NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Decyzja 2025/851 w sprawie zawarcia, w imieniu Unii, Umowy między Kanadą a Unią Europejską o przekazywaniu i przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera

DECYZJA RADY (UE) 2025/851
z dnia 14 kwietnia 2025 r.
w sprawie zawarcia, w imieniu Unii, Umowy między Kanadą a Unią Europejską o przekazywaniu i przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 16 ust. 2 oraz art. 87 ust. 2 lit. a) w związku z art. 218 ust. 6 akapit drugi lit. a) ppkt (v),

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2024/2891 2  Umowa między Kanadą a Unią Europejską o przekazywaniu i przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera (zwana dalej "Umową") została podpisana dnia 4 października 2024 r. z zastrzeżeniem jej zawarcia w późniejszym terminie.

(2) Umowa przewiduje przekazywanie danych dotyczących przelotu pasażera do Kanady w celu zapobiegania poważnej przestępczości i terroryzmowi, ich wykrywania, prowadzenia postępowań przygotowawczych w ich sprawie i ich ścigania.

(3) Umowa zapewnia pełne poszanowanie Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, zgodnie z wykładnią Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zwłaszcza prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, prawa do ochrony danych osobowych oraz prawa do skutecznego środka prawnego i dostępu do bezstronnego sądu, uznanego odpowiednio w art. 7, 8 i 47. Umowa zawiera w szczególności odpowiednie zabezpieczenia w zakresie ochrony danych osobowych przekazywanych na podstawie Umowy.

(4) Zgodnie z art. 3 Protokołu nr 21 w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii w odniesieniu do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Irlandia powiadomiła pismem z dnia 25 kwietnia 2024 r. o chęci uczestniczenia w przyjęciu i stosowaniu niniejszej decyzji.

(5) Zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej decyzji i nie jest nią związana ani jej nie stosuje.

(6) Europejski Inspektor Ochrony Danych wydał opinię 15/2024 w dniu 29 kwietnia 2024 r.

(7) Umowę należy zatwierdzić.

(8) Zgodnie z Traktatami Komisja powinna udostępnić powiadomienia przewidziane w art. 31 Umowy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii Europejskiej Umowę między Kanadą a Unią Europejską o przekazywaniu i przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera 3 .

Artykuł  2

Komisja, w imieniu Unii, dokonuje powiadomienia przewidzianego w art. 31 Umowy, w celu wyrażenia zgody Unii na związanie się Umową 4 .

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu 14 kwietnia 2025 r.
1 Zgoda z dnia 12 marca 2025 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Decyzja Rady (UE) 2024/2891 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, Umowy między Kanadą a Unią Europejską o przekazywaniu i przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera (Dz.U. L, 2024/2891, 14.11.2024, ELI: http:// data.europa.eu/eli/dec/2024/2891/oj).
3 Tekst Umowy został opublikowany w Dz.U. L, 2025/841, 5.5.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2025/841/oj.
4 Data wejścia w życie Umowy zostanie opublikowana przez Sekretariat Generalny Rady w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2025.851

Rodzaj:decyzja
Tytuł:Decyzja 2025/851 w sprawie zawarcia, w imieniu Unii, Umowy między Kanadą a Unią Europejską o przekazywaniu i przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera
Data aktu:2025-04-14
Data ogłoszenia:2025-05-06
Data wejścia w życie:2025-04-14