Rozporządzenie delegowane 2025/1484 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 w odniesieniu do odstępstwa od minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony w odniesieniu do małży wenus (Venus spp.) na niektórych włoskich wodach terytorialnych
ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2025/1484z dnia 24 lipca 2025 r.zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 w odniesieniu do odstępstwa od minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony w odniesieniu do małży wenus (Venus spp.) na niektórych włoskich wodach terytorialnych
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie zachowania zasobów rybnych i ochrony ekosystemów morskich za pomocą środków technicznych, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1967/2006, (WE) nr 1224/2009 i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013, (UE) 2016/1139, (UE) 2018/973, (UE) 2019/472 i (UE) 2019/1022 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 894/97, (WE) nr 850/98, (WE) nr 2549/2000, (WE) nr 254/2002, (WE) nr 812/2004 i (WE) nr 2187/2005 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 2,
(1) Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2016/2376 2 przyznano odstępstwo od minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony (MCRS) w odniesieniu do małży wenus o całkowitej długości 22 mm na włoskich wodach terytorialnych podobszarów geograficznych Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego 9, 10, 17 i 18. Odstępstwo to było konsekwencją wspólnej rekomendacji przedłożonej przez Włochy, które są jedynym państwem członkowskim mającym bezpośredni interes w zarządzaniu swoimi wodami terytorialnymi.
(2) Odstępstwo zostało kilkakrotnie przyznane na mocy rozporządzeń delegowanych Komisji (UE) 2020/3 3 , (UE) 2020/2237 4 i (UE) 2022/2587 5 , obowiązujących do dnia 31 grudnia 2025 r.
(3) W dniu 10 marca 2025 r. 6 Włochy przedłożyły Komisji, zgodnie z procedurą określoną w art. 15 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1241, nową wspólną rekomendację, w której zwróciły się o przedłużenie odstępstwa w odniesieniu do minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony małży wenus na tych samych włoskich wodach terytorialnych. Przeprowadzono należyte konsultacje z Komitetem Doradczym ds. Morza Śródziemnego (MEDAC) 7 , który popiera wspólną rekomendację. We wspólnej rekomendacji władze włoskie zobowiązały się do podjęcia szeregu środków mających na celu pomoc w zrównoważonej eksploatacji zasobów małży wenus, w tym maksymalnie 4 dni połowów tygodniowo, maksymalnie 400 kg dziennego połowu na statek bez marginesu tolerancji, wyłącznie wyznaczone punkty wyładunkowe, system monitorowania w tych punktach wyładunkowych zgodny z wymogami regulacyjnymi (DM 22/12/2000) i zapewniający wybór małży wyłącznie o rozmiarze handlowym (równym lub większym niż 22 mm), wstrzymanie działalności połowowej na trzy miesiące (nienastępujące po sobie) między lutym a listopadem (a nie na dwa, jak w obecnym planie) oraz wyznaczone obszary odnawiania populacji małży poniżej minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony.
(4) Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF) ocenił wspólną rekomendację i potwierdzające dowody naukowe przedłożone przez Włochy na sesji plenarnej w dniach 24-28 marca 2025 r. (STECF 25-01) 8 . STECF wyraził uznanie dla kompleksowych informacji przedstawionych na poparcie wspólnej rekomendacji dotyczącej odstępstwa od minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony dla małży wenus, w której zaktualizowano informacje przedłożone STECF na marcowej sesji plenarnej w 2022 r. Przedłożone informacje dotyczyły kluczowych elementów niezbędnych do oceny wspólnej rekomendacji. STECF zauważył, że badania przeprowadzone w różnych okręgach (w okresie sześciu, siedmiu lub ośmiu lat, w zależności od okręgu) wykazują stabilny rozkład częstotliwości długości (LFD), z zadowalającym uzupełnianiem stada w okresie rocznym, oraz że małże handlowe (> 22 mm) stanowią niewielki ułamek całkowitej liczby we wszystkich przypadkach. STECF zauważył ponadto, że selektywność poprawiła się od czasu wdrożenia po raz pierwszy w 2017 r. minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony wynoszącego 22 mm w taki sposób, że obecnie na statkach nie zatrzymuje się wystarczająco dużo małży, aby wspierać znaczące operacje rozmnażania do celów odnowy populacji, a obszary odnowy populacji były wykorzystywane jedynie w niewielkim stopniu. STECF zauważył również, że po pierwszym odstępstwie od minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony na mocy rozporządzenia delegowanego (UE) 2016/2376 i wdrożeniu środków zarządzania przewidzianych w tym rozporządzeniu wyładunki małży wenus (Venus spp.) wydają się być ustabilizowane na poziomie około 20 000 ton, podczas gdy biomasa wzrosła w kilku okręgach. Zgodnie z wynikami oceny połowy zasadniczo utrzymywały się na poziomie zbliżonym do maksymalnego podtrzymywalnego połowu, co sugeruje, że ogólnie obecne praktyki zarządzania pomogły zapobiec nadmiernej eksploatacji małży wenus. STECF stwierdził następnie, że pomimo zmniejszenia minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony do 22 mm w 2017 r. poziom biomasy stada tarłowego (SSB) wydaje się być dobry, ponieważ w większości okręgów morskich i w ramach połowów handlowych zaobserwowano odpowiednie uzupełnianie stada, zatem pod warunkiem że środki zarządzania będą nadal wdrażane tak jak w poprzednich latach i że nie wystąpią poważne zakłócenia środowiska, uzasadnione jest założenie, że w ciągu najbliższych pięciu lat skutki dla stada małży Venus spp. w Adriatyku, jeśli chodzi o wskaźniki eksploatacji i biomasę stada, będą zgodne z tendencjami podobnymi do zaobserwowanych od czasu wdrożenia minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony wynoszącego 22 mm. STECF zalecił również przeprowadzenie w 2030 r. oceny wyników wdrożenia minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony wynoszącego 22 mm, aby umożliwić wszelkie ewentualne zmiany w planie zarządzania oraz śledzić rozwój stada w różnych okręgach morskich.
(5) STECF stwierdził również, że badania przedstawione we wspólnej rekomendacji wydają się wykazywać, że wpływ na siedliska nie jest znaczący ani nieodwracalny. STECF stwierdził ponownie, że włoski plan zarządzania na 2019 r. 9 obejmuje środki, które prawdopodobnie będą skuteczniejsze niż poprzednie warunki panujące przed 2017 r.
(6) Komisja stwierdza zatem, że na podstawie informacji zebranych na tym etapie ze wspólnej rekomendacji, oceny MEDAC i oceny STECF 25-01 oraz zobowiązań podjętych przez administrację włoską zawartych w załączniku B do wspólnej rekomendacji, odstępstwo od minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony jest zgodne z wymogami ustanowionymi w odniesieniu do środków technicznych w art. 15 i 18 rozporządzenia (UE) 2019/1241.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2019/1241,
(8) We włoskim planie zarządzania określono, że Włochy będą ściśle monitorować stada małży wenus za pomocą sprawozdań, które będą corocznie przesyłane Komisji.
(9) Środki zawarte we wspólnej rekomendacji są zgodne z art. 18 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 10 i art. 15 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/1241.
(10) Niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie natychmiast po jego opublikowaniu, ponieważ środki w nim przewidziane wywierają bezpośredni wpływ na działalność gospodarczą związaną z połowami oraz na planowanie okresu połowowego dla statków unijnych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 24 lipca 2025 r.
| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2025.1484 |
| Rodzaj: | rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie delegowane 2025/1484 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 w odniesieniu do odstępstwa od minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony w odniesieniu do małży wenus (Venus spp.) na niektórych włoskich wodach terytorialnych |
| Data aktu: | 2025-07-24 |
| Data ogłoszenia: | 2025-12-23 |
| Data wejścia w życie: | 2026-01-01, 2025-12-24 |
