Rozporządzenie 2015/728 zmieniające definicję materiału szczególnego ryzyka podaną w załączniku V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontrolii zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2015/728
z dnia 6 maja 2015 r.
zmieniające definicję materiału szczególnego ryzyka podaną w załączniku V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii 1 , w szczególności jego art. 23 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 999/2001 ustanowiono zasady dotyczące zapobiegania pasażowalnym encefalopatiom gąbczastym (TSE) u zwierząt oraz kontroli i zwalczania tych encefalopatii. Ma ono zastosowanie do produkcji oraz wprowadzania do obrotu żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, a w pewnych określonych przypadkach - do ich wywozu.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 999/2001 stanowi, że materiał szczególnego ryzyka ma być usuwany i niszczony zgodnie z załącznikiem V do tego rozporządzenia. Zgodnie z tym załącznikiem materiał szczególnego ryzyka obejmuje jelita od dwunastnicy do odbytnicy oraz krezkę bydła w każdym wieku.

(3) Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady - Druga mapa drogowa dla TSE - Dokument strategiczny w sprawie pasażowalnych encefalopatii gąbczastych na lata 2010-2015 z dnia 16 lipca 2010 r. 2 stanowi, że wszelkie zmiany obecnego wykazu materiałów szczególnego ryzyka, o którym mowa w załączniku V do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 ("wykaz"), powinny opierać się na nowej, ewoluującej wiedzy naukowej przy utrzymaniu istniejącego wysokiego poziomu ochrony konsumentów w Unii.

(4) W dniu 13 lutego 2014 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał opinię naukową w sprawie ryzyka wystąpienia BSE w jelitach i krezce bydła 3 ("opinia EFSA"), w której określono ilościowo poziom zakaźności w różnych częściach jelit i krezki bydła. Zgodnie z opinią EFSA u bydła zakażonego BSE:

(i) w wieku do 36 miesięcy ponad 90 % zakaźności BSE wiąże się z ostatnim czterometrowym odcinkiem jelita cienkiego i jelitem ślepym;

(ii) w wieku od 36 do 60 miesięcy pojawia się znaczna zmienność osobnicza pod względem relatywnego udziału jelit i krezki w ogólnej zakaźności;

(iii) w wieku powyżej 60 miesięcy ponad 90 % zakaźności BSE wiąże się z nerwami krezkowymi oraz kompleksem zwojów trzewnych i krezkowych;

(iv) dwunastnica, okrężnica i węzły chłonne krezkowe mają mniej niż 0,1 % udziału w ogólnej zakaźności u zakażonego zwierzęcia bez względu na jego wiek w momencie uboju. W opinii EFSA stwierdzono także, że ogólna zakaźność związana z tymi tkankami zmienia się w zależności od wieku zwierząt zakażonych, osiągając maksymalną wartość u zwierząt w wieku poniżej 18 miesięcy, a następnie stopniowo spada u zwierząt w wieku powyżej 60 miesięcy.

(5) Nerwy krezkowe oraz kompleks zwojów trzewnych i krezkowych są tkankami, które są powiązane z krezką i tłuszczem krezkowym, a zatem nie ma praktycznego sposobu, aby skutecznie je oddzielić.

(6) Aby zasady usuwania materiału szczególnego ryzyka były możliwe do stosowania, nie były nadmiernie skomplikowane oraz aby ułatwić przeprowadzanie kontroli, należy w stosownych przypadkach unikać uwzględniania w wykazie różnic opartych na wieku zwierząt poddanych ubojowi. W celu zachowania wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego ostatni czterometrowy odcinek jelita cienkiego, jelito ślepe i krezka (których nie można oddzielić od nerwów krezkowych, kompleksu zwojów trzewnych i krezkowych i tłuszczu krezkowego) powinny zatem zostać utrzymane w wykazie w odniesieniu do bydła w każdym wieku.

(7) W opublikowanej w 2011 r. opinii naukowej EFSA w sprawie rewizji ilościowej oceny ryzyka w odniesieniu do ryzyka wystąpienia BSE stwarzanego przez przetworzone białka zwierzęce 4 stwierdza się, że 90 % ogólnego poziomu zakaźności BSE w przypadku klinicznym wiąże się z tkankami centralnego i obwodowego układu nerwowego, a około 10 % - z dystalnym odcinkiem jelita krętego. Pozostała zakaźność w częściach jelit innych niż ostatni czterometrowy odcinek jelita cienkiego i jelito ślepe może zostać uznana za nieistotną. Całkowita eliminacja ryzyka nie może stanowić realistycznego celu żadnej decyzji związanej z zarządzaniem ryzykiem.

(8) Wyłączenie z wykazu dwunastnicy, okrężnicy oraz jelita cienkiego, z wyjątkiem jego ostatniego czterometrowego odcinka, zbliżyłoby unijny wykaz materiałów szczególnego ryzyka do międzynarodowych standardów. Jeśli chodzi o jelita i krezkę bydła, w art. 11.4.14 Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) zaleca się, aby dystalny odcinek jelita krętego (ostatni odcinek jelita cienkiego) bydła w każdym wieku pochodzącego z krajów o kontrolowanym lub nieokreślonym ryzyku wystąpienia BSE nie był przedmiotem obrotu. Nie ma zatem zalecenia OIE, aby nie prowadzić obrotu pozostałymi częściami jelit lub krezki bydła.

(9) Na podstawie opinii EFSA i zaleceń Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych OIE należy zmienić wykaz w odniesieniu do bydła w celu uwzględnienia ostatniego czterometrowego odcinka jelita cienkiego, jelita ślepego i krezki (których nie można oddzielić od nerwów krezkowych, kompleksu zwojów trzewnych i krezkowych oraz tłuszczu krezkowego) oraz w celu usunięcia z wykazu pozostałych części jelit bydlęcych, tj. dwunastnicy, okrężnicy oraz jelita cienkiego z wyjątkiem jego ostatniego czterometrowego odcinka.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik V do rozporządzenia (WE) nr 999/2001.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku V do rozporządzenia (WE) nr 999/2001 pkt 1 lit. a) ppkt (iii) otrzymuje brzmienie:

"(iii) migdałki, ostatni czterometrowy odcinek jelita cienkiego, jelito ślepe i krezka bydła w każdym wieku;".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 maja 2015 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1.
2 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady - Druga mapa drogowa dla TSE - Dokument strategiczny w sprawie pasażowalnych encefalopatii gąbczastych na lata 2010-2015; COM(2010) 384 final.
3 Dziennik EFSA 2014; 12(2):3554.
4 Dziennik EFSA 2011; 9(1):1947.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.116.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2015/728 zmieniające definicję materiału szczególnego ryzyka podaną w załączniku V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontrolii zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii
Data aktu: 06/05/2015
Data ogłoszenia: 07/05/2015
Data wejścia w życie: 27/05/2015