Decyzja 2022/451 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie oraz uzupełniających zmian Międzynarodowych przepisów zdrowotnych

DECYZJA RADY (UE) 2022/451
z dnia 3 marca 2022 r.
w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie oraz uzupełniających zmian Międzynarodowych przepisów zdrowotnych (2005)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 168 ust. 5 w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 31 maja 2021 r., w drodze decyzji WHA74(16), 74. Światowe Zgromadzenie Zdrowia (WHA) zaapelowało o zwołanie posiedzenia specjalnego w celu rozważenia korzyści płynących ze sporządzenia konwencji, umowy lub innego instrumentu międzynarodowego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie gotowości i reagowania na pandemie, z myślą o ustanowieniu międzyrządowego procesu przygotowywania projektu i negocjowania takiej konwencji, umowy lub instrumentu.

(2) W dniu 1 grudnia 2021 r., w drodze decyzji SSA2(5), podczas specjalnego posiedzenia WHA podjęto decyzję o powołaniu międzyrządowego organu negocjacyjnego, otwartego dla wszystkich państw członkowskich WHO, członków stowarzyszonych i regionalnych organizacji integracji gospodarczej, którego zadaniem będzie przygotowanie projektu i negocjacja konwencji, umowy lub innego instrumentu międzynarodowego WHO w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie, z myślą o przyjęciu takiego aktu na podstawie art. 19 lub na podstawie innych postanowień konstytucji WHO uznanych za odpowiednie przez międzyrządowy organ negocjacyjny.

(3) W dniu 20 stycznia 2022 r. dyrektor generalny WHO przekazał Państwom Stronom projekt zmian Międzynarodowych przepisów zdrowotnych (2005) (IHR), przedłożony zgodnie z art. 55 ust. 1 IHR przez Stany Zjednoczone Ameryki.

(4) Podczas 150. posiedzenia zarządu WHA, które odbyło się w dniach 24-29 stycznia 2022 r., podjęto decyzję, by wezwać państwa członkowskie WHO oraz w stosownych przypadkach regionalne organizacje integracji gospodarczej do podjęcia wszelkich odpowiednich środków w celu przeanalizowania ewentualnych zmian IHR.

(5) Zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej i Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) w przypadku kwestii wchodzących w zakres kompetencji Unii powinna ona uczestniczyć równolegle z jej państwami członkowskimi w negocjacjach dotyczących konwencji, umowy lub innego instrumentu międzynarodowego w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie oraz uzupełniających zmian IHR.

(6) Zgodnie z art. 6 i 168 ust. 5 TFUE w obszarze ochrony i poprawy zdrowia ludzkiego, w tym w odniesieniu do zwalczania epidemii transgranicznych, a także w odniesieniu do monitorowania poważnych transgranicznych zagrożeń dla zdrowia, wczesnego ostrzegania w przypadku takich zagrożeń oraz ich zwalczania, działanie Unii powinno wspierać, koordynować lub uzupełniać działania państw członkowskich.

(7) Zgodnie z art. 168 ust. 7 TFUE cały proces negocjacyjny należy prowadzić w pełnym poszanowaniu obowiązków państw członkowskich w zakresie określania ich polityki dotyczącej zdrowia, jak również organizacji i świadczenia usług zdrowotnych i opieki medycznej, w tym zarządzania usługami zdrowotnymi i opieką medyczną, jak również podziału przeznaczonych na nie zasobów.

(8) Niniejsza decyzja pozostaje bez uszczerbku dla podziału kompetencji między Unią a jej państwami członkowskimi oraz dla udziału państw członkowskich w negocjacjach zgodnie z Traktatami.

(9) Zgodnie z zasadą lojalnej współpracy Komisja i państwa członkowskie powinny ściśle współpracować w trakcie procesu negocjacyjnego, w tym poprzez regularne kontakty z ekspertami technicznymi i przedstawicielami państw członkowskich w Genewie.

(10) W tym zakresie należy jak najszybciej dokonać praktycznych ustaleń, które będą mieć zastosowanie w trakcie prowadzenia negocjacji, mając na uwadze w szczególności zapewnienie skutecznej współpracy pomiędzy negocjatorem Unii a państwami członkowskimi, bez uszczerbku dla roli specjalnego komitetu w rozumieniu art. 218 ust. 4 TFUE.

(11) W stosownych przypadkach Rada powinna, w zależności od przebiegu negocjacji, zmieniać i doprecyzowywać wytyczne negocjacyjne określone w addendum do niniejszej decyzji.

(12) Negocjacje będą prowadzone w ramach WHO,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym upoważnia się Komisję do prowadzenia w imieniu Unii, w kwestiach wchodzących w zakres kompetencji Unii zgodnie z Traktatami, negocjacji dotyczących umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie oraz uzupełniających zmian IHR w ramach prac dotyczących odpowiednio decyzji WHA SSA2(5) z dnia 1 grudnia 2021 r. oraz decyzji zarządu WHO EB150(3) z dnia 26 stycznia 2022 r.
2. 
Negocjacje są prowadzone na podstawie wytycznych negocjacyjnych określonych w addendum 1  do niniejszej decyzji. W stosownych przypadkach, w zależności od przebiegu negocjacji, wytyczne te są zmieniane lub doprecyzowywane.
Artykuł  2
1. 
Negocjacje prowadzi się w ścisłym porozumieniu z Grupą Roboczą ds. Zdrowia Publicznego, która zostaje niniejszym wyznaczona jako specjalny komitet w rozumieniu art. 218 ust. 4 TFUE.
2. 
Komisja regularnie składa sprawozdania i konsultuje się ze specjalnym komitetem. Gdy tylko Rada wyrazi takie życzenie, Komisja złoży Radzie - również na piśmie - sprawozdanie z przebiegu i wyników negocjacji.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 marca 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
G. DARMANIN
1 Zob. dokument ST 6133/22 ADD 1 na stronie http://register.consilium.europa.eu.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.92.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/451 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie oraz uzupełniających zmian Międzynarodowych przepisów zdrowotnych
Data aktu: 03/03/2022
Data ogłoszenia: 21/03/2022