Rozporządzenie wykonawcze 2017/1269 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/949 w odniesieniu do wycofania orzeszków ziemnych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki z wykazu zatwierdzonych kontroli przedwywozowych odnoszących się do obecności aflatoksyn

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2017/1269
z dnia 13 lipca 2017 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/949 w odniesieniu do wycofania orzeszków ziemnych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki z wykazu zatwierdzonych kontroli przedwywozowych odnoszących się do obecności aflatoksyn
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 23,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2015/949 2  zatwierdza się przedwywozowe kontrole niektórych rodzajów żywności przeprowadzane przez niektóre państwa trzecie w odniesieniu do obecności niektórych mikotoksyn.

(2) Art. 23 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 stanowi, iż można zatwierdzić określone przedwywozowe kontrole pasz i żywności przeprowadzane przez państwo trzecie bezpośrednio przed wywozem do Unii Europejskiej w celu sprawdzenia, czy wywożone produkty spełniają unijne wymagania. Takie zatwierdzenie może być udzielone państwu trzeciemu jedynie wtedy, gdy audyt unijny wykazał, że pasze lub żywność wywożone do Unii Europejskiej spełniają wymagania unijne lub równoważne wymagania, oraz gdy kontrole przeprowadzone w państwie trzecim przed wysyłką uznano za wystarczająco skuteczne i sprawne, aby zastąpić lub ograniczyć kontrole dokumentacji, identyfikacyjne oraz bezpośrednie ustanowione w prawie UE. Takie zatwierdzenie kontroli przedwywozowych przeprowadzanych przez organy Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA) w odniesieniu do obecności aflatoksyn w orzeszkach ziemnych zostało udzielone przez UE w 2008 r.

(3) Od połowy 2016 r. zaobserwowano wzrost liczby przypadków niezgodności, jeżeli chodzi o obecność aflatoksyn w orzeszkach ziemnych pochodzących z USA. Poinformowano o tym organy USA i podjęte zostały zobowiązania celem zaradzenia tej sytuacji. Można jednak zaobserwować, że sytuacja nie uległa poprawie.

(4) Można zatem stwierdzić, że warunki, które doprowadziły do zatwierdzenia kontroli przedwywozowych, nie są już spełnione, a zatem należy wykreślić orzeszki ziemne pochodzące z USA z wykazu zatwierdzonych kontroli przedwywozowych. Należy odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/949.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/949 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 13 lipca 2017 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2015/949 skreśla się następującą pozycję:
Żywność Kod CN TARIC podpozycja Państwo pochodzenia Mikotoksyna Częstotliwość kontroli bezpośrednich (%) przy przywozie
"- Orzeszki ziemne w łupinkach

- Orzeszki ziemne łuskane

- Orzeszki ziemne inaczej przetworzone lub zakonserwowane

- 1202 41 00

- 1202 42 00

- 2008 11 91; 2008 11 96; 2008 11 98

Stany Zjednoczone Ameryki Aflatoksyny < 1"
1 Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/949 z dnia 19 czerwca 2015 r. zatwierdzające przedwywozowe kontrole niektórych rodzajów żywności przeprowadzane przez niektóre państwa trzecie w odniesieniu do obecności niektórych mikotoksyn (Dz.U. L 156 z 20.6.2015, s. 2).

Zmiany w prawie

Ustawa doprecyzowująca termin wypłaty ekwiwalentu za urlop opublikowana

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.

Grażyna J. Leśniak 12.01.2026
Powierzchnia użytkowa mieszkań już bez ścianek działowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.

Agnieszka Matłacz 12.01.2026
Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.183.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2017/1269 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/949 w odniesieniu do wycofania orzeszków ziemnych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki z wykazu zatwierdzonych kontroli przedwywozowych odnoszących się do obecności aflatoksyn
Data aktu: 13/07/2017
Data ogłoszenia: 14/07/2017
Data wejścia w życie: 17/07/2017