Decyzja 2013/767/UE ustanawiająca ramowe zasady dialogu obywatelskiego w sprawach objętych wspólną polityką rolną i uchylająca decyzję 2004/391/WE

DECYZJA KOMISJI
z dnia 16 grudnia 2013 r.
ustanawiająca ramowe zasady dialogu obywatelskiego w sprawach objętych wspólną polityką rolną i uchylająca decyzję 2004/391/WE
(2013/767/UE)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 38 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewidziano, że Unia określa i realizuje wspólną politykę rolną.

(2) Zgodnie z art. 11 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej instytucje utrzymują otwarty, przejrzysty i regularny dialog ze stowarzyszeniami przedstawicielskimi i społeczeństwem obywatelskim. Ramowe zasady dialogu w sprawach objętych wspólną polityką rolną istnieją od 1962 r. Obecnie ramowe zasady dialogu określa decyzja Komisji 2004/391/WE 1 .

(3) Aby zwiększyć przejrzystość i lepiej wyważyć reprezentowane interesy, należy dokonać przeglądu dialogu w grupach doradczych zajmujących się rolnictwem, ustanowić ramowe zasady dialogu obywatelskiego w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, uwzględniając aspekty międzynarodowe tych zagadnień, oraz określić zadania i strukturę wspomnianych grup doradczych.

(4) Grupy dialogu obywatelskiego powinny wspierać Komisję, przyczyniając się do prowadzenia regularnego dialogu na temat wszelkich spraw związanych ze wspólną polityką rolną, w tym z rozwojem obszarów wiejskich, oraz na temat wszelkich spraw związanych z wdrażaniem tej polityki, a w szczególności ze środkami, które Komisja jest zobowiązana podejmować w tym kontekście, również w zakresie międzynarodowych aspektów rolnictwa; grupy dialogu obywatelskiego powinny także umożliwiać wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, doradzać w zakresie polityki, na wniosek Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich lub z własnej inicjatywy wydawać opinie dotyczące szczególnych zagadnień oraz monitorować rozwój polityki.

(5) W skład grup dialogu obywatelskiego powinny wchodzić organizacje pozarządowe działające co najmniej na poziomie europejskim, np. stowarzyszenia przedstawicielskie, grupy reprezentujące interesy społeczno-ekonomiczne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego lub związki zawodowe, które są zarejestrowane we wspólnym europejskim rejestrze służącym przejrzystości.

(6) Aby ułatwić rozwój zadań przydzielonych poszczególnym grupom, konieczne jest określenie zasad działania i funkcjonowania tych grup.

(7) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 .

(8) Należy uchylić decyzję 2004/391/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

W niniejszej decyzji ustanawia się ramowe zasady działania grup dialogu obywatelskiego zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną, zwanych dalej "grupami", utworzonych przez Dyrektora Generalnego ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich ("Dyrektor Generalny") zgodnie z ramowymi zasadami dotyczącymi grup ekspertów Komisji 3 .

Artykuł  2

Zadania

Do zadań grup należy:

a)
prowadzenie regularnego dialogu na temat wszelkich spraw związanych ze wspólną polityką rolną, w tym z rozwojem obszarów wiejskich, oraz na temat wszelkich spraw związanych z wdrażaniem tej polityki, a w szczególności ze środkami, które Komisja jest zobowiązana podejmować w tym kontekście, również w zakresie międzynarodowych aspektów rolnictwa;
b)
zapewnianie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinach, o których mowa w lit. a);
c)
wspieranie Komisji oraz doradztwo w zakresie polityki w dziedzinach, o których mowa w lit. a);
d)
wydawanie opinii na temat spraw szczególnych na wniosek Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich ("Dyrekcja Generalna") w terminie określonym w danym wniosku oraz wydawanie opinii z własnej inicjatywy;
e)
monitorowanie rozwoju polityki w dziedzinach, o których mowa w lit. a). (2010) 7649.
Artykuł  3

Konsultacje

1. 
Dyrekcja Generalna może zasięgać opinii grup w każdej sprawie, o której mowa w art. 2 lit. a).
2.  4
 (uchylony).
Artykuł  4

