Rozporządzenie wykonawcze 2016/365 rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę [Telemea de Ibănesti (ChNP)]

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/365
z dnia 11 marca 2016 r.
rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę [Telemea de Ibăneș ti (ChNP)]

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 52 ust. 3 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 wniosek Rumunii o rejestrację nazwy "Telemea de Ibăneș ti" został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2 .

(2) W dniu 5 marca 2015 r. Komisja otrzymała jedno zawiadomienie o sprzeciwie od Grecji. W dniu 30 kwietnia 2015 r. Komisja otrzymała powiązane z nim uzasadnione oświadczenie o sprzeciwie.

(3) Komisja rozpatrzyła sprzeciw przesłany przez Grecję i uznała go za dopuszczalny. Słowo "Telemea", które stanowi część nazwy "Telemea de Ibăneș ti", jest niemal identyczne z nazwą "Τελεμές" (Telemés), która jest stosowana w Grecji. "Τελεμές" (Telemés) to biały ser solankowy wytwarzany w różnych częściach Grecji na skalę handlową. W sprzeciwie stwierdzono, że rejestracja nazwy "Telemea de Ibăneș ti" mogłaby zagrozić istnieniu częściowo identycznej nazwy "Τελεμές" (Telemés) oraz istnieniu produktów, które znajdowały się na rynku greckim legalnie na co najmniej pięć lat przed datą publikacji wniosku o rejestrację nazwy "Telemea de Ibăneș ti".

(4) Pismem z dnia 22 czerwca 2015 r. Komisja wezwała zainteresowane strony do rozpoczęcia odpowiednich konsultacji w celu osiągnięcia porozumienia w terminie sześciu miesięcy zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi.

(5) Rumunia i Grecja osiągnęły porozumienie, które zostało zgłoszone Komisji w dniu 21 września 2015 r., czyli w wymaganym terminie.

(6) Jak wynika z informacji otrzymanych od Grecji w kontekście procedury sprzeciwu, Rumunia produkuje na skalę krajową ser o nazwie "Telemea". Produkcja ta jest zgodna z normami krajowymi zatwierdzonymi przez rumuńskie stowarzyszenie normalizacyjne. W 2014 r. w Rumunii wyprodukowano około 24 000 ton sera "Telemea". Składając wniosek o rejestrację nazwy "Telemea de Ibăneș ti", Rumunia nie miała na celu ograniczania użycia terminu "Telemea".

(7) Rumunia i Grecja uzgodniły, że ochrona nazwy "Telemea de Ibăneș ti" nie powinna obejmować samej nazwy "Telemea", lecz jedynie nazwę złożoną "Telemea de Ibăneș ti" jako całość. Ponadto stwierdziły, że rozporządzenie wprowadzające nazwę "Telemea de Ibăneș ti" do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych powinno zawierać motyw określający zakres ochrony.

(8) Treść umowy zawartej pomiędzy Rumunią a Grecją należy uwzględnić, gdyż jest ona zgodna z przepisami rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 i przepisami Unii.

(9) W związku z tym nazwa pochodzenia "Telemea de Ibăneș ti" (ChNP) powinna być chroniona jako całość, a termin "Telemea" może być nadal stosowany w etykietowaniu lub prezentacji na terytorium Unii, pod warunkiem przestrzegania zasad i przepisów mających zastosowanie w jej porządku prawnym,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Nazwa "Telemea de Ibăneș ti" (ChNP) zostaje zarejestrowana.

Nazwa podana w pierwszym akapicie niniejszego artykułu określa produkt należący do klasy 1.3. Sery, zgodnie z załącznikiem XI do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 668/2014 3 .

Artykuł  2

W związku z tym termin "Telemea" może być nadal stosowany w etykietowaniu lub prezentacji na terytorium Unii, pod warunkiem przestrzegania zasad i przepisów mających zastosowanie w jej porządku prawnym.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 marca 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Dz.U 0.1.2015, s. 6.
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 668/2014 z dnia 13 czerwca 2014 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 36).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024