uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28 ust. 1 i art. 31 ust. 1,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
(1) W dniu 11 maja 2017 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2017/809 1 , która przewiduje 36-miesięczny okres wdrażania od daty zawarcia umowy o finansowaniu, o której mowa w art. 3 ust. 3 tej decyzji, w odniesieniu do projektów, o których mowa w jej art. 1.
(2) Umowa o finansowaniu została zawarta z Biurem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ds. Rozbrojenia (UNODA) w dniu 10 sierpnia 2017 r. i wygasa w dniu 10 sierpnia 2020 r.
(3) W dniu 19 marca 2020 r. UNODA, które jest odpowiedzialne za techniczną realizację projektów, o których mowa w art. 1 decyzji (WPZiB) 2017/809, wniosło o przedłużenie okresu wdrażania tej decyzji o 12 miesięcy. Wnioskowane przedłużenie pozwoliłoby UNODA nadal udzielać państwom członkowskim ONZ wsparcia we wdrażaniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1540 (2004) (zwanej dalej "rezolucją RB ONZ nr 1540"), nadal wnosić wkład do trwającego kompleksowego przeglądu, nadal udzielać wsparcia Komitetowi Rady Bezpieczeństwa ONZ ustanowionemu na mocy rezolucji RB ONZ nr 1540 do końca jego obecnego mandatu przypadającego w dniu 25 kwietnia 2021 r., a także ograniczyć straty wynikające z projektów, które pozostają niewykonane w związku z pandemią COVID-19.
(4) Kontynuacja projektów, o których mowa w art. 1 decyzji (WPZiB) 2017/809, nie ma jakichkolwiek skutków dla zasobów finansowych do dnia 10 sierpnia 2021 r.
(5) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2017/809,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
| W imieniu Rady | |
| A. METELKO-ZGOMBIĆ | |
| Przewodniczący |
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2020.193.14 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2020/795 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2017/809 wspierającą wdrożenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 1540 (2004) w sprawie nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia |
| Data aktu: | 16/06/2020 |
| Data ogłoszenia: | 17/06/2020 |
| Data wejścia w życie: | 16/06/2020 |