Rozporządzenie delegowane 2019/2125 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do przepisów dotyczących przeprowadzania określonych kontroli urzędowych drewnianych materiałów opakowaniowych, powiadamiania o niektórych przesyłkach oraz środków stosowanych w przypadkach niezgodności

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2019/2125
z dnia 10 października 2019 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do przepisów dotyczących przeprowadzania określonych kontroli urzędowych drewnianych materiałów opakowaniowych, powiadamiania o niektórych przesyłkach oraz środków stosowanych w przypadkach niezgodności

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/ WE, oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) 1 , w szczególności jego art. 45 ust. 4 i art. 77 ust. 1 lit. d),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 ustanowiono m.in. ramy przeprowadzania kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych dotyczących zwierząt i towarów, które wprowadza się na terytorium Unii z państw trzecich, i służących sprawdzeniu zgodności z przepisami unijnymi w celu ochrony zdrowia ludzi, zwierząt i roślin, dobrostanu zwierząt oraz - w odniesieniu do organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) i środków ochrony roślin - również środowiska.

(2) Drewniane materiały opakowaniowe, które mogą towarzyszyć wszelkiego rodzaju przedmiotom, są znanym źródłem wprowadzania i rozprzestrzeniania się agrofagów roślin. Do postaci drewnianych materiałów opakowaniowych, które mogą służyć jako droga dla agrofagów stwarzających ryzyko rozprzestrzeniania się agrofagów roślin w Unii, zaliczają się między innymi skrzynie, pudła, klatki, bębny i szpule do nawijania kabli, palety, palety skrzyniowe i inne platformy załadunkowe, nadstawki do palet płaskich i drewno sztauerskie, niezależnie od tego, czy są one faktycznie wykorzystywane w transporcie wszelkiego rodzaju przedmiotów. Ilości drewnianych materiałów opakowaniowych, które wprowadza się na terytorium Unii, są znaczne.

(3) W art. 43 i 96 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 2  określono szczególne warunki przywozu w odniesieniu do wprowadzania na terytorium Unii drewnianego materiału opakowaniowego. W art. 77 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2017/625 upoważniono Komisję do ustanowienia przepisów dotyczących przeprowadzania określonych kontroli urzędowych służących sprawdzeniu zgodności drewnianych materiałów opakowaniowych z tymi wymogami, w miejscach, o których mowa w art. 44 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/625, oraz dotyczących środków stosowanych w przypadkach niezgodności.

(4) Aby zapewnić skuteczność kontroli drewnianych materiałów opakowaniowych wprowadzanych na terytorium Unii oraz aby uniknąć ryzyka wprowadzenia lub rozprzestrzenienia się agrofagów roślin, należy przyjąć przepisy uzupełniające przepisy rozporządzenia (UE) 2017/625, dotyczące przeprowadzania określonych kontroli urzędowych drewnianych materiałów opakowaniowych oraz dotyczące środków stosowanych w przypadkach niezgodności.

(5) Szczególne warunki przywozu dotyczące drewnianych materiałów opakowaniowych określone w art. 43 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031 nie mają zastosowania do materiałów objętych wyłączeniami przewidzianymi w Międzynarodowym Standardzie dla Środków Fitosanitarnych nr 15 - Przepisach w sprawie drewnianego materiału opakowaniowego w obrocie międzynarodowym (ISPM 15). Takie materiały powinny być zatem wyłączone z zakresu niniejszego rozporządzenia.

(6) W celu identyfikacji przesyłek, w których występują drewniane materiały opakowaniowe mogące stanowić najwyższe ryzyko fitosanitarne dla terytorium Unii i które w związku z tym powinny podlegać określonym kontrolom urzędowym, właściwe organy państw członkowskich powinny ustanowić plan monitorowania w oparciu o podejście uwzględniające ryzyko.

(7) Na podstawie tego planu monitorowania właściwe organy powinny dokonywać wyboru przesyłek zawierających drewniane materiały opakowaniowe w celu przeprowadzenia określonych kontroli urzędowych. Ponadto właściwe organy powinny mieć możliwość wymagania od organów celnych - w razie potrzeby, w związku z przeprowadzaniem określonych kontroli urzędowych przez właściwe organy - zatrzymania wybranych przesyłek, w których występuje drewniany materiał opakowaniowy, do chwili zakończenia określonych kontroli urzędowych.

