Rozporządzenie wykonawcze 2022/144 rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę (Ceylon Cinnamon (ChOG))

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/144
z dnia 2 lutego 2022 r.
rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę (Ceylon Cinnamon (ChOG))

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych 1 , w szczególności jego art. 52 ust. 3 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 wniosek Sri Lanki o rejestrację nazwy "Ceylon Cinnamon" jako chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG) został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2 .

(2) W dniu 3 września 2020 r. Komisja otrzymała od Niemiec zawiadomienie o sprzeciwie, obejmujące powiązane z nim uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie. Zawiadomienie o sprzeciwie przesłane przez Niemcy Komisja przekazała Sri Lance w dniu 16 września 2020 r.

(3) Komisja przeanalizowała uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie otrzymane od Niemiec w dniu 3 września 2020 r. i uznała je za dopuszczalne.

(4) Pismem z dnia 22 września 2020 r. Komisja wezwała zainteresowane strony do podjęcia odpowiednich konsultacji w celu osiągnięcia porozumienia zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi.

(5) W dniu 14 grudnia 2020 r. na wniosek Sri Lanki Komisja przedłużyła termin konsultacji o dodatkowe trzy miesiące.

(6) Konsultacje między Sri Lanką a Niemcami zakończyły się w dniu 28 grudnia 2020 r. bez osiągnięcia porozumienia.

Komisja powinna zatem podjąć decyzję zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 57 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.

(7) Powodem sprzeciwu ze strony Niemiec jest to, że zgłoszona do rejestracji nazwa "Ceylon Cinnamon" odpowiada niemieckiemu tłumaczeniu "Ceylon-Zimt" (cynamon z Cejlonu, który jest dawną nazwą Sri Lanki) i koliduje z nazwą botaniczną Cinnamomum ceylanicum, oznaczającą roślinę, z której uzyskuje się cynamon. W wytycznych niemieckiego kodeksu żywnościowego dotyczącego przypraw i innych składników sezonowych "cynamon z Cejlonu" zdefiniowano jako suszoną korę Cinnamomum ceylanicum.

(8) Według strony zgłaszającej sprzeciw Cinnamomum ceylanicum początkowo uprawiano na Cejlonie (dawna nazwa Sri Lanki). W ostatnich dziesięcioleciach Cinnamomum ceylanicum rozprzestrzenił się jednak poza pierwotny obszar geograficzny i jest uprawiany również w innych krajach tropikalnych. Inni główni dostawcy to Seszele, Madagaskar i Chiny, a także - w mniejszym stopniu - Indie, Wietnam, Indonezja, Jamajka, Martynika, Gujana Francuska i Brazylia. Znaczna część dostępnego na rynku cynamonu uzyskanego z rośliny Cinnamomum ceylanicum nie pochodzi ze Sri Lanki.

(9) W związku z rejestracją nazwy "Ceylon Cinnamon" jako ChOG Niemcy są zdania, że ochrona objęłaby również tłumaczenia, które stanowiłyby przywołanie tej nazwy zgodnie z art. 13 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, oraz że nazwa tych produktów nie powinna już w żaden sposób odnosić się do określenia "Cejlon". W związku z tym rejestracja "Ceylon Cinnamon" jako ChOG zagroziłaby istnieniu nazwy "Ceylon Zimt" oraz produktów, które są obecne legalnie na rynku niemieckim od co najmniej pięciu lat poprzedzających publikację wniosku o rejestrację nazwy "Ceylon Cinnamon".

(10) Podsumowując, zdaniem strony zgłaszającej sprzeciw rejestracja nazwy "Ceylon Cinnamon" bezpodstawnie chroniłaby jako oznaczenie geograficzne nazwę rośliny, którą powinno się móc swobodnie stosować. Ponadto w następstwie tej rejestracji należałoby zmienić nazwy znacznej liczby towarów dostępnych na rynku, ponieważ nie można by już używać ich utrwalonej, powszechnie znanej konsumentom nazwy, zawierającej odniesienie do rośliny z gatunku Cinnamomum ceylanicum.

(11) Wnioskodawca stwierdził, że jego zdaniem "Ceylon cinnamon" nie koliduje z nazwą rośliny, ponieważ uznaną w skali międzynarodowej nazwą botaniczną rośliny, z której uzyskuje się "Ceylon cinnamon", nie jest Cinnamomum ceylanicum, jak twierdzi strona zgłaszająca sprzeciw, lecz Cinnamomum verum. Cinnamomum zeylanicum lub Cinnamo- mum ceylanicum uważa się za synonimy Cinnamomum verum. Nazwa "Ceylon cinnamon" nie koliduje więc z nazwą rośliny, z której uzyskuje się produkt opatrzony tą nazwą. Ponadto wnioskodawca zauważył, że nazwa, która ma zostać objęta ochroną, nie jest nazwą rośliny i że określenie zeylanicum lub ceylanicum pochodzi od historycznej nazwy Cejlon.

(12) Komisja oceniła argumenty przedstawione w uzasadnionych oświadczeniach o sprzeciwie oraz otrzymane informacje dotyczące konsultacji między zainteresowanymi stronami.

(13) Nazwa "Ceylon cinnamon" odnosi się do produktu o charakterystycznych cechach i właściwościach, w szczególności o silnej właściwości organoleptycznej. Ponadto nazwa cieszy się ugruntowaną renomą. Spełnia zatem wymóg rejestracji jako chronione oznaczenie geograficzne.

(14) Zgodnie z bazą danych odmian Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO) termin "Ceylan" odpowiadający gatunkowi o nazwie łacińskiej Cinnamomum verum J. Presl. jest zarejestrowany w Meksyku. W bazie danych odmian zarejestrowanych jest kilka znaków towarowych i nazw zawierających określenie "Ceylon" lub "Cinnamon", ale w żadnym przypadku nie dotyczą one gatunku Cinnamomum ceylanicum.

(15) Wytyczne niemieckiego kodeksu żywnościowego dotyczącego przypraw i innych składników sezonowych mają ograniczoną wartość dowodową i prawną z punktu widzenia konfliktu między nazwą odmiany roślin a nazwą, która ma zostać zarejestrowana w unijnym rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1151/2012.

(16) Produkt, którego dotyczy nazwa objęta wnioskiem o rejestrację, pochodzi ze Sri Lanki, której dawna nazwa Cejlon jest nadal powszechnie znana. Nazwa "Ceylon cinnamon" nie może zatem sama w sobie wprowadzać konsumentów w błąd co do pochodzenia produktu. Zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 warunki dotyczące konfliktu między nazwami i ryzyka wprowadzenia konsumentów w błąd są ze sobą powiązane. W świetle powyższego rejestracja nazwy "Ceylon cinnamon" jako chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG) nie może naruszać tego przepisu.

(17) Ponadto Komisja uważa, że rejestracja "Ceylon cinnamon" jako chronionego oznaczenia geograficznego nie uniemożliwiłaby stosowania w ramach etykietowania nazwy botanicznej Cinnamomum zeylanicum lub Cinnamomum ceyla- nicum lub innych synonimów nazwy botanicznej produktów cynamonowych uzyskanych z roślin o tych nazwach botanicznych i uprawianych poza obszarem geograficznym, pod warunkiem że spełnione są warunki wymienione w art. 42 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, a także że etykieta wyraźnie wskazuje państwo pochodzenia i nie zawiera dodatkowych odniesień do Sri Lanki. Pozwoli to ponadto zapewnić prawidłowe informowanie konsumentów o różnicy w stosunku do produktu wprowadzonego do obrotu pod zarejestrowaną ChOG.

(18) W związku z tym nazwę "Ceylon Cinnamon" (ChOG) należy wpisać do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych.

(19) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Polityki Jakości Produktów Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Nazwa "Ceylon Cinnamon" (ChOG) zostaje zarejestrowana.

Nazwa, o której mowa w akapicie pierwszym, określa produkt należący do klasy 1.8 Inne produkty wymienione w załączniku I do Traktatu (przyprawy itd.) oraz do klasy 2.10 Olejki eteryczne określonej w załączniku XI do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 668/2014 3 .

Artykuł  2

Jeżeli zgodnie z art. 42 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 w ramach etykietowania stosuje się terminy Cinnamomum zeylanicum lub Cinnamomum ceylanicum lub inne synonimy nazw botanicznych w odniesieniu do odmiany rośliny, z której uzyskano cynamon, w tym samym polu widzenia podaje się państwo pochodzenia poza Sri Lanką, stosując czcionkę nie mniejszą niż czcionka, którą zastosowano w przypadku nazwy.

W takich przypadkach stosowanie na etykietach flag, godeł, znaków lub innych form graficznych, które mogłyby wprowadzić konsumenta w błąd, w szczególności w odniesieniu do właściwości, pochodzenia lub źródła produktu, jest zakazane.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 2 lutego 2022 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Dz.U. C 208 z 22.6.2020, s. 19.
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 668/2014 z dnia 13 czerwca 2014 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 36).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024