uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 128 ust. 1,
uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności jego art. 12 ust. 1, art. 16 i art. 34 ust. 3,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2532/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące uprawnień Europejskiego Banku Centralnego do nakładania sankcji 1 , w szczególności jego art. 2,
(1) Decyzja EBC/2013/54 2 była kilkakrotnie zmieniana w istotnym zakresie 3 . Zważywszy na planowane dalsze nowelizacje tej decyzji, z uwagi na wymogi jasności i przejrzystości konieczne jest sporządzenie jej przekształconej wersji.
(2) W oparciu o doświadczenia zdobyte przez Europejski Bank Centralny (EBC) podczas stosowania decyzji EBC/2013/54 należy uprościć system akredytacji poprzez wyeliminowanie wstępnego etapu oceny akredytacji i wprowadzenie jednostopniowej procedury oceny.
(3) EBC przywiązuje najwyższą wagę do etycznego prowadzenia działalności przez akredytowanych producentów i ich podmioty kontrolujące, które muszą prowadzić działalność zgodnie z najwyższymi standardami etyki zawodowej. W związku z tym częścią wymogów akredytacyjnych, obok wymogów dotyczących bezpieczeństwa, jakości, środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa powinno być etyczne prowadzenie działalności gospodarczej.
(4) Częścią wymogów akredytacyjnych są również wymogi w zakresie bezpieczeństwa. Ze względu na zasadę pewności i jasności prawa inspekcje i szczegółowe kontrole bezpieczeństwa przeprowadzane przez krajowe banki centralne powinny zostać włączone do odrębnej decyzji i nie będą już objęte zakresem niniejszej decyzji.
(5) Częścią wymogów akredytacyjnych są również wymagania w zakresie ochrony środowiska oraz w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ze względu na zasadę pewności i jasności prawa wymóg przeprowadzania przez akredytowane drukarnie analizy substancji chemicznych i elementów ukończonych banknotów euro i składania do EBC sprawozdań na temat wyników tych analiz powinien zostać włączone do odrębnej decyzji i nie będzie już objęty zakresem niniejszej decyzji.
(6) Należy zatem uchylić decyzję EBC/2013/54 i zastąpić ją niniejszą decyzją. W celu zapewnienia płynnego przejścia od poprzednio obowiązujących procedur akredytacyjnych do procedur obowiązujących na mocy niniejszej decyzji należy ustanowić dwunastomiesięczny okres przejściowy. W odniesieniu do nowych przepisów dotyczących zasad etycznego prowadzenia działalności należy ustanowić trzydziestomiesięczny okres przejściowy. Taki okres przejściowy umożliwi akredytowanym producentom wprowadzenie wszelkich niezbędnych środków w celu spełnienia odpowiednich wymogów akredytacyjnych i obowiązków wynikających z niniejszej decyzji,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
| Christine LAGARDE | |
| Prezes EBC |
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2020.149.12 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja EBC/2020/24 (2020/637) w sprawie procedur akredytacji dla producentów zabezpieczonych elementów banknotów euro i elementów banknotów euro (EBC/2020/24) (wersja przekształcona) |
| Data aktu: | 27/04/2020 |
| Data ogłoszenia: | 12/05/2020 |
| Data wejścia w życie: | 16/11/2022, 18/05/2021, 12/05/2020 |