Decyzja wykonawcza 2025/2076 dotycząca niektórych tymczasowych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła w Hiszpanii
DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2025/2076z dnia 10 października 2025 r.dotycząca niektórych tymczasowych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła w Hiszpanii
(Jedynie tekst w języku hiszpańskim jest autentyczny)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 13 października 2025 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zakażenie wirusem choroby guzowatej skóry bydła jest chorobą zakaźną bydła przenoszoną przez wektory. Może mieć ona poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność chowu, powodując też zakłócenia w przemieszczaniu przesyłek tych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii oraz w wywozie do państw trzecich.
(2) W przypadku wystąpienia ogniska zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła istnieje poważne ryzyko rozprzestrzenienia się tej choroby na inne zakłady hodowli bydła, w szczególności z powodu przenoszenia tej choroby przez wektory.
(3) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 2 uzupełnia przepisy dotyczące zwalczania chorób umieszczonych w wykazie, o których mowa w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) 2016/429, i zdefiniowanych jako choroby kategorii A, B i C w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882 3 . W szczególności w art. 21 i 22 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 przewidziano ustanowienie obszaru objętego ograniczeniami w przypadku wystąpienia ogniska choroby kategorii A, w tym zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła, oraz przewidziano stosowanie na nim niektórych środków. Ponadto art. 21 ust. 1 tego rozporządzenia delegowanego stanowi, że obszar objęty ograniczeniami obejmuje przynajmniej obszar zapowietrzony, obszar zagrożony oraz, w razie potrzeby, obszary buforowe wokół lub w sąsiedztwie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
(4) Hiszpania poinformowała Komisję o obecnej sytuacji na swoim terytorium w odniesieniu do zakażenia bydła wirusem choroby guzowatej skóry bydła. Informacje te dotyczą w szczególności dwóch ognisk tej choroby u utrzymywanego bydła w gminach Castelló d'Empuries i Peralada w regionie Alt dAmporda prowincji Girona, potwierdzonych w dniach 3 i 4 października 2025 r. W następstwie tych ognisk Hiszpania ustanowiła obszar objęty ograniczeniami obejmujący obszary zapowietrzone i zagrożone, na których stosuje się środki zwalczania chorób przewidziane w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687.
(5) Aby kontrolować rozprzestrzenianie się zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła, zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii oraz uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, należy szybko wyznaczyć na poziomie Unii obszar objęty ograniczeniami w odniesieniu do zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła w Hiszpanii.
(6) Wielkość obszaru zapowietrzonego i obszaru zagrożonego, a także okres obowiązywania środków, które mają być stosowane na tych obszarach, opierają się na kryteriach określonych w art. 64 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/429 oraz przepisach ustanowionych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687. Kryteria stosowane przy wyborze wielkości obszaru zapowietrzonego i obszaru zagrożonego, a także okresu obowiązywania środków, które mają być na nich stosowane, obejmują uwzględnienie nie tylko sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła na obszarach dotkniętych tą chorobą, ale również innych czynników epidemiologicznych, w tym parametrów geograficznych oraz ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Okres obowiązywania środków przewidzianych w niniejszej decyzji ustalono z uwzględnieniem również norm międzynarodowych Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt 4 .
(7) W załączniku do niniejszej decyzji należy zatem określić obszary wskazane jako obszary zapowietrzone i zagrożone w Hiszpanii oraz ustanowić w prawie Unii okres obowiązywania tej regionalizacji. Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, że bydło zakażone bezobjawowo może rozprzestrzeniać zakażenie wirusem choroby guzowatej skóry bydła, należy wprowadzić zakaz przemieszczania bydła z dowolnego miejsca na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych do miejsca przeznaczenia położonego poza zewnętrznymi granicami tych obszarów.
(8) Ze względu na pilny charakter sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła, a w szczególności niedawne wprowadzenie tej choroby do Włoch i Francji w lipcu i jej potwierdzone wystąpienie w Hiszpanii, oraz potrzebę zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby z zakładów w Hiszpanii, w których wystąpiła choroba do innych części tego państwa członkowskiego lub do innych państw członkowskich środki określone w niniejszej decyzji wykonawczej powinny mieć zastosowanie jak najszybciej.
(9) W związku z powyższym, w oczekiwaniu na opinię Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, należy niezwłocznie ustanowić obszar zapowietrzony i obszar zagrożony w Hiszpanii i umieścić je w wykazie w załączniku do niniejszej decyzji oraz należy ustalić czas trwania tego podziału na obszary.
(10) Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w Unii w odniesieniu do zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła niniejszą decyzję należy stosować do dnia 26 listopada 2025 r.
(11) Należy dokonać przeglądu niniejszej decyzji na następnym posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 10 października 2025 r.
| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2025.2076 |
| Rodzaj: | decyzja |
| Tytuł: | Decyzja wykonawcza 2025/2076 dotycząca niektórych tymczasowych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do zakażenia wirusem choroby guzowatej skóry bydła w Hiszpanii |
| Data aktu: | 2025-10-10 |
| Data ogłoszenia: | 2025-10-13 |
