Decyzja 2022/395 zmieniająca decyzję 2014/512/WPZiB dotyczącą środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie
DECYZJA RADY (WPZiB) 2022/395z dnia 9 marca 2022 r.zmieniająca decyzję 2014/512/WPZiB dotyczącą środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie
uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
(1) W dniu 31 lipca 2014 r. Rada przyjęła decyzję 2014/512/WPZiB 1 .
(2) Unia nadal niezmiennie popiera suwerenność i terytorialną integralność Ukrainy.
(3) W dniu 24 lutego 2022 r. prezydent Federacji Rosyjskiej ogłosił operację wojskową w Ukrainie i rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły atak na Ukrainę. Atak ten jest rażącym pogwałceniem integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy.
(4) W konkluzjach z dnia 24 lutego 2022 r. Rada Europejska z całą mocą potępiła niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Poprzez swoje bezprawne działania wojskowe Rosja rażąco narusza prawo międzynarodowe i zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz podważa bezpieczeństwo i stabilność w Europie i na świecie. Rada Europejska wezwała do pilnego przygotowania i przyjęcia kolejnego pakietu sankcji indywidualnych i gospodarczych.
(5) W dniu 25 lutego 2022 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2022/327 2 , która zmieniła decyzję 2014/512/WPZiB i wprowadziła konkretne środki sektorowe.
(6) Zważywszy na powagę sytuacji i w odpowiedzi na agresję wojskową Rosji wobec Ukrainy należy wprowadzić dalsze środki ograniczające w odniesieniu do wywozu towarów i technologii żeglugi morskiej. Należy również rozszerzyć wykaz osób prawnych, podmiotów i organów objętych zakazami związanymi z usługami inwestycyjnymi, zbywalnymi papierami wartościowymi, instrumentami rynku pieniężnego i pożyczkami. Ponadto konieczne są pewne wyjaśnienia, aby zapewnić właściwe stosowanie niektórych konkretnych ograniczeń sektorowych wprowadzonych decyzją (WPZiB) 2022/327.
(7) Unia powinna podjąć dalsze działania, aby wprowadzić w życie niektóre środki.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2014/512/WPZiB,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
| W imieniu Rady | |
| Przewodniczący | |
| J.-Y. LE DRIAN |
| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2022.81.8 |
| Rodzaj: | decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2022/395 zmieniająca decyzję 2014/512/WPZiB dotyczącą środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie |
| Data aktu: | 2022-03-09 |
| Data ogłoszenia: | 2022-03-09 |
| Data wejścia w życie: | 2022-03-10 |
