Decyzja wykonawcza 2025/478 w sprawie uznania, że sprawozdanie przedłożone przez Słowację na podstawie art. 31 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 zawiera dokładne dane służące do pomiaru emisji gazów cieplarnianych związanych z uprawą rzepaku i ziarna kukurydzy w tym państwie członkowskim
DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2025/478z dnia 12 marca 2025 r.w sprawie uznania, że sprawozdanie przedłożone przez Słowację na podstawie art. 31 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 zawiera dokładne dane służące do pomiaru emisji gazów cieplarnianych związanych z uprawą rzepaku i ziarna kukurydzy w tym państwie członkowskim(Tekst mający znaczenie dla EOG)
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych 1 , w szczególności jej art. 31 ust. 4,
(1) Dyrektywa (UE) 2018/2001 wymaga, aby biopaliwa, biopłyny i paliwa z biomasy umożliwiały znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z paliwami kopalnymi, tak aby można je było zaliczać na poczet celów określonych w tej dyrektywie. W tym celu w art. 29 ust. 10 tej dyrektywy określono konkretne progi ograniczenia emisji dla tych paliw, a w art. 31 określono sposób obliczania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dzięki wykorzystaniu tych paliw. Przy dokonywaniu tych obliczeń można zastosować wartości standardowe określone w załącznikach V i VI do dyrektywy (UE) 2018/2001. Zamiast wartości standardowych odnoszących się do emisji gazów cieplarnianych pochodzących z uprawy surowców rolnych możliwe jest pod pewnymi warunkami stosowanie wartości typowych. Te wartości typowe, reprezentujące średnią wartość na konkretnym obszarze, mogą być zgłaszane Komisji przez państwa członkowskie lub państwa trzecie. Mogą one być stosowane tylko wtedy, gdy Komisja uzna je za dokładne.
(2) Dnia 30 października 2024 r. Słowacja przedłożyła Komisji dwa sprawozdania końcowe zawierające dane do celów pomiaru emisji gazów cieplarnianych związanych z uprawą rzepaku i ziarna kukurydzy zazwyczaj produkowanych na obszarach na jej terytorium zaklasyfikowanych na poziomie 2 w nomenklaturze jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS) zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 . Słowacja zwróciła się o uznanie danych za dokładne zgodnie z art. 31 ust. 4 dyrektywy (UE) 2018/2001.
(3) Komisja oceniła sprawozdanie i stwierdziła, że zawiera ono dokładne dane służące do pomiaru emisji gazów cieplarnianych związanych z uprawą rzepaku i ziarna kukurydzy zazwyczaj produkowanych w regionach NUTS 2 na Słowacji.
(4) Środki przewidziane w tej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Zrównoważonego Charakteru Biopaliw, Biopłynów i Paliw z Biomasy,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 12 marca 2025 r.
| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2025.478 |
| Rodzaj: | decyzja |
| Tytuł: | Decyzja wykonawcza 2025/478 w sprawie uznania, że sprawozdanie przedłożone przez Słowację na podstawie art. 31 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 zawiera dokładne dane służące do pomiaru emisji gazów cieplarnianych związanych z uprawą rzepaku i ziarna kukurydzy w tym państwie członkowskim |
| Data aktu: | 2025-03-12 |
| Data ogłoszenia: | 2025-03-13 |
| Data wejścia w życie: | 2025-04-02 |