(8) Drewniane materiały opakowaniowe nie są ujęte w wykazach towarów podlegających kontrolom urzędowym w punktach kontroli granicznej, o których to wykazach mowa w art. 47 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) 2017/625.

(9) W art. 45 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2017/625 upoważniono Komisję do określenia przypadków, w których właściwe organy mogą żądać od podmiotów powiadamiania o przybyciu określonych towarów, które nie podlegają kontroli w punktach kontroli granicznej, oraz określenia warunków, na jakich mogą to czynić.

(10) Aby właściwe organy mogły skutecznie planować i przeprowadzać określone kontrole urzędowe drewnianych materiałów opakowaniowych, powinny one móc żądać od podmiotów powiadamiania ich w odpowiednim wcześniejszym terminie o przybyciu przesyłek, w których występuje drewniany materiał opakowaniowy.

(11) Wraz z przepisami dotyczącymi określonych kontroli urzędowych drewnianych materiałów opakowaniowych ustanowionymi w niniejszym rozporządzeniu należy zatem przewidzieć możliwość żądania przez właściwe organy, aby podmioty powiadamiały z wyprzedzeniem właściwe organy o przybyciu takich przesyłek. Do celów takich powiadomień można używać systemu zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych (IMSOC) utworzonego i zarządzanego przez Komisję zgodnie z art. 131 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2017/625. Właściwe organy mogą żądać od podmiotów odpowiedzialnych za przesyłkę powiadomienia o przybyciu przesyłki za pośrednictwem systemu IMSOC, istniejących krajowych systemów informacyjnych lub w inny sposób uzgodniony z właściwym organem, w odpowiednim wcześniejszym terminie określonym przez właściwe organy.

(12) Do celów udokumentowania wyników określonych kontroli urzędowych w systemie IMSOC należy używać wspólnego zdrowotnego dokumentu wejścia (CHED), o którym mowa w art. 56 rozporządzenia (UE) 2017/625. Udokumentowane wyniki kontroli urzędowych będą stanowić przegląd sytuacji w zakresie określonych kontroli urzędowych drewnianych materiałów opakowaniowych przeprowadzonych w państwach członkowskich, będący podstawą przyszłych działań na rzecz ochrony terytorium Unii przed rozprzestrzenianiem się agrofagów roślin.

(13) Przepisy niniejszego rozporządzenia powinny mieć zastosowanie bez uszczerbku dla odpowiednich przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 3 .

(14) Jeżeli właściwy organ postanawia, na podstawie art. 66 ust. 3 akapit pierwszy lit. b) rozporządzenia (UE) 2017/625, ponownie wysłać niezgodny drewniany materiał opakowaniowy do miejsca przeznaczenia poza Unią, niezgodny drewniany materiał opakowaniowy powinien pozostać pod urzędowym dozorem celnym do chwili opuszczenia terytorium Unii, aby uniknąć ryzyka wprowadzenia agrofagów do Unii lub rozprzestrzenienia się agrofagów.

(15) Jeżeli podczas kontroli bezpośrednich w punkcie dopuszczenia do obrotu w Unii lub w miejscu przeznaczenia stwierdzono występowanie niezgodnego drewnianego materiału opakowaniowego, materiał ten należy niezwłoczne zniszczyć ze względu na wyższe ryzyko rozprzestrzenienia się agrofagów kwarantannowych dla Unii, któremu nie można zapobiec za pomocą mniej skutecznych środków.

(16) Rozporządzenie (UE) 2017/625 stosuje się od dnia 14 grudnia 2019 r. W związku z tym przepisy ustanowione w niniejszym rozporządzeniu powinny mieć również zastosowanie od tego dnia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres

