Decyzja 2019/1709 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przyjęcia decyzji w sprawie przedłużenia zawieszenia WTO pozwalającego członkom będącym krajami rozwijającym się na preferencyjne traktowanie taryfowe produktów pochodzących z krajów najsłabiej rozwiniętych

DECYZJA RADY (UE) 2019/1709
z dnia 7 października 2019 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przyjęcia decyzji w sprawie przedłużenia zawieszenia WTO pozwalającego członkom będącym krajami rozwijającym się na preferencyjne traktowanie taryfowe produktów pochodzących z krajów najsłabiej rozwiniętych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Porozumienie z Marrakeszu ustanawiające Światową Organizację Handlu (zwane dalej "porozumieniem WTO") weszło w życie w dniu 1 stycznia 1995 r.

(2) Artykuł II ust. 2 porozumienia WTO stanowi, że porozumienia i związane z nimi instrumenty prawne zawarte w załącznikach 1, 2 i 3 do porozumienia WTO (zwane dalej »Wielostronnymi porozumieniami handlowymi«) stanowią integralne części porozumienia WTO oraz są wiążące dla wszystkich Członków.

(3) Zgodnie z art. IX ust. 3 porozumienia WTO w wyjątkowych okolicznościach Konferencja Ministerialna może zawiesić zobowiązanie nałożone na członka przez porozumienie WTO lub przez jakiekolwiek wielostronne porozumienie handlowe.

(4) W art. IX ust. 3 i 4 porozumienia WTO określono procedury przyznawania zwolnień dotyczących wielostronnych porozumień handlowych zawartych w załącznikach 1A, 1B lub 1C do porozumienia WTO i w załącznikach do nich.

(5) Zgodnie z art. IV ust. 1 porozumienia WTO Konferencja Ministerialna jest upoważniona do podejmowania decyzji we wszystkich sprawach związanych z wielostronnymi porozumieniami handlowymi.

(6) Zgodnie z art. IV ust. 2 porozumienia WTO w przerwach między sesjami Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu (WTO) jej funkcje pełni Rada Generalna WTO. Zgodnie z art. IX ust. 1 porozumienia WTO, WTO zazwyczaj podejmuje decyzje w drodze konsensusu.

(7) W dniu 15 czerwca 1999 członkowie WTO przyznali zwolnienie z zobowiązań na mocy art. I ust. 1 Układ ogólny w sprawie taryf celnych i handlu (GATT z 1994 r.) w zakresie niezbędnym, by do dnia 30 czerwca 2009 r. umożliwić członkom będącym krajami rozwijającym się preferencyjne traktowanie taryfowe produktów z krajów najsłabiej rozwiniętych, wskazanych jako takie przez Organizację Narodów Zjednoczonych, bez konieczności rozszerzania tych samych stawek celnych na produkty podobne innych członków. W dniu 27 maja 2009 r. członkowie WTO przedłużyli zwolnienie na okres od dnia 1 lipca 2009 r. do dnia 30 czerwca 2019 r.

(8) Zgodnie z art. IX ust. 3 i 4 porozumienia WTO Chile, Chiny, Indie, Tajlandia i Turcja ("współwnioskodawcy") złożyły do Rady Generalnej wniosek o podjęcie decyzji w sprawie przedłużenia na okres od dnia 1 lipca 2019 r. do dnia 30 czerwca 2029 r. istniejącego zwolnienia WTO w celu zezwolenia członkom będącym krajami rozwijającym się na preferencyjne traktowanie taryfowe produktów pochodzących z krajów najsłabiej rozwiniętych.

(9) Współwnioskodawcy uzasadniają wniosek szczególnie trudną sytuacją krajów najsłabiej rozwiniętych i szczególnymi trudnościami strukturalnymi, z którymi borykają się one w gospodarce światowej, a także znaczeniem poprawy skutecznego udziału tych krajów w wielostronnym systemie handlowym poprzez przyznanie im znaczącego dostępu do rynku, aby wspierać dywersyfikację ich produkcji i bazy eksportowej.

(10) Przedłużenie zawieszenia nie wpłynęłoby negatywnie ani na gospodarkę Unii, ani na jej stosunki handlowe z beneficjentami zwolnienia. Unia zapewnia ponadto bezcłowy i bezkontyngentowy dostęp do rynku krajom najsłabiej rozwiniętym w ramach inicjatywy "wszystko oprócz broni" i wspiera innych członków WTO, którzy też zapewniają preferencje handlowe dla krajów najsłabiej rozwiniętych.

(11) Należy określić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej WTO w celu poparcia wniosku współwnioskodawców o przedłużenie zawieszenia do dnia 30 czerwca 2029 r. w celu zezwolenia członkom będącym krajami rozwijającym się na preferencyjne traktowanie taryfowe produktów pochodzących z krajów najsłabiej rozwiniętych, zgodnie z art. 218 ust. 9 TFUE, ponieważ przedłużenie zwolnienia będzie wiążące dla członków WTO,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu, polega na poparciu przedłużenia na okres od dnia 1 lipca 2019 r. do dnia 30 czerwca 2029 r. zawieszenia WTO pozwalającego członkom będącym krajami rozwijającym się na preferencyjne traktowanie taryfowe produktów pochodzących z krajów najsłabiej rozwiniętych.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 7 października 2019 r.
W imieniu Rady
A.M. HENRIKSSON
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.260.50

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2019/1709 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w odniesieniu do przyjęcia decyzji w sprawie przedłużenia zawieszenia WTO pozwalającego członkom będącym krajami rozwijającym się na preferencyjne traktowanie taryfowe produktów pochodzących z krajów najsłabiej rozwiniętych
Data aktu: 07/10/2019
Data ogłoszenia: 11/10/2019