Decyzja 2019/2229 w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji z Republiką Białorusi dotyczących umowy o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych

DECYZJA RADY (UE) 2019/2229
z dnia 19 grudnia 2019 r.
w sprawie upoważnienia do podjęcia negocjacji z Republiką Białorusi dotyczących umowy o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 207 ust. 3 i ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

mając na uwadze, że Komisja powinna zostać upoważniona do podjęcia negocjacji z Republiką Białorusi dotyczących umowy o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Komisja zostaje niniejszym upoważniona do podjęcia, w imieniu Unii Europejskiej, negocjacji z Republiką Białorusi dotyczących umowy o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych.

Artykuł  2

Negocjacje prowadzone są na podstawie wytycznych negocjacyjnych Rady określonych w addendum do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Negocjacje prowadzone są w konsultacji z Grupą Roboczą ds. Unii Celnej.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 grudnia 2019 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
K. MIKKONEN

ZAŁĄCZNIK

DECYZJA RADY UPOWAŻNIAJĄCA KOMISJĘ EUROPEJSKĄ DO ROZPOCZĘCIA NEGOCJACJI Z REPUBLIKĄ BIAŁORUSI DOTYCZĄCYCH UMOWY O WSPÓŁPRACY I WZAJEMNEJ POMOCY ADMINISTRACYJNEJ W SPRAWACH CELNYCH (CCMAA)

1.
Charakter przewidywanej umowy

Zakres przewidywanej umowy będzie ograniczony do kwestii wchodzących w zakres kompetencji Unii. Ogólnym celem przewidywanej umowy będzie rozwój i zacieśnienie współpracy oraz wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych z Republiką Białorusi; w szczególności ustanowienie podstawy prawnej dla ram współpracy celnej, której celem jest zabezpieczenie łańcucha dostaw i ułatwienie legalnego handlu, przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznych kontroli celnych, a także ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej przez umożliwienie wymiany informacji, aby zapewnić właściwe stosowanie przepisów prawa celnego. Przewidywana umowa zawarta zostanie na czas nieokreślony.

2.
Treść przewidywanej umowy

Przewidywana umowa obejmie wszystkie przepisy przyjęte przez Unię Europejską i Republikę Białorusi, zwane również Umawiającymi się Stronami, w ramach ich odpowiedniego prawodawstwa celnego regulującego przywóz, wywóz i tranzyt towarów oraz objęcie ich jakąkolwiek inną procedurą celną. Nie wyklucza się zasadniczo żadnej dziedziny podlegającej jurysdykcji Unii, w której współpraca celna lub wzajemna pomoc administracyjna byłyby właściwe.

Przewidywana umowa powinna zatem obejmować następujące elementy:

1)
współpracę w zakresie poprawy prawodawstwa celnego, harmonizacji i uproszczenia procedur celnych;
2)
opracowanie nowoczesnych systemów celnych, w tym nowoczesnych technologii w zakresie odprawy celnej, przepisów dotyczących upoważnionych przedsiębiorców, zautomatyzowanej analizy i kontroli ryzyka, uproszczonych procedur zwolnienia towarów, kontroli po odprawie celnej, przepisów dotyczących partnerstw biznesowo-celnych;
3)
ułatwienie i skuteczną kontrolę operacji przeładunku i tranzytu przez odpowiednie terytoria; współpracę i koordynację między wszystkimi zainteresowanymi organami i agencjami na ich terytoriach w celu ułatwienia ruchu tranzytowego; podejmowanie działań, stosownie do potrzeb, zmierzających do wzajemnej spójności odpowiednich systemów tranzytu celnego;
4)
etykę zawodową;
5)
wymianę, w stosownych przypadkach i w ustalonym trybie, istotnych informacji i danych, przy jednoczesnym poszanowaniu przepisów dotyczących poufności danych wrażliwych i ochrony danych osobowych przez Umawiające się Strony;
6)
koordynację działań celnych między organami celnymi Umawiających się Stron;
7)
wzajemne uznawanie programów "upoważnionych przedsiębiorców" oraz kontroli celnych, w tym równoważnych środków ułatwiających handel, w stosownych przypadkach i na ustalonych warunkach;
8)
ustalanie wartości celnej;
9)
wzajemną pomoc administracyjną.
3.
Pozostałe przepisy

Obowiązujące przepisy dotyczące poufności, ochrony danych i wykorzystania informacji zostaną określone zgodnie z odpowiednimi przepisami UE.

Przewidywana umowa będzie zawierać zwyczajowe klauzule dotyczące terytorialnego zastosowania, wejścia w życie, czasu trwania i powiadomienia koniecznego w przypadku wypowiedzenia.

4.
Wspólny Komitet Współpracy Celnej

Przewidywana umowa zapewni ustanowienie Wspólnego Komitetu Współpracy Celnej, który będzie zapewniał właściwe funkcjonowanie przewidywanej umowy oraz będzie mógł podejmować decyzje i stosować inne środki niezbędne do realizacji jej celów.

Zgodnie z art. 17 TUE Unia będzie we Wspólnym Komitecie Współpracy Celnej reprezentowana przez Komisję wspieraną przez przedstawicieli państw członkowskich.

W kwestiach technicznych związanych z wdrażaniem przewidywanej umowy można będzie powołać grupę roboczą w celu zbadania tych kwestii i przedstawienia zaleceń dla Wspólnego Komitetu Współpracy Celnej.

Grupa robocza składać się będzie z ekspertów obu Umawiających się Stron.

Będzie ona przekazywać sprawozdania Wspólnemu Komitetowi Współpracy Celnej, który będzie podejmować odpowiednie decyzje za obopólną zgodą.

5.
Negocjacje

Komisja powinna złożyć Radzie sprawozdanie z wyników negocjacji oraz z wszelkich ewentualnych problemów, które wynikną w czasie negocjacji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024