1. 
W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się zasady przeprowadzania określonych kontroli urzędowych drewnianych materiałów opakowaniowych lub produktów drewnianych (z wyłączeniem produktów papierowych) przeznaczonych do umocowania, ochrony lub przewożenia towaru wprowadzanego na terytorium Unii, niezależnie od tego, czy są one faktycznie wykorzystywane w transporcie wszelkiego rodzaju przedmiotów ("drewniane materiały opakowaniowe"), oraz ustanawia się środki stosowane w przypadku niezgodności.
2. 
W niniejszym rozporządzeniu określa się również przypadki, w których właściwe organy mogą żądać od podmiotów powiadamiania o przybyciu niektórych przesyłek wprowadzanych na terytorium Unii, w których występuje drewniany materiał opakowaniowy, oraz warunki, na jakich mogą to czynić.
3. 
Niniejszego rozporządzenia nie stosuje się do drewnianych materiałów opakowaniowych, o których mowa w art. 43 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2016/2031 dotyczącym wyłączeń przewidzianych na mocy Międzynarodowego Standardu dla Środków Fitosanitarnych nr 15 - Przepisów w sprawie drewnianego materiału opakowaniowego w obrocie międzynarodowym (ISPM 15).
Artykuł  2

Plan monitorowania

Właściwe organy opracowują plan monitorowania drewnianych materiałów opakowaniowych w oparciu o analizę ryzyka, z uwzględnieniem co najmniej następujących elementów:

a)
liczby i wyników określonych kontroli urzędowych drewnianych materiałów opakowaniowych przeprowadzonych w poprzednich latach przez właściwe organy, na podstawie informacji z systemu zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych (IMSOC);
b)
historii przestrzegania przez państwo trzecie, eksportera lub podmiot odpowiedzialny za przesyłki przepisów rozporządzenia (UE) 2016/2031, w szczególności art. 43 ust. 1 i art. 96 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) tego rozporządzenia;
c)
jeżeli są dostępne - informacji od organów celnych i z innych źródeł, dotyczących liczby przesyłek wprowadzanych na terytorium Unii, w których występuje drewniany materiał opakowaniowy, oraz państwa pochodzenia przesyłki.
Artykuł  3

Powiadamianie o przesyłkach

Właściwe organy mogą żądać od podmiotów odpowiedzialnych za przesyłkę powiadomienia - za pośrednictwem systemu IMSOC, istniejących krajowych systemów informacyjnych lub w inny sposób uzgodniony z właściwym organem, w odpowiednim wcześniejszym terminie określonym przez właściwe organy - o przybyciu przesyłek wprowadzanych na terytorium Unii, w których występuje drewniany materiał opakowaniowy.

Artykuł  4

Określone kontrole urzędowe dotyczące drewnianych materiałów opakowaniowych

1. 
Właściwe organy wybierają do kontroli bezpośrednich przesyłki, w których występuje drewniany materiał opakowaniowy, w oparciu o:
a)
plan monitorowania, o którym mowa w art. 2;
b)
w stosownych przypadkach, informacje zawarte w powiadomieniach, o których mowa w art. 3; oraz
c)
wszelkie inne istotne informacje, którymi dysponują.
2. 
Właściwe organy przeprowadzają kontrole bezpośrednie przesyłek, które zostały wybrane zgodnie z ust. 1, w celu sprawdzenia ich zgodności z wymaganiami przywozowymi określonymi w art. 43 ust. 1 i art. 96 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) rozporządzenia (UE) 2016/2031.
3. 
Właściwe organy mogą wymagać od organów celnych - jeżeli zostanie to uznane za niezbędne do celów kontroli bezpośrednich prowadzonych zgodnie z ust. 2 oraz na czas trwania tych kontroli - zatrzymania wybranych przesyłek, w których występuje drewniany materiał opakowaniowy.
4. 
Przeprowadzając określone kontrole urzędowe, właściwe organy muszą mieć dostęp do całej przesyłki w taki sposób, aby kontrole bezpośrednie, o których mowa w ust. 2, można było przeprowadzić w odniesieniu do całego drewnianego materiału opakowaniowego występującego w przesyłce.
5. 
W ciągu trzech dni roboczych od początku zatrzymania przesyłki, w której występuje drewniany materiał opakowaniowy, właściwy organ przedstawia organom celnym wyniki kontroli zatrzymanej przesyłki.
6. 
Jeżeli nie można zakończyć kontroli bezpośrednich w ciągu trzech dni roboczych od początku zatrzymania przesyłki, w której występuje drewniany materiał opakowaniowy, właściwe organy mogą żądać od organów celnych kontynuacji zatrzymania przesyłki przez dodatkowe trzy dni robocze w celu zakończenia kontroli.

