Rozporządzenie wykonawcze 2023/2399 w sprawie sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1362 w odniesieniu do niektórych błędów dotyczących symulacji obliczeniowej dynamiki płynów

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/2399
z dnia 6 października 2023 r.
w sprawie sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1362 w odniesieniu do niektórych błędów dotyczących symulacji obliczeniowej dynamiki płynów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 595/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. dotyczące homologacji typu pojazdów silnikowych i silników w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności (Euro VI) i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 i dyrektywę 2007/46/WE oraz uchylające dyrektywy 80/1269/EWG, 2005/55/WE i 2005/78/WE 1 , w szczególności jego art. 5c akapit pierwszy lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W załączniku V do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/1362 2  w pkt 3.2, tabela 2 i tabela 3 zawierają pewne błędy. Brakowało wymogu, a zakresy odniesienia odnosiły się do wartości bezwzględnych CD. Błędy te dotyczą procedury symulacji obliczeniowej dynamiki płynów wykorzystywanej do certyfikacji urządzeń aerodynamicznych.

(2) Należy zatem sprostować rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1362 w celu zapewnienia, aby urządzenia aerodynamiczne były certyfikowane w ten sam sposób i stosowane jednakowo przez wszystkich producentów.

(3) Niniejsze rozporządzenie ma zatem mieć zastosowanie od dnia wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1362 i powinno wejść w życie w trybie natychmiastowym,

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Technicznego ds. Pojazdów Silnikowych, o którym mowa w art. 83 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku V do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1362 wprowadza się sprostowanie zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 25 sierpnia 2022 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 października 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku V do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1362 w pkt 3.2 wprowadza się następujące sprostowania:
1)
w tabeli 2 dodaje się wiersz w brzmieniu:
"Powierzchnia podłoża i kół 25,00 m/s Powierzchnia podłoża w domenie symulacji musi przesuwać się do tyłu względem pojazdu, a koła pojazdów muszą obracać się z odpowiednią prędkością styczną."
2)
tabela 3 otrzymuje brzmienie:

"Tabela 3

Zakresy odniesienia na potrzeby procedury walidacji

Zestaw symulacyjny Kąt odchylenia - 0 [stopnie]
0,0° 3,0° 6,0°
TRF -8,6 % < A(CDxA) < -1,6 % -9,0 % < A(CDxA) < -2,0 % -10,3 % < A(CDxA) < -3,3 %
LSC -8,8 % < A(CdxA) < -1,8 % -8,0 % < A(CdxA) < -1,0 % -8,1 % < A(CdxA) < -1,1 %"
1 Dz.U. L 188 z 18.7.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1362 z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 595/2009 w odniesieniu do parametrów przyczep do pojazdów ciężarowych w zakresie ich wpływu na emisję CO2, zużycie paliwa, zużycie energii i bezemisyjny zasięg pojazdów silnikowych oraz w sprawie zmiany rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/683 (Dz.U. L 205 z 5.8.2022, s. 145).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 oraz uchylające dyrektywę 2007/46/WE (Dz.U. L 151 z 14.6.2018, s. 1).

Zmiany w prawie

Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Co się zmieni w podatkach w 2026 roku? Wciąż wiele niewiadomych

Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.

Monika Pogroszewska 10.12.2025
Maciej Berek: Do projektu MRPiPS o PIP wprowadziliśmy bardzo istotne zmiany

Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Lekarze i pielęgniarki na kontraktach „uratują” firmy przed przekształcaniem umów?

4 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Klub parlamentarny PSL-TD przeciwko projektowi ustawy o PIP

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Grażyna J. Leśniak 04.12.2025
Prezydent podpisał zakaz hodowli zwierząt na futra, ale tzw. ustawę łańcuchową zawetował

Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.

Krzysztof Koślicki 02.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2399

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/2399 w sprawie sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1362 w odniesieniu do niektórych błędów dotyczących symulacji obliczeniowej dynamiki płynów
Data aktu: 06/10/2023
Data ogłoszenia: 09/10/2023
Data wejścia w życie: 09/10/2023, 25/08/2022