Rozporządzenie wykonawcze 2020/405 określające formę i treść raportów dotyczących jakości, które mają być przekazywane na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1091 w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/405
z dnia 16 marca 2020 r.
określające formę i treść raportów dotyczących jakości, które mają być przekazywane na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1091 w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1091 w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych oraz uchylenia rozporządzeń (WE) nr 1166/2008 i (UE) nr 1337/2011 1 , w szczególności jego art. 11 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2018/1091 zobowiązuje państwa członkowskie do przekazywania Komisji za każdy rok referencyjny raportów dotyczących jakości, opisujących proces tworzenia statystyk, i upoważnia Komisję do przyjmowania aktów wykonawczych określających formę i treść takich raportów.

(2) Istnieje potrzeba zapewnienia wspólnej sprawozdawczości na temat jakości w odniesieniu do wymiany danych i metadanych dotyczących jakości.

(3) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W niniejszym rozporządzeniu określa się formę i treść raportów dotyczących jakości, które państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2018/1091.

Artykuł  2

W raportach dotyczących jakości, o których mowa w art. 1, przedstawia się informacje na temat kryteriów jakości i pojęć statystycznych, określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia. Ujmuje się w nich również wszelkie przypadki nieprzestrzegania tych kryteriów jakości.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 16 marca 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

Raporty dotyczące jakości - kryteria jakościowe i pojęcia statystyczne

a)
Raporty dotyczące jakości muszą zawierać następujące informacje na temat wszystkich poszczególnych kryteriów jakości określonych w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 223/2009:
1.
PRZYDATNOŚĆ
a)
opis użytkowników oraz potrzeb poszczególnych użytkowników wraz z ich uzasadnieniem;
b)
procedury stosowane do pomiaru zadowolenia użytkowników i sporządzania wyników statystycznych;
c)
zakres, w jakim wymagane dane statystyczne są dostępne.
2.
DOKŁADNOŚĆ
a)
ocena dokładności, stanowiąca podsumowanie różnych składników zbioru danych;
b)
opis błędów losowych;
c)
opis wszelkich innych błędów.
3.
AKTUALNOŚĆ I TERMINOWOŚĆ
a)
odstęp czasu między opisywanym wydarzeniem lub zjawiskiem a dostępnością danych (aktualność);
b)
odstęp czasu między wymaganym terminem dostarczenia danych a datą ich faktycznego dostarczenia (terminowość).
4.
DOSTĘPNOŚĆ I PRZEJRZYSTOŚĆ
a)
warunki i możliwe sposoby uzyskiwania i wykorzystywania danych przez użytkowników, np. komunikaty prasowe, publikacje, internetowe bazy danych lub dostęp do danych jednostkowych;
b)
warunki i możliwe sposoby interpretowania danych przez użytkowników, np. dokumentacja dotycząca metodologii i zarządzania jakością.
5.
PORÓWNYWALNOŚĆ
a)
stopień, w jakim statystyki są porównywalne pomiędzy obszarami geograficznymi;
b)
stopień, w jakim statystyki są porównywalne w czasie.
6.
SPÓJNOŚĆ
a)
stopień, w jakim statystyki dają się pogodzić z danymi pochodzącymi z innych źródeł (spójność pomiędzy dziedzinami);
b)
stopień, w jakim statystyki są spójne w obrębie danego zbioru danych (spójność wewnętrzna).
b)
Państwa członkowskie muszą również przedstawiać w raportach informacje dotyczące następujących kwestii:
1.
ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ
a)
istniejące systemy i ramy zarządzania jakością produktów i procesów statystycznych;
b)
ocena jakości danych dokonana przez państwa członkowskie.
2.
REWIZJA DANYCH
a)
polityka rewizji oraz w stosownych przypadkach informacja o przyczynach rewizji zatwierdzonych danych, np. nowe źródła danych, nowe metody lub inne istotne informacje;
b)
daty, wielkość i zakres wszelkich dokonanych rewizji.
c)
Zgodnie z art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2018/1091 raporty dotyczące jakości muszą zawierać informacje na temat procesu tworzenia statystyk, w szczególności na temat zastosowanej metodologii i operatu losowania:
1.
PREZENTACJA STATYSTYCZNA

Następujące aspekty rozpowszechnianych danych, które mogą być przedstawiane w postaci tabel, wykresów lub map:

a)
opis danych;
b)
system klasyfikacji;
c)
zakres sektorowy;
d)
pojęcia i definicje statystyczne;
e)
jednostka statystyczna;
f)
populacja statystyczna;
g)
obszar odniesienia (zasięg geograficzny);
h)
zakres czasowy (okres, dla którego dane są dostępne);
i)
okres odniesienia (okres objęty raportem);
j)
jednostka miary.
2.
PRZETWARZANIE STATYSTYCZNE

Następujące aspekty wszystkich operacji wykonanych na danych w celu uzyskania nowych informacji:

a)
operat losowania;
b)
schemat losowania (w uzasadnionych przypadkach);
c)
dane źródłowe;
d)
częstotliwość zbierania danych;
e)
metoda zbierania danych, w tym, w stosownych przypadkach, kwestionariusze (w języku angielskim);
f)
zatwierdzanie danych;
g)
zestawianie danych;
h)
dostosowanie.
3.
POLITYKA UDOSTĘPNIANIA

Zasady rozpowszechniania danych na poziomie krajowym.

4.
CZĘSTOTLIWOŚĆ ROZPOWSZECHNIANIA

Częstotliwość rozpowszechniania danych na poziomie krajowym.

d)
Zgodnie z zasadami statystycznymi określonymi w art. 2 ust. 1 lit. a), e) i f) rozporządzenia (WE) nr 223/2009 państwa członkowskie muszą przedstawiać w raportach informacje dotyczące następujących kwestii:
1.
UPRAWNIENIA INSTYTUCJONALNE
a)
akty prawne lub inne porozumienia zobowiązujące i uprawniające do zbierania, przetwarzania i rozpowszechniania statystyk;
b)
procedury udostępniania danych i koordynacji między podmiotami wytwarzającymi dane.
2.
POUFNOŚĆ
a)
środki ustawodawcze lub inne formalne procedury zapobiegające nieuprawnionemu ujawnieniu danych, które mogłoby bezpośrednio lub pośrednio prowadzić do zidentyfikowania osoby lub podmiotu gospodarczego;
b)
przepisy mające zastosowanie do przetwarzania danych jednostkowych i zagregowanych, służące zapewnieniu poufności informacji statystycznych i zapobieganiu nieuprawnionemu ujawnieniu.
3.
KOSZT I OBCIĄŻENIE
a)
koszt i obciążenie związane z gromadzeniem i tworzeniem produktu statystycznego;
b)
obciążenie respondentów;
c)
średni czas trwania wywiadów w gospodarstwach rolnych (w przypadkach, w których jest to możliwe i istotne w zależności od metody zbierania danych).
1 Dz.U. L 200 z 7.8.2018, s. 1.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.80.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2020/405 określające formę i treść raportów dotyczących jakości, które mają być przekazywane na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1091 w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych
Data aktu: 16/03/2020
Data ogłoszenia: 17/03/2020
Data wejścia w życie: 06/04/2020