W takim przypadku o ile jest to technicznie możliwe, organ celny może zwolnić przesyłkę, jeżeli podmiot odpowiedzialny za przesyłkę oddzieli drewniany materiał opakowaniowy od przesyłki.

7. 
Przesyłkę, która została zatrzymana przez organy celne na podstawie ust. 3, zwalnia się, jeżeli w ciągu trzech dni roboczych od początku zatrzymania właściwe organy nie przedstawiły wyników kontroli zgodnie z ust. 5 ani nie zażądały od organów celnych kontynuacji zatrzymania przesyłki przez dodatkowe trzy dni robocze zgodnie z ust. 6.
Artykuł  5

Zgłaszanie wyników określonych kontroli urzędowych

1. 
Po zakończeniu określonych kontroli urzędowych zgodnie z art. 4 właściwe organy:
a)
wprowadzają we wspólnym zdrowotnym dokumencie wejścia (CHED) wyniki określonych kontroli urzędowych zgodnie z art. 56 ust. 3 lit. b) ppkt (i) rozporządzenia (UE) 2017/625;
b)
przekazują wyniki określonych kontroli urzędowych drewnianych materiałów opakowaniowych do systemu IMSOC - bezpośrednio lub za pośrednictwem istniejących systemów krajowych; oraz
c)
powiadamiają podmiot odpowiedzialny za przesyłki, w których występuje drewniany materiał opakowaniowy, oraz organy celne o wynikach określonych kontroli urzędowych.
2. 
Jeżeli podmiot odpowiedzialny za przesyłkę, w której występuje drewniany materiał opakowaniowy, zostaje powiadomiony przez właściwe organy o wynikach określonych kontroli urzędowych za pomocą dokumentu CHED, podmiot ten umieszcza numer referencyjny dokumentu CHED jako dokumentu załączanego do zgłoszenia, o którym mowa w art. 163 rozporządzenia (UE) nr 952/2013, w każdym zgłoszeniu celnym, które jest składane do organów celnych.
Artykuł  6

Środki w przypadkach niezgodności

1. 
Właściwe organy nakazują, zgodnie z art. 66 rozporządzenia (UE) 2017/625, zniszczenie, ponowne wysłanie lub szczególne traktowanie drewnianych materiałów opakowaniowych, które nie spełniają wymogów określonych w art. 43 ust. 1 i art. 96 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) rozporządzenia (UE) 2016/2031.

Jednakże jeżeli występowanie takiego niezgodnego drewnianego materiału opakowaniowego zostanie stwierdzone podczas kontroli bezpośrednich prowadzonych zgodnie z art. 4 w punkcie dopuszczenia do obrotu w Unii lub w miejscu przeznaczenia przesyłki, o których mowa w art. 44 ust. 3 lit. c) i e) rozporządzenia (UE) 2017/625, właściwe organy nakazują podmiotowi, którego to dotyczy, niezwłoczne zniszczenie drewnianego materiału opakowaniowego. Przed zniszczeniem i w jego trakcie z drewnianym materiałem opakowaniowym należy obchodzić się w sposób zapobiegający rozprzestrzenianiu się agrofagów kwarantannowych dla Unii określonych w art. 4 rozporządzenia (UE) 2016/2031.

2. 
Jeżeli właściwe organy postanowią nakazać podmiotowi odpowiedzialnemu za przesyłkę ponowne wysłanie niezgodnego drewnianego materiału opakowaniowego poza Unię na podstawie art. 66 ust. 3 akapit pierwszy lit. b) rozporządzenia (UE) 2017/625, przesyłka, w której występuje drewniany materiał opakowaniowy, pozostaje pod urzędowym dozorem celnym, zgodnie z odpowiednią procedurą celną, do chwili opuszczenia terytorium Unii przez drewniany materiał opakowaniowy.
Artykuł  7

Wejście w życie i data rozpoczęcia stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 14 grudnia 2019 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 10 października 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 95 z 7.4.2017, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/ WE i 2007/33/WE (Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.321.99

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2019/2125 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do przepisów dotyczących przeprowadzania określonych kontroli urzędowych drewnianych materiałów opakowaniowych, powiadamiania o niektórych przesyłkach oraz środków stosowanych w przypadkach niezgodności
Data aktu: 10/10/2019
Data ogłoszenia: 12/12/2019
Data wejścia w życie: 01/01/2020, 14/12/2019