Decyzja wykonawcza 2022/712 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "End The Slaughter Age" ("Świat bez rzeźni") zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 (Jedynie tekst w języku włoskim jest autentyczny)

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2022/712
z dnia 27 kwietnia 2022 r.
w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "End The Slaughter Age" ("Świat bez rzeźni") zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788

(notyfikowana jako dokument nr C(2022) 2753)

(Jedynie tekst w języku włoskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 10 maja 2022 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 2 i 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 3 marca 2022 r. do Komisji wpłynął wniosek o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "End The Slaughter Age" ("Świat bez rzeźni").

(2) Cele inicjatywy określone przez organizatorów są następujące: "a) wyłączenie hodowli zwierząt gospodarskich z działalności kwalifikującej się do dopłat rolnych oraz włączenie do tej działalności alternatywnych rozwiązań etycznych i ekologicznych, takich jak hodowla komórek i uprawa oparta na białkach roślinnych; oraz b) wprowadzenie zachęt do produkcji i sprzedaży produktów rolnych pochodzenia roślinnego i komórkowego".

(3) Dodatkowy dokument zawiera bardziej szczegółowe informacje na temat przedmiotu, celów i kontekstu inicjatywy, a także określa i szczegółowo uzasadnia powody, dla których należy wesprzeć inicjatywę. Organizatorzy twierdzą, że tysiące osób pracujących w sektorze uboju zwierząt i przetwórstwa mięsa stoi w obliczu nieludzkich i często nielegalnych warunków pracy. Ponieważ dobrostan zwierząt jest ważnym problemem dla Unii, kontynuowanie uboju zwierząt nie ma już uzasadnienia moralnego ani prawnego. Organizatorzy twierdzą ponadto, że intensyfikacja niezrównoważonego rolnictwa i rosnący popyt na białko zwierzęce to dwa główne czynniki zwiększające zagrożenie chorobami odzwierzęcymi. Jednocześnie tradycyjna hodowla zwierząt jest energochłonna i wymaga intensywnego użytkowania gruntów oraz stanowi główne źródło emisji gazów cieplarnianych. Na podstawie zasady ostrożności i zasady "zanieczyszczający płaci" organizatorzy twierdzą, że uzasadnione jest przesunięcie dotacji rolnych z sektora hodowli zwierząt do ekologicznych alternatyw, takich jak hodowla komórek i uprawa oparta na białkach roślinnych. Jeżeli chodzi o ewentualne zachęty do produkcji i sprzedaży zrównoważonych rozwiązań alternatywnych, organizatorzy wymieniają jako przykład zniesienie dodatkowego podatku nakładanego obecnie na alternatywy roślinne w porównaniu z produktami pochodzenia zwierzęcego.

(4) Jeżeli chodzi o pierwszy cel inicjatywy dotyczący przeniesienia dopłat rolnych z sektora produkcji zwierzęcej do ekologicznych alternatyw, w zakresie, w jakim dopłaty te obejmują produkty wymienione w załączniku I do TFUE, Komisja jest uprawniona do przedkładania wniosków dotyczących aktów prawnych służących realizacji celów wspólnej polityki rolnej na podstawie art. 43 ust. 2 TFUE.

(5) Jeżeli chodzi o drugi cel inicjatywy dotyczący wprowadzenia zachęt w postaci dopłat lub podobnych środków zachęcających do produkcji i sprzedaży produktów rolnych pochodzenia roślinnego i komórkowego, Komisja jest uprawniona do przedkładania wniosków dotyczących aktów prawnych na podstawie art. 43 ust. 2 TFUE w zakresie, w jakim dotyczy to produktów wymienionych w załączniku I do TFUE. Ponadto w zakresie, w jakim inicjatywa ma obejmować również inne rodzaje zachęt, wykraczające poza dotacje dla rolnictwa, Komisja jest uprawniona do przedkładania wniosków dotyczących aktów prawnych na podstawie art. 114 TFUE w zakresie, w jakim mają one na celu poprawę funkcjonowania rynku wewnętrznego.

(6) Z powyższych względów żadna z części inicjatywy nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji do przedłożenia wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu wprowadzenia w życie traktatów.

(7) Konkluzja ta pozostaje bez uszczerbku dla oceny, czy w tym przypadku spełnione są konkretne warunki faktyczne i merytoryczne wymagane do podjęcia działań przez Komisję, w tym zgodność z zasadami proporcjonalności i pomocniczości oraz z prawami podstawowymi.

(8) Grupa organizatorów przedstawiła odpowiednie dowody na to, że inicjatywa spełnia wymogi określone w art. 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2019/788, i wskazała osoby wyznaczone do kontaktów zgodnie z art. 5 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia.

(9) Proponowana inicjatywa nie jest oczywistym nadużyciem i nie jest w sposób wyraźny niepoważna lub dokuczliwa, nie jest też w sposób oczywisty sprzeczna z wartościami Unii określonymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej ani z prawami zapisanymi w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.

(10) Należy zatem zarejestrować inicjatywę "End The Slaughter Age" ("Świat bez rzeźni").

(11) Konkluzja, że warunki rejestracji określone w art. 6 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/788 są spełnione, nie oznacza, że Komisja w jakikolwiek sposób potwierdza poprawność treści inicjatywy pod względem merytorycznym, za co wyłączną odpowiedzialność ponosi grupa organizatorów inicjatywy. Treść inicjatywy wyraża jedynie poglądy grupy organizatorów i w żaden sposób nie może być rozumiana jako odzwierciedlenie poglądów Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Rejestruje się europejską inicjatywę obywatelską "End The Slaughter Age" ("Świat bez rzeźni").

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do grupy organizatorów inicjatywy obywatelskiej "End The Slaughter Age" ("Świat bez rzeźni"), którą reprezentują Filippo BORSELLINO i Darryl GRIMA pełniący funkcję osób kontaktowych.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 kwietnia 2022 r.
W imieniu Komisji
Vera JOUROVA
Wiceprzewodnicząca
1 Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 55.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.133.15

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2022/712 w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej "End The Slaughter Age" ("Świat bez rzeźni") zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 (Jedynie tekst w języku włoskim jest autentyczny)
Data aktu: 27/04/2022
Data ogłoszenia: 10/05/2022