Decyzja wykonawcza 2022/715 przyznająca odstępstwo zezwalające Węgrom na korzystanie ze środków wymiany i przechowywania informacji na potrzeby systemu kontroli importu 2 innych niż techniki elektronicznego przetwarzania danych w odniesieniu do towarów w przesyłkach pocztowych (Jedynie tekst w języku węgierskim jest autentyczny)

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2022/715
z dnia 5 maja 2022 r.
przyznająca odstępstwo zezwalające Węgrom na korzystanie ze środków wymiany i przechowywania informacji na potrzeby systemu kontroli importu 2 innych niż techniki elektronicznego przetwarzania danych w odniesieniu do towarów w przesyłkach pocztowych

(notyfikowana jako dokument nr C(2022) 2765)

(Jedynie tekst w języku węgierskim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 10 maja 2022 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 4 w związku z art. 8 ust. 2,

po zasięgnięciu opinii Komitetu Kodeksu Celnego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 6 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 952/2013 wymaga, aby wszelka wymiana informacji między organami celnymi oraz między przedsiębiorcami a organami celnymi, a także przechowywanie tych informacji odbywała się, zgodnie z wymogami przepisów prawa celnego, za pomocą technik elektronicznego przetwarzania danych.

(2) Art. 6 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 952/2013 przewiduje przyjmowanie w wyjątkowych przypadkach decyzji umożliwiających jednemu państwu członkowskiemu lub większej ich liczbie korzystanie z odstępstwa od stosowania technik elektronicznego przetwarzania danych do wymiany i przechowywania informacji, jeżeli takie odstępstwo jest uzasadnione specyficzną sytuacją wnioskującego państwa członkowskiego i jest przyznawane na określony czas.

(3) Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/2151 2  ustanawia program prac dotyczący rozwoju i wdrażania systemów teleinformatycznych przewidziany w unijnym kodeksie celnym ("program prac"). W programie prac wymieniono systemy elektroniczne, które mają zostać opracowane, oraz przewidywane daty uruchomienia tych systemów. W programie prac określono wdrożenie i daty wdrożenia systemu kontroli importu 2 ("ICS2") zgodnie z art. 6 ust. 1, art. 16, 46, 47 i 127-132 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

(4) Zgodnie z programem prac państwa członkowskie miały być gotowe od dnia 15 marca 2021 r. do wdrożenia etapu I ICS2 do odbierania przywozowych deklaracji skróconych od operatorów pocztowych i przewoźników ekspresowych w odniesieniu do towarów przewożonych transportem lotniczym oraz miały umożliwić przedsiębiorcom podłączenie się do systemu i składanie przywozowych deklaracji skróconych za pomocą tego systemu do dnia 1 października 2021 r.

(5) Zgodnie z art. 127 rozporządzenia (UE) nr 952/2013 i art. 183 ust. 1 lit. c) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 3  od dnia 1 października 2021 r. operatorzy pocztowi mający siedzibę w Unii składają przywozowe deklaracje skrócone i przekazują wymagane dane organom celnym zainteresowanych państw członkowskich za pomocą ICS2.

(6) Węgierski operator pocztowy nie jest jednak jeszcze technicznie gotowy do spełnienia tych wymogów. Ze względu na wyjątkową okoliczność spowodowaną niezdolnością wybranego wykonawcy do opracowania niezbędnego rozwiązania elektronicznego węgierski operator pocztowy nie mógł ustanowić połączenia z ICS2 w terminie do dnia 1 października 2021 r. Operator pocztowy postanowił skorzystać z usług innego wykonawcy w celu stworzenia połączenia, a prace techniczne są w toku. W związku z tym operator pocztowy nadal nie jest w stanie przekazywać danych zawartych w przywozowej deklaracji skróconej do systemu za pomocą technik elektronicznego przetwarzania danych.

(7) Wyjątkowe okoliczności, które spowodowały brak gotowości technicznej węgierskiego operatora pocztowego, uzasadniają wniosek o przyznanie odstępstwa zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 952/2013 złożony przez węgierski organ celny w dniu 21 grudnia 2021 r. W związku z tym takie odstępstwo powinno tymczasowo umożliwić Węgrom korzystanie ze środków innych niż techniki elektronicznego przetwarzania danych do wymiany i przechowywania informacji dotyczących towarów w przesyłkach pocztowych, w odniesieniu do których ten operator pocztowy jest zobowiązany złożyć przywozową deklarację skróconą.

(8) Wykonując niniejszą decyzję, węgierski organ celny powiadamia Komisję o połączeniu wyznaczonego operatora pocztowego z systemem ICS2.

(9) Okres obowiązywania odstępstwa powinien być uzależniony od stanu rozwoju krajowego systemu pocztowego pozwalającego na elektroniczne przekazywanie organom celnym danych ICS2 dotyczących przesyłek pocztowych oraz od terminu realizacji tego zadania.

(10) Ponieważ obowiązek przekazywania danych zawartych w przywozowej deklaracji skróconej drogą elektroniczną w odniesieniu do wszystkich przesyłek pocztowych stał się skuteczny w dniu 1 października 2021 r., niniejsza decyzja powinna zatem mieć zastosowanie od tej daty,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Na zasadzie odstępstwa od art. 6 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 952/2013 organ celny Węgier zezwala swojemu krajowemu operatorowi pocztowemu na składanie przywozowych deklaracji skróconych dotyczących towarów w przesyłkach pocztowych za pomocą środków wymiany i przechowywania informacji innych niż techniki elektronicznego przetwarzania danych do czasu ustanowienia przez krajowego operatora pocztowego połączenia z systemem kontroli importu 2 ("ICS2") lub do dnia 30 kwietnia 2022 r., w zależności od tego, która z tych dat będzie wcześniejsza.

Artykuł  2

Organ celny Węgier powiadamia Komisję w terminie jednego miesiąca od daty powiadomienia o niniejszej decyzji o połączeniu krajowego operatora pocztowego z systemem ICS2 w celu przekazania organowi celnemu danych zawartych w przywozowej deklaracji skróconej dotyczących towarów w przesyłkach pocztowych.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Węgier.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 października 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 5 maja 2022 r.
W imieniu Komisji
Paolo GENTILONI
Członek Komisji
1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/2151 z dnia 13 grudnia 2019 r. ustanawiająca program prac dotyczący rozwoju i wdrażania systemów teleinformatycznych przewidziany w unijnym kodeksie celnym (Dz.U. L 325 z 16.12.2019, s. 168).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz.U. L 343 z 29.12.2015, s. 558).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.133.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2022/715 przyznająca odstępstwo zezwalające Węgrom na korzystanie ze środków wymiany i przechowywania informacji na potrzeby systemu kontroli importu 2 innych niż techniki elektronicznego przetwarzania danych w odniesieniu do towarów w przesyłkach pocztowych (Jedynie tekst w języku węgierskim jest autentyczny)
Data aktu: 05/05/2022
Data ogłoszenia: 10/05/2022