Decyzja wykonawcza 2019/2211 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2018/2031 stwierdzającą, na ograniczony okres, że ramy regulacyjne mające zastosowanie do kontrahentów centralnych w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej są równoważne zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2019/2211
z dnia 19 grudnia 2019 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2018/2031 stwierdzającą, na ograniczony okres, że ramy regulacyjne mające zastosowanie do kontrahentów centralnych w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej są równoważne zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji 1 , w szczególności jego art. 25 ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2018/2031 2  ma być stosowana od dnia następującego po dniu, w którym Traktaty przestaną mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie, chyba że umowa o wystąpieniu wejdzie w życie przed tą datą. W decyzji tej przewidziano jej wygaśnięcie w dniu 30 marca 2020 r.

(2) W dniu 29 października 2019 r., w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem, Rada Europejska przyjęła decyzję (UE) 2019/1810 3  przedłużającą okres przewidziany w art. 50 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej do dnia 31 stycznia 2020 r. Z powodu tego dalszego przedłużenia okres stosowania decyzji wykonawczej (UE) 2018/2031 nie byłby wystarczająco długi, aby zapewnić członkom rozliczającym i klientom mającym siedzibę w Unii niezbędną pewność i przewidywalność prawa w przypadku, gdyby Zjednoczone Królestwo wystąpiło z Unii bez umowy.

(3) Na dzień 31 grudnia 2018 r. wartość nominalna nierozliczonych instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym wynosiła w skali ogólnoświatowej ponad 500 bln EUR, z czego instrumenty pochodne na stopę procentową stanowiły ponad 75 %, tej kwoty a walutowe instrumenty pochodne - niemal 20 %. Około 30 % wszystkich instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym jest denominowanych w euro i innych walutach Unii. Rynek centralnego rozliczania instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym jest wysoce skoncentrowany, co dotyczy w szczególności rynku centralnego rozliczania instrumentów pochodnych na stopę procentową będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym denominowanych w euro, z których ponad 90 % jest rozliczanych w jednym CCP mającym siedzibę w Zjednoczonym Królestwie. W 2017 r. w tym CCP rozliczono 97 % instrumentów pochodnych na stopę procentową będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym denominowanych w euro, co wskazuje, że uczestnicy rynku podejmują kroki w celu przygotowania się do wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii.

(4) Przyczyny leżące u podstaw decyzji wykonawczej (UE) 2018/2031 pozostają jednak aktualne. W szczególności utrzymują się potencjalne zagrożenia dla stabilności finansowej Unii i jej państw członkowskich w przypadku wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii bez umowy, które to zagrożenia będą prawdopodobnie nadal aktualne po dniu 30 marca 2020 r. Ponadto członkowie rozliczający i klienci mający siedzibę w Unii potrzebują pewności i przewidywalności prawa przez wystarczająco długi okres po ewentualnym wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii bez umowy. Nadal jednak pozostają aktualne również powody, dla których wspomnianą decyzję ograniczono czasowo, w szczególności jeśli chodzi o niepewność co do przyszłych stosunków między Zjednoczonym Królestwem a Unią, a także potencjalny wpływ na stabilność finansową Unii i jej państw członkowskich oraz na integralność jednolitego rynku. Należy zatem utrzymać w mocy decyzję wykonawczą (UE) 2018/2031 przez określony czas.

(5) Należy zatem zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2018/2031, aby zapewnić jej stosowanie przez okres jednego roku.

(6) Komisja będzie w dalszym ciągu monitorować, czy warunki leżące u podstaw decyzji wykonawczej (UE) 2018/2031 są nadal spełniane w okresie obowiązywania tej decyzji wykonawczej.

(7) Biorąc ponadto pod uwagę zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 648/2012 przyjęte przez Parlament Europejski i Radę, które wejdą w życie, zanim niniejsza decyzja przestanie mieć zastosowanie, wszelkie potencjalne dalsze decyzje będą uwzględniać warunki panujące na rynkach finansowych i zmiany zaistniałe na tych rynkach, a także ekspozycję członków rozliczających i klientów mających siedzibę w Unii na ryzyko koncentracji stwarzane przez CCP z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie. W przypadku uznania takiej ekspozycji za szkodliwą dla stabilności finansowej Unii ewentualne kolejne decyzje mogą mieć na celu złagodzenie ryzyka systemowego dla Unii poprzez ograniczenie dostępu tych członków rozliczających i klientów do niektórych produktów, rodzajów działalności lub usług oferowanych przez CCP mających siedzibę w Zjednoczonym Królestwie. W związku z tym Komisja planuje ogłosić swój zamiar najpóźniej na sześć miesięcy przed datą wygaśnięcia.

(8) Niniejsza decyzja powinna wejść w życie w trybie pilnym, aby zapewnić pewność prawa członkom rozliczającym i klientom mającym siedzibę w Unii.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Europejskiego Komitetu Papierów Wartościowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W art. 2 decyzji wykonawczej (UE) 2018/2031 akapit czwarty otrzymuje brzmienie:

"Niniejsza decyzja wygasa po upływie jednego roku od daty, o której mowa w akapicie drugim.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 grudnia 2019 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2018/2031 z dnia 19 grudnia 2018 r. stwierdzająca, na ograniczony okres, że ramy regulacyjne mające zastosowanie do kontrahentów centralnych w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej są równoważne zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 325 z 20.12.2018, s. 50).
3 Decyzja Rady Europejskiej (UE) 2019/1810 przyjęta w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem z dnia 29 października 2019 r. przedłużająca okres, o którym mowa w art. 50 ust. 3 TUE (Dz.U. L 278I z 30.10.2019, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.332.157

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2019/2211 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2018/2031 stwierdzającą, na ograniczony okres, że ramy regulacyjne mające zastosowanie do kontrahentów centralnych w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej są równoważne zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012
Data aktu: 19/12/2019
Data ogłoszenia: 23/12/2019
Data wejścia w życie: 24/12/2019