Powoływanie członków

1. 
Decyzję o składzie grup podejmuje Dyrektor Generalny na podstawie zaproszenia do składania kandydatur.
2. 
W skład grup dialogu obywatelskiego powinny wchodzić organizacje pozarządowe działające co najmniej na poziomie europejskim, np. stowarzyszenia przedstawicielskie, grupy reprezentujące interesy społecznoekonomiczne, organizacje społeczeństwa obywatelskiego lub związki zawodowe, które są zarejestrowane we wspólnym europejskim rejestrze służącym przejrzystości. Członkostwo w grupach jest otwarte dla organizacji reprezentujących wszelkie istotne interesy.
3. 
Dyrektor Generalny podejmuje decyzję w sprawie liczby i wielkości grup, uwzględniając interes społeczeństwa obywatelskiego we wspólnej polityce rolnej. Wykaz grup publikuje się w rejestrze grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów (zwanym dalej "rejestrem") oraz na specjalnej stronie internetowej. Dyrektor Generalny zapewnia zrównoważoną reprezentację wszystkich zgłoszonych interesów, o których mowa w ust. 2. W szczególności zapewnia on/ona równowagę między interesami o charakterze ekonomicznym i nieekonomicznym.
4. 
Organizacje członkowskie są mianowane przez Dyrektora Generalnego spośród organizacji, które odpowiedziały na zaproszenie do zgłaszania kandydatur. Dyrektor Generalny może także mianować organizację członkowską w razie istnienia lub powstania wakatu.
5.  5
 Mandat organizacji członkowskich wygasa dnia 31 grudnia 2022 r. W danej grupie organizacja członkowska może zostać zastąpiona, jeżeli:
a)
utraci zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy;
b)
wycofa się z grupy;
c)
nie wyznacza regularnie ekspertów na posiedzenia grupy;
d)
nie spełnia warunków określonych w ust. 2; lub
e)
nie spełnia wymogu dotyczącego nieujawniania informacji objętych obowiązkiem zachowania tajemnicy zawodowej ustanowionego w art. 339 Traktatu.
6. 
Organizacje członkowskie wyznaczają ekspertów, którzy mają uczestniczyć w posiedzeniach grup, w zależności od zagadnień przewidzianych w porządku obrad oraz przekazują Dyrekcji Generalnej dane osobowe wyznaczonych ekspertów co najmniej trzy dni robocze przed posiedzeniem.
7. 
Dyrekcja Generalna zaprasza ekspertów wyznaczonych przez organizacje członkowskie do udziału w posiedzeniach grupy. Jeżeli organizacja nie przekaże Dyrekcji Generalnej danych osobowych ekspertów w terminie określonym w ust. 6, Dyrekcja Generalna może odmówić zaproszenia tych ekspertów na dane posiedzenie.
8. 
Wykaz organizacji członkowskich publikuje się w rejestrze grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów (zwanym dalej "rejestrem") oraz na specjalnej stronie internetowej.
9. 
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Tryb pracy

1.  6
 Posiedzeniom przewodniczy przedstawiciel Komisji.
2.  7
 (uchylony).
3.  8
 (uchylony).
4.  9
 Dyskusje grupy nie kończą się głosowaniem. Jeśli grupa osiągnie konsensus w sprawie opinii, o którą zwróciła się Dyrekcja Generalna, lub w sprawie rezolucji sporządzonej z własnej inicjatywy, grupa formułuje wspólne wnioski i dołącza je do sprawozdania. Jeżeli grupa wyda takie zalecenie, Komisja przekazuje wyniki dyskusji grupy innym instytucjom europejskim.
5.  10
 Protokoły z dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad oraz opinie przedstawione przez grupę formułuje się w sposób konstruktywny i wyczerpujący. Protokół jest sporządzany przez sekretariat, pod nadzorem przewodniczącego.
6. 
W porozumieniu z Dyrekcją Generalną grupa może ustanowić grupy robocze, aby zbadać szczegółowe kwestie zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez grupę. Posiedzeniom grup roboczych przewodniczą przedstawiciele Komisji. Grupy robocze są rozwiązywane po wypełnieniu swoich zadań.
7.  11
 W trybie doraźnym do udziału w pracach grupy lub grupy roboczej Dyrektor Generalny może zaprosić ekspertów spoza grupy, którzy posiadają szczególne kompetencje w dziedzinie, która znajduje się w porządku obrad. Ponadto przedstawiciel Komisji może nadawać status obserwatora osobom fizycznym lub organizacjom zdefiniowanym w art. 4 ust. 2, pod warunkiem że ich uczestnictwo nie naruszy równowagi w grupach lub grupach roboczych. Mają one prawo do zabrania głosu, jeżeli zostaną o to poproszone przez przewodniczącego.
8. 
Członkowie grup oraz ich reprezentanci, a także zaproszeni eksperci i osoby fizyczne lub organizacje, które mają status obserwatora, określony w ust. 7, przestrzegają wymogów zachowania tajemnicy zawodowej określonych w traktatach i odnośnych przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom 12 . W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.
9. 
Posiedzenia grup i grup roboczych odbywają się zasadniczo w siedzibie Komisji. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. Posiedzenia grup i grup roboczych są zwoływane przez Dyrekcję Generalną. W posiedzeniach grup i ich grup robo-

czych mogą uczestniczyć inni zainteresowani obradami urzędnicy Komisji.

10.  13
 Wszystkie istotne dokumenty, w tym porządki obrad, protokoły i opinie uczestników, udostępnia się w rejestrze grup ekspertów Komisji i innych podobnych podmiotów albo za pomocą wskazanego w tym rejestrze łącza do strony internetowej, na której można znaleźć odpowiednie informacje. Dostęp do takiej strony internetowej nie wymaga rejestracji użytkowników ani nie podlega innym ograniczeniom. W szczególności porządek obrad oraz inne istotne dokumenty referencyjne publikuje się w odpowiednim czasie przed posiedzeniem, a protokoły - terminowo po posiedzeniu. Od zasady publikowania przewiduje się wyjątki tylko w przypadkach, gdy ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego w rozumieniