uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 38,
uwzględniając decyzję Rady (WPZiB) 2020/472 z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI) 1 , w szczególności jej art. 8 ust. 2,
(1) W dniu 31 marca 2020 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2020/472, na podstawie której ustanowiono i rozpoczęto operację wojskową Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI).
(2) Na mocy art. 8 ust. 2 decyzji (WPZiB) 2020/472 Rada upoważniła Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (KPiB) do podjęcia decyzji w sprawie mianowania dowódcy sił UE operacji EUNAVFOR MED IRINI.
(3) W dniu 26 marca 2024 r. KPiB przyjął decyzję (WPZiB) 2024/1014 2 , mianując wiceadmirała Armanda Paola SIMIEGO dowódcą EUNAVFOR MED IRINI od dnia 5 kwietnia 2024 r.
(4) W dniu 6 września 2024 r. greckie władze wojskowe zaproponowały, by z dniem 4 października 2024 r. dowódcą sił UE operacji EUNAVFOR MED IRINI został mianowany kontradmirał Prokopios CHARITOS na miejsce wiceadmirała Armanda Paola SIMIEGO. W dniu 10 września 2024 r. dowódca operacji UE poparł proponowane mianowanie.
(5) W dniu 13 września 2024 r. Komitet Wojskowy UE poparł zalecenie greckich władz wojskowych i wyraził zgodę na mianowanie dowódcą EUNAVFOR MED IRINI - z dniem 4 października 2024 r. - kontradmirała Prokopiosa CHARITOSA.
(6) Należy przyjąć decyzję w sprawie mianowania kontradmirała Prokopiosa CHARITOSA dowódcą sił UE operacji EUNAVFOR MED IRINI.
(7) Należy uchylić decyzję (WPZiB) 2024/1014,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2024.2641 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2024/2641 w sprawie mianowania dowódcy sił UE operacji wojskowej Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR MED IRINI) oraz uchylenia decyzji (WPZiB) 2024/1014 |
| Data aktu: | 01/10/2024 |
| Data ogłoszenia: | 04/10/2024 |