NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Rozporządzenie wykonawcze 2025/2013 poddające rejestracji przywóz kwasu tereftalowego pochodzącego z Republiki Korei i Meksyku

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2025/2013
z dnia 8 października 2025 r.
poddające rejestracji przywóz kwasu tereftalowego pochodzącego z Republiki Korei i Meksyku

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 1  ("rozporządzenie podstawowe"), w szczególności jego art. 14 ust. 5,

po poinformowaniu państw członkowskich,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) 13 sierpnia 2025 r. Komisja Europejska ("Komisja") powiadomiła w zawiadomieniu opublikowanym w Dzienniku

Urzędowym Unii Europejskiej 2  o wszczęciu postępowania antydumpingowego dotyczącego przywozu do Unii kwasu tereftalowego pochodzącego z Republiki Korei i Meksyku.

(2) Postępowanie wszczęto w następstwie skargi złożonej 30 czerwca 2025 r. przez INEOS Aromatics w imieniu producentów reprezentujących ponad 25 % całkowitej unijnej produkcji kwasu tereftalowego.

1. PRODUKT PODLEGAJĄCY REJESTRACJI

(3) Produktem podlegającym rejestracji ("produkt objęty postępowaniem") jest kwas tereftalowy o czystości 99,5 % masy lub większej, zwykle objęty numerem CAS 100-21-0 i zwykle odpowiadający numerowi CUS 0023865-3. Produkt objęty postępowaniem jest obecnie objęty kodem CN ex 2917 36 00 (kod TARIC 2917 36 00 11).

2. REJESTRACJA

(4) Na podstawie art. 14 ust. 5 rozporządzenia podstawowego przywóz produktu objętego postępowaniem może zostać poddany rejestracji w celu zagwarantowania, w razie wprowadzenia ceł antydumpingowych w wyniku dochodzenia, możliwości pobrania tych ceł od zarejestrowanego przywozu z mocą wsteczną, przy spełnieniu niezbędnych warunków, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

(5) Komisja podjęła decyzję o poddaniu rejestracji przywozu produktu objętego postępowaniem z własnej inicjatywy zgodnie z art. 14 ust. 5 rozporządzenia podstawowego. Warunki poboru ceł z mocą wsteczną zostaną ocenione w ewentualnym rozporządzeniu nakładającym cła ostateczne.

(6) Jakiekolwiek zobowiązania w przyszłości oparte będą na wynikach dochodzenia.

(7) Na podstawie obliczeń przedstawionych w skardze wzywającej do wszczęcia dochodzenia antydumpingowego szacuje się, że marginesy dumpingu wynoszą 49 % w przypadku przywozu z Republiki Korei i 54 % w przypadku przywozu z Meksyku. W obliczeniach przedstawionych w skardze oszacowano również, że poziomy usuwające szkodę wynoszą między 8 a 18 % dla przywozu z Republiki Korei oraz między 5 % a 15 % dla przywozu z Meksyku produktu objętego postępowaniem w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. Kwota ewentualnego przyszłego zobowiązania zostałaby normalnie określona na niższym z tych poziomów, zgodnie z art. 7 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.

(8) Na obecnym etapie Komisja nie jest jednak w stanie oszacować kwoty ewentualnego przyszłego zobowiązania. W związku z tym kwoty wymienione w skardze służą wyłącznie celom informacyjnym i nie dają podstawy do jakichkolwiek oczekiwań co do rzeczywistego poziomu zobowiązania, który zostanie ustalony w wyniku dochodzenia.

3. PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

(9) Wszelkie zgromadzone w związku z tą rejestracją dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 3  w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 
Na podstawie art. 14 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2016/1036 niniejszym poleca się organom celnym podjęcie odpowiednich kroków w celu rejestrowania przywozu do Unii kwasu tereftalowego o czystości 99,5 % masy lub większej, zwykle objętego numerem Chemical Abstracts Service ("CAS") 100-21-0 i zwykle odpowiadającego numerowi Customs and Statistics ("CUS") 0023865-3, obecnie objętego kodem CN ex 2917 36 00 (kod TARIC 2917 36 00 11) i pochodzącego z Republiki Korei i Meksyku.
2. 
Obowiązek rejestracji wygasa po upływie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 października 2025 r.

1 Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/1036/oj.
2 Dz.U. C, C/2025/4539, 13.8.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2025/4539/oj.
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1725/oj).
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2025.2013

Rodzaj:rozporządzenie
Tytuł:Rozporządzenie wykonawcze 2025/2013 poddające rejestracji przywóz kwasu tereftalowego pochodzącego z Republiki Korei i Meksyku
Data aktu:2025-10-08
Data ogłoszenia:2025-10-09
Data wejścia w życie:2025-10-10