Zalecenie 2016/2115 w sprawie monitorowania obecności ?9-tetrahydrokannabinolu, jego prekursorów oraz innych kannabinoidów w żywności

ZALECENIE KOMISJI (UE) 2016/2115
z dnia 1 grudnia 2016 r.
w sprawie monitorowania obecności Δ9-tetrahydrokannabinolu, jego prekursorów oraz innych kannabinoidów w żywności
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 292,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Panel ds. środków trujących w łańcuchu żywnościowym (CONTAM) Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przyjął opinię naukową dotyczącą tetrahydrokannabinolu (THC) w mleku i innych rodzajach żywności pochodzenia zwierzęcego 1 .

(2) Tetrahydrokannabinol, a dokładniej delta-9-tetrahydrokannabinol (Δ9-THC), jest najbardziej istotnym składnikiem konopi siewnych Cannabis sativa. EFSA określiła ostrą dawkę referencyjną (ARfD) w wysokości 1 μg Δ9-THC/kg masy ciała.

(3) Dostępna jest ograniczona liczba danych na temat występowania Δ9-THC w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz na temat przenoszenia tej substancji z paszy na żywność pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym należy zebrać więcej danych na temat występowania substancji w żywności pochodzenia zwierzęcego w przypadku gdy wiadomo, że żywność pochodzenia zwierzęcego pochodzi od zwierząt karmionych paszą zawierającą konopie siewne lub materiały paszowe uzyskane z konopi siewnych.

(4) Ponadto należy zebrać więcej danych na temat występowania Δ9-THC w żywności uzyskanej z konopi siewnych i w żywności zawierającej konopie siewne lub składniki uzyskane z konopi siewnych. Należy również, w miarę możliwości, zbadać niepsychoaktywne prekursory - kwasy delta-9-tetrahydrokannabinolowe (2-COOH-Δ9-THC zwany Δ9-THCA-A oraz 4-COOH-Δ9-THC zwany Δ9-THCA-B) i inne kannabinoidy (np. delta-8-tetrahydrokannabinol (Δ8-THC)), kannabinol (CBN), kannabidiol (CBD) oraz delta-9-tetrahydrokannabiwarin (Δ9-THCV).

(5) Należy zatem zalecić monitorowanie obecności Δ9-THC, jego prekursorów oraz innych kannabinoidów w żywności,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

1)
Państwa członkowskie, przy czynnym udziale podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze i innych zainteresowanych stron, powinny monitorować obecność Δ9-tetrahydrokannabinolu (Δ9-THC) w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz Δ9-tetrahydrokannabinolu (Δ9-THC), jego niepsychoaktywnych prekursorów - kwasów delta-9-tetrahydrokannabinolowych (2-COOH-Δ9-THC zwanych Δ9-THCA-A i 4-COOH-Δ9-THC zwanych Δ9-THCA-B) i innych kannabinoidów (np. delta-8-tetrahydrokannabinolu (Δ8-THC), kannabinolu (CBN), kannabidiolu (CBD) oraz delta-9-tetrahydrokannabiwarinu (Δ9-THCV) w żywności uzyskanej z konopi siewnych i w żywności zawierającej konopie siewne lub składniki uzyskane z konopi siewnych.

Na potrzeby monitorowania żywności pochodzenia zwierzęcego należy udokumentować, że żywność pochodzenia zwierzęcego pochodzi od zwierząt karmionych paszą zawierającą konopie siewne lub materiały paszowe uzyskane z konopi siewnych.

2)
W celu zapewnienia reprezentatywności próbek dla danej partii państwa członkowskie powinny przestrzegać procedur pobierania próbek ustanowionych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 401/2006 2 .
3)
Preferowaną metodą analizy stosowaną w monitorowaniu powinno być oznaczanie metodą chromatografii połączone ze spektrometrią mas (LC-MS lub GC-MS) po odpowiednim etapie oczyszczania (ciecz-ciecz (LLE)) lub ekstrakcji do fazy stałej (SPE). Należy preferować techniki chromatograficzne, które umożliwiają osobne oznaczenie Δ9-THC, jego prekursorów i innych kannabinoidów w produktach spożywczych zawierających konopie siewne.
4)
Państwa członkowskie, podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze i inne zainteresowane strony powinny zapewnić regularne dostarczanie wyników analiz, najpóźniej do października 2018 r., do EFSA w ustalonym przez EFSA formacie przekazywania danych zgodnie z wytycznymi EFSA w sprawie standardu opisu próbek (SSD) dla żywności i paszy 3  oraz dodatkowymi szczególnymi wymaganiami EFSA dotyczącymi sprawozdawczości.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 grudnia 2016 r.

W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji
1 EFSA CONTAM Panel (EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain), 2015. Scientific Opinion on the risks for human health related to the presence of tetrahydrocannabinol (THC) in milk and other food of animal origin. Dziennik EFSA 2015; 13(6):4141, 125 ss., doi:10.2903/j. efsa.2015.4141.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 401/2006 z dnia 23 lutego 2006 r. ustanawiające metody pobierania próbek i analizy do celów urzędowej kontroli poziomów mikotoksyn w środkach spożywczych (Dz.U. L 70 z 9.3.2006, s. 12).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.327.103

Rodzaj: Zalecenie
Tytuł: Zalecenie 2016/2115 w sprawie monitorowania obecności ?9-tetrahydrokannabinolu, jego prekursorów oraz innych kannabinoidów w żywności
Data aktu: 01/12/2016
Data ogłoszenia: 02/12/2016
Data wejścia w życie: 01/12/2016