Rozporządzenie 2015/779 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1304/2013 w zakresie dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2015/779
z dnia 20 maja 2015 r.
zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1304/2013 w zakresie dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 164,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 1 ,

po konsultacji z Komitetem Regionów,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W związku z utrzymującą się wysokią stopą bezrobocia osób młodych w Unii, ustanowiono Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych w celu zapewnienia wsparcia dla młodych ludzi z regionów najbardziej dotkniętych bezrobociem, którzy nie pracują, nie kształcą się ani nie szkolą się. Mając na uwadze zapewnienie szybkiej reakcji w ramach walki z bezrobociem osób młodych, w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 3 oraz rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1304/2013 4 ustanowiono przepisy umożliwiające szybsze uruchomienie środków przydzielonych na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, w tym, między innymi, podjęcie zobowiązań dotyczących wszystkich środków w pierwszych dwóch latach okresu programowania, przyjęcie programów operacyjnych przeznaczonych naInicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych zanim umowa partnerstwa, o której mowa w rozporządzenu (UE) nr 1303/2013, zostanie przedstawiona Komisji oraz przepisy umożliwiające kwalifikowalność wydatków poniesionych na działania w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych począwszy od dnia 1 września 2013 r.

(2) Ograniczenia budżetowe, z jakimi zmagają się państwa członkowskie, a także brak dostępnych funduszy w początkowej fazie okresu programowania spowodowały znaczne opóźnienia we wdrożeniu Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. W rozporządzeniu (UE) nr 1303/2013 określono poziomy kwot początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych w celu zagwarantowania, by państwa członkowskie dysponowały środkami na wsparcie beneficjentów od początku realizacji programów operacyjnych. Jednakże, w przypadku Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych kwoty te zostały uznane za niewystarczające do zapewnienia niezbędnych płatności na rzecz beneficjentów w procesie wdrażania operacji.

(3) W celu zniwelowania ograniczeń budżetowych, z jakimi borykają się państwa członkowskie w początkowej fazie okresu programowania a także biorąc pod uwagę pilną potrzebę zajęcia się problemem bezrobocia wśród ludzi młodych oraz szczególne cechy Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, należy przyjąć przepisy uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 1303/2013 w celu zwiększenia kwoty początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach tej inicjatywy w 2015 roku. W celu zapewnienia, by państwa członkowskie dysponowały środkami wystarczającymi do zapewnienia płatności na rzecz beneficjentów odpowiedzialnych za realizację operacji mających na celu zwalczanie bezrobocia wśród młodzieży, dodatkowa kwota początkowych płatności zaliczkowych ze szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych powinna zostać wypłacona w roku 2015 na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach tej inicjatywy, w celu uzupełnienia kwoty płatności zaliczkowych wypłacanych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1303/2013.

(4) W celu zagwarantowania, by dodatkowa kwota początkowych płatności zaliczkowych została wykorzystana do natychmiastowego wdrożenia Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych kwota ta powinna zostać zwrócona Komisji, jeżeli wkład Unii w ramach tej inicjatywy nie osiągnie odpowiedniego poziomu we wnioskach o płatność okresową przedłożonych Komisji w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

(5) Aby umożliwić szybkie zastosowanie środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, powinno ono wejść w życie następnego dnia po jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 1304/2013,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) nr 1304/2013 dodaje się art. 22a w brzmieniu:

"Artykuł 22a

Wypłata dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

1. Oprócz kwoty początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych zgodnie z art. 134 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, dodatkowa kwota początkowych płatności zaliczkowych w ramach szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych jest wypłacana w 2015 r. na rzecz wszystkich programów operacyjnych wspieranych w ramach tej inicjatywy, bez względu na formę rozwiązań dotyczących programowania zgodnie z art. 18 niniejszego rozporządzenia, w celu zwiększenia kwoty początkowych płatności zaliczkowych w ramach szczególnej alokacji na tę inicjatywę do 30 % (zwana dalej »dodatkową kwotą początkowych płatności zaliczkowych«).

2. Do celów obliczenia dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych odlicza się kwoty wypłacone w ramach szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych na rzecz programu operacyjnego zgodnie z art. 134 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013.

3. Jeżeli do dnia 23 maja 2016 r. państwo członkowskie nie przedstawi wniosków o płatność okresową, w ramach których wkład Unii z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych wynosi co najmniej 50 % dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych, zwraca ono Komisji całą dodatkową kwotę początkowych płatności zaliczkowych wypłaconą zgodnie z ust. 1. Zwrot taki nie ma wpływu na wkład ze szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych na rzecz danego programu operacyjnego.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu dnia 20 maja 2015 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
M. SCHULZ Z. KALNIŅA-LUKAŠEVICA
Przewodniczący Przewodniczący
1 Opinia z dnia 18 marca 2015 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 29 kwietnia 2015 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 19 maja 2015 r.
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1304/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1081/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 470).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.126.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2015/779 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1304/2013 w zakresie dodatkowej kwoty początkowych płatności zaliczkowych wypłacanych na rzecz programów operacyjnych wspieranych w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych
Data aktu: 20/05/2015
Data ogłoszenia: 21/05/2015
Data wejścia w życie: 22/05/2015