Decyzja wykonawcza 2019/689 w sprawie projektu pilotażowego wdrażającego za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym określone przepisy dotyczące współpracy administracyjnej ustanowione w dyrektywie Rady 91/477/EWG

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2019/689
z dnia 16 stycznia 2019 r.
w sprawie projektu pilotażowego wdrażającego za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym określone przepisy dotyczące współpracy administracyjnej ustanowione w dyrektywie Rady 91/477/EWG
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1024/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym i uchylające decyzję Komisji 2008/49/WE ("rozporządzenie w sprawie IMI") 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) System wymiany informacji na rynku wewnętrznym ("IMI"), ustanowiony rozporządzeniem (UE) nr 1024/2012, jest aplikacją dostępną za pośrednictwem internetu, którą Komisja opracowała we współpracy z państwami członkowskimi, aby wesprzeć je w stosowaniu się do określonych w aktach Unii wymogów w zakresie wymiany informacji, poprzez udostępnienie scentralizowanego mechanizmu komunikacji służącego usprawnieniu wymiany informacji i świadczeniu wzajemnej pomocy w wymiarze transgranicznym.

(2) Art. 4 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1024/2012 zezwala Komisji na realizację projektów pilotażowych w celu oceny skuteczności IMI w zakresie wdrażania przepisów dotyczących współpracy administracyjnej ustanowionych w aktach Unii niewymienionych w załączniku do tego rozporządzenia.

(3) W dyrektywie Rady 91/477/EWG 2  przewidziano współpracę administracyjną między państwami członkowskimi w odniesieniu do kontroli nabywania i posiadania broni palnej. Zgodnie z art. 13 tej dyrektywy Komisja jest zobowiązana ustanowić szczegółowe zasady systematycznej wymiany określonych informacji drogą elektroniczną. Komisja przyjęła rozporządzenie delegowane (UE) 2019/686 3  ustanawiające szczegółowe zasady systematycznej wymiany informacji dotyczących transferu broni palnej w Unii. System IMI mógłby być skutecznym narzędziem wdrażania przepisów dotyczących współpracy administracyjnej objętych zakresem tego rozporządzenia delegowanego. Przepisy te powinny zatem stanowić przedmiot projektu pilotażowego zgodnie z art. 4 rozporządzenia (UE) nr 1024/2012.

(4) System IMI powinien zapewnić techniczną funkcjonalność umożliwiającą organom krajowym, o których mowa w art. 13 ust. 3 dyrektywy 91/477/EWG, wywiązanie się ze wszystkich obowiązków określonych w art. 4, 5 i 6 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/686.

(5) W odniesieniu do informacji i dokumentów zawierających dane osobowe przekazywane lub przesyłane w ramach projektu pilotażowego należy wyraźnie określić datę uznawaną za datę formalnego zamknięcia procedury współpracy administracyjnej, tak aby zapewnić, by dane osobowe były blokowane i usuwane z chwilą, gdy nie są już potrzebne do celów, do których zostały zgromadzone. Datą uznawaną za datę formalnego zamknięcia procedury współpracy administracyjnej powinna być data wygaśnięcia ważności odpowiedniego dokumentu zawierającego uprzednią zgodę, zezwolenia na transfer danych lub dokumentu towarzyszącego, przekazanych przez właściwy organ.

(6) Zgodnie z art. 4 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1024/2012 Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie ocenę wyników projektu pilotażowego. Należy określić datę przedstawienia takiej oceny.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu utworzonego na podstawie art. 24 rozporządzenia (UE) nr 1024/2012,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Projekt pilotażowy

Przepisy art. 13 ust. 2 i 4 dyrektywy 91/477/EWG, w zakresie, w jakim wymiana informacji wspomniana w tych ustępach jest objęta zakresem rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/686, są przedmiotem projektu pilotażowego mającego na celu wdrożenie za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym ("IMI") przepisów dotyczących współpracy administracyjnej określonych w tych ustępach i uszczegółowionych w tym rozporządzeniu delegowanym.

Artykuł  2

Właściwe organy

Do celów projektu pilotażowego za właściwe organy uznaje się organy krajowe, o których mowa w art. 13 ust. 3 dyrektywy 91/477/EWG.

Artykuł  3

Współpraca administracyjna między właściwymi organami

1. 
Do celów współpracy administracyjnej określonej szczegółowo w art. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/686 IMI zapewnia funkcję powiadamiania na potrzeby przesyłania dokumentów i przekazywania informacji, o których mowa w tym artykule.
2. 
Do celów współpracy administracyjnej określonej szczegółowo w art. 5 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/686 IMI zapewnia repozytorium na potrzeby przechowywania i wymiany wykazów broni palnej, o których mowa w tym artykule.
3. 
Do celów współpracy administracyjnej określonej szczegółowo w art. 6 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/686 IMI zapewnia funkcję powiadamiania na potrzeby przesyłania dokumentów i przekazywania informacji, o których mowa w tym artykule.
Artykuł  4

Formalne zakończenie procedur współpracy administracyjnej

Do celów blokowania i usuwania danych osobowych zgodnie z art. 14 rozporządzenia (UE) nr 1024/2012 datę wygaśnięcia ważności przekazaną zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. e) lub, stosownie do przypadku, art. 6 ust. 1 lit. g) rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/686 uznaje się za datę formalnego zamknięcia danej procedury współpracy administracyjnej.

Artykuł  5

Monitorowanie i sprawozdawczość

Komisja przekazuje państwom członkowskim dane statystyczne i informacje na temat korzystania z IMI oraz funkcjonowania projektu pilotażowego. Sprawozdawczość ta nie obejmuje danych statystycznych na temat liczby sztuk broni palnej oraz ich kategorii transferowanych między państwami członkowskimi.

Artykuł  6

Ocena

Ocenę wyników projektu pilotażowego, wymaganą zgodnie z art. 4 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1024/2012, przedkłada się Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do dnia 31 grudnia 2022 r.

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 stycznia 2019 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 316 z 14.11.2012, s. 1.
2 Dyrektywa Rady 91/477/EWG z dnia 18 czerwca 1991 r. w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni (Dz.U. L 256 z 13.9.1991, s. 51).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/686 z dnia 16 stycznia 2019 r. ustanawiające, na podstawie dyrektywy Rady 91/477/EWG, szczegółowe zasady systematycznej wymiany drogą elektroniczną informacji dotyczących transferu broni palnej w Unii (zob. s. 1 niniejszego Dziennika Urzędowego).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.116.75

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2019/689 w sprawie projektu pilotażowego wdrażającego za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym określone przepisy dotyczące współpracy administracyjnej ustanowione w dyrektywie Rady 91/477/EWG
Data aktu: 16/01/2019
Data ogłoszenia: 03/05/2019
Data wejścia w życie: 23/05/2019