uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 17 akapit pierwszy,
(1) W części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 2 określono substancje czynne uznane za zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009, natomiast w części B tego załącznika określono substancje czynne zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009.
(2) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/745 3 przedłużono do dnia 31 maja 2022 r. okres zatwierdzenia substancji czynnej flurochloridon. Rozporządzeniem tym przedłużono również do dnia 31 lipca 2022 r. okres zatwierdzenia substancji czynnych: beflubutamid, bentiowalikarb, boskalid, kaptan, dimetomorf, etefon, fluoksastrobina, folpet, formetanat, metazachlor, metrybuzyna, milbemektyna, fenmedifam, pirymifos metylu, propamokarb, protiokonazol i S-metolachlor, a do dnia 31 sierpnia 2022 r. - substancji czynnych: siarczan glinowo- amonowy, krzemian glinu, cymoksanil, wyciąg z krzewu herbacianego, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20, kwas giberylinowy, gibereliny, proteiny hydrolizowane, siarczan żelaza, oleje roślinne/olej rzepakowy, piasek kwarcowy, olej z ryb, środki odstraszające zapachem, pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego/tłuszcz owczy, feromony łuskoskrzydłych o łańcuchach prostych, tebukonazol i mocznik. Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/195 4 przedłużono do dnia 31 lipca 2022 r. okres zatwierdzenia substancji czynnej aklonifen, a do dnia 31 sierpnia 2022 r. - substancji czynnych: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, fosforek glinu, węglik wapnia, dodemorf, etylen, fosforek magnezu, metamitron, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olejek z mięty zielonej, piretryny i sulkotrion. Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/2069 5 przedłużono do dnia 31 lipca 2022 r. okres zatwierdzenia substancji czynnej prochinazyd.
(3) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 359/2012 6 zatwierdzenie substancji czynnej metam wygasa z dniem 30 czerwca 2022 r.
(4) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 844/2012 7 złożono wnioski o odnowienie zatwierdzenia tych substancji czynnych. Pomimo iż rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 844/2012 zostało uchylone rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/1740 8 , przepisy dotyczące odnowienia zatwierdzenia tych substancji czynnych określone w tym rozporządzeniu nadal mają zastosowanie zgodnie z art. 17 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1740.
(5) W związku z tym, że ocena tych substancji czynnych opóźniła się z przyczyn niezależnych od wnioskodawców, prawdopodobnie zatwierdzenia tych substancji czynnych wygasną, zanim zostanie podjęta decyzja w sprawie ich odnowienia. Konieczne jest zatem przedłużenie ich okresów zatwierdzenia, aby zapewnić czas niezbędny do zakończenia oceny.
(6) Ponadto wymagane jest przedłużenie okresu zatwierdzenia substancji czynnych: siarczan glinowo-amonowy, cymoksanil, dimetomorf, etefon, fluoksastrobina, folpet, formetanat, kwas giberylinowy, gibereliny, metrybuzyna, milbemektyna, fenmedifam, pirymifos metylu, propamokarb, protiokonazol i S-metolachlor, aby zapewnić czas niezbędny na przeprowadzenie oceny dotyczącej tych substancji czynnych pod kątem potencjalnych właściwości zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego zgodnie z procedurą określoną w art. 13 i 14 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012.
(7) W przypadkach, w których Komisja ma przyjąć rozporządzenie stanowiące, że zatwierdzenie substancji czynnej, o której mowa w załączniku do niniejszego rozporządzenia, nie zostaje odnowione, ponieważ kryteria zatwierdzenia nie zostały spełnione, Komisja ma wyznaczyć taką samą datę wygaśnięcia jak data obowiązująca przed niniejszym rozporządzeniem lub ustalić ją na dzień wejścia w życie rozporządzenia stanowiącego o nieodnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza. W przypadkach gdy Komisja ma przyjąć rozporządzenie stanowiące o odnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej, o której mowa w załączniku do niniejszego rozporządzenia, Komisja postara się, stosownie do okoliczności, wyznaczyć najwcześniejszą możliwą datę rozpoczęcia stosowania.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011.
(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
| W imieniu Komisji | |
| Przewodnicząca | |
| Ursula VON DER LEYEN |
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2022.133.1 |
| Rodzaj: | Rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 2022/708 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, aklonifen, siarczan glinowo-amonowy, fosforek glinu, krzemian glinu, beflubutamid, bentiowalikarb, boskalid, węglik wapnia, kaptan, cymoksanil, dimetomorf, dodemorf, etefon, etylen, wyciąg z krzewu herbacianego, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20, fluoksastrobina, flurochloridon, folpet, formetanat, kwas giberylinowy, gibereliny, proteiny hydrolizowane, siarczan żelaza, fosforek magnezu, metam, metamitron, metazachlor, metrybuzyna, milbemektyna, fenmedifam, pirymifos metylu, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olej rzepakowy, oleje roślinne/olejek z mięty zielonej, propamokarb, prochinazyd, protiokonazol, piretryny, piasek kwarcowy, olej z ryb, środki odstraszające zapachem, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego/tłuszcz owczy, S-metolachlor, feromony łuskoskrzydłych o łańcuchach prostych, sulkotrion, tebukonazol i mocznik |
| Data aktu: | 05/05/2022 |
| Data ogłoszenia: | 10/05/2022 |
| Data wejścia w życie: | 30/05/2022 |