geograficznych GFCM 1, 2, 5, 6, 7, homarca (Nephrops norvegicus) w podobszarze geograficznym GFCM 6 oraz bladoczerwonej krewetki głębinowej (Aristeus antennatus) w podobszarach geograficznych GFCM 5, 6 i 7.".
3. Strona 10, art. 9 ust. 3:
zamiast: "3. Państwa członkowskie przyjmują minimalny rozmiar odniesienia do celów ochrony dla bladoczerwonej krewetki głębinowej oraz dla czerwonej krewetki głębinowej o długości karapaksu co najmniej 25 mm.",
powinno być: "3. Państwa członkowskie przyjmują minimalny rozmiar odniesienia do celów ochrony dla bladoczerwonej krewetki głębinowej o długości karapaksu co najmniej 25 mm.".
W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2025.90231 |
| Rodzaj: | Sprostowanie |
| Tytuł: | Sprostowanie do rozporządzenia Rady (UE) 2025/219 z dnia 30 stycznia 2025 r. w sprawie ustalenia uprawnień do połowów na 2025 rok w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym |
| Data aktu: | 12/03/2025 |
| Data ogłoszenia: | 12/03/2025 |
| Data wejścia w życie: | 01/01/2025 |