Rozporządzenie wykonawcze 2018/326 dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) nr 208/2014 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją na Ukrainie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2018/326
z dnia 5 marca 2018 r.
dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) nr 208/2014 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją na Ukrainie *

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 2018/2014 z dnia 5 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją na Ukrainie 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 5 marca 2014 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 208/2014.

(2) Na podstawie przeglądu dokonanego przez Radę, wpisy dotyczący dwóch osób należy skreślić, a uzasadnienia dotyczące trzech osób należy zaktualizować.

(3) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (UE) nr 208/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 208/2014 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 5 marca 2018 r.
W imieniu Rady
N. DIMOV
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

I.
Wpisy dotyczące osób wymienionych poniżej skreśla się z wykazu zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 208/2014:

4. Olena Leonidivna Lukash (Olena Leonidiwna Łukasz)

10. Serhii Petrovych Kliuiev (Serhij Petrowicz Klujew)

II.
Wpisy dotyczące poniższych osób zamieszczone w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 208/2014 zastępuje się następującymi wpisami:
Nazwisko Dane identyfikacyjne Uzasadnienie Data umieszczenia w wykazie
7. Oleksandr Viktorovych Yanukovych (Oleksandr Wiktorowicz Janukowycz) (Олександр Вiкторович Янукович) urodzony 10 lipca 1973 r. w Jenakiewej (okręg doniecki), syn byłego prezydenta, biznesmen Osoba, wobec której władze Ukrainy wszczęły postępowanie karne w sprawie sprzeniewierzenia środków publicznych lub mienia publicznego oraz współudziału w tych działaniach. 6.3.2014
11. Mykola Yanovych Azarov (Mykoła Janowycz Azarow) (Микола Янович Азаров),

Nikolai Yanovich Azarov (Николай Янович Азаров)

urodzony 17 grudnia 1947 r. w Kałudze (Rosja), premier Ukrainy do stycznia 2014 r. Osoba, wobec której władze Ukrainy wszczęły postępowanie karne w sprawie sprzeniewierzenia środków publicznych lub mienia publicznego oraz współudziału w tych działaniach. 6.3.2014
12. Serhiy Vitaliyovych Kurchenko (Serhij Witaliowycz Kurczenko) (Сергiй Вiталiйович Курченко) urodzony 21 września 1985 r. w Charkowie, biznesmen Osoba, wobec której władze Ukrainy wszczęły postępowanie karne w sprawie sprzeniewierzenia środków publicznych lub mienia publicznego oraz w sprawie nadużycia stanowiska w celu zapewnienia sobie lub osobie trzeciej nieuzasadnionych korzyści ze szkodą dla środków budżetowych lub mienia publicznego Ukrainy. 6.3.2014
* Nin. rozporządzenie zostało uznane za nieważne ex tunc w zakresie, w jakim nazwisko Sergeja Arbuzova pozostawiono w wykazie osób, podmiotów i organów, do których mają zastosowanie te środk i ograniczające, zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 11 lipca 2019 r. w sprawie T-284/18 (Dz.U.UE.C.2019.295.27/2).

Nin. rozporządzenie zostało uznane za nieważne ex tunc w zakresie, w jakim nazwisko Andriya Klyuyeva zostało pozostawione w wykazie osób, podmiotów i organów objętych tymi środkami ograniczającymi, zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 11 lipca 2019 r. w sprawie T-305/18 (Dz.U.UE.C.2019.295.28).

Nin. rozporządzenie zostało uznane za nieważne ex tunc w zakresie, w jakim nazwisko Oleksandra Viktorovycha Klymenki zostało pozostawione w wykazie osób, podmiotów i organów, do których mają zastosowanie te środki ograniczające, zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 11 lipca 2019 r. w sprawie T-274/18 (Dz.U.UE.C.2019.328.47).

Nin. rozporządzenie zostało uznane za nieważne ex tunc w zakresie, w jakim nazwisko Viktora Pavlovycha Pshonki zostało pozostawione w wykazie osób, podmiotów i organów, objętych tymi środkami ograniczającymi, zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 11 lipca 2019 r. w sprawie T-285/18 (Dz.U.UE.C.2019.328.48).

Nin. rozporządzenie zostało uznane za nieważne ex tunc w zakresie, w jakim nazwisko Artema Viktorovycha Pshonki zostało pozostawione w wykazie osób, podmiotów i organów, objętych tymi środkami ograniczającymi, zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 11 lipca 2019 r. w sprawie T-289/18 (Dz.U.UE.C.2019.328.49).

Nin. rozporządzenie zostało uznane za nieważne ex tunc w zakresie, w jakim nazwisko Mykoly Yanovycha Azarova zostało utrzymane w wykazie osób, podmiotów i organów, do których stosuje się te środki ograniczające, zgodnie z wyrokiem Trybunału z dnia 11 września 2019 r. w sprawie C-286/18 (Dz.U.UE.C.2019.399.48).

Nin. rozporządzenie zostało uznane za nieważne ex tunc w zakresie, w jakim Viktora Feodorovycha Yanukovycha utrzymano w wykazie osób, podmiotów i organów, do których stosuje się te środki ograniczające, zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 24 września 2019 r. w sprawie T-300/18 (Dz.U.UE.C.2019.423.36).

Nin. rozporządzenie zostało uznane za nieważne ex tunc w zakresie, w jakim nazwisko Oleksandra Viktorovycha Yanukovycha utrzymano w wykazie osób, podmiotów i organów, do których stosuje się te środki ograniczające, zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 24 września 2019 r. w sprawie T-301/18 (Dz.U.UE.C.2019.423.37).

1 Dz.U. L 66 z 6.3.2014, s. 1.

Zmiany w prawie

Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Co się zmieni w podatkach w 2026 roku? Wciąż wiele niewiadomych

Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.

Monika Pogroszewska 10.12.2025
Maciej Berek: Do projektu MRPiPS o PIP wprowadziliśmy bardzo istotne zmiany

Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Lekarze i pielęgniarki na kontraktach „uratują” firmy przed przekształcaniem umów?

4 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Klub parlamentarny PSL-TD przeciwko projektowi ustawy o PIP

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Grażyna J. Leśniak 04.12.2025
Prezydent podpisał zakaz hodowli zwierząt na futra, ale tzw. ustawę łańcuchową zawetował

Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.

Krzysztof Koślicki 02.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.63.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2018/326 dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) nr 208/2014 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją na Ukrainie
Data aktu: 05/03/2018
Data ogłoszenia: 06/03/2018
Data wejścia w życie: 06/03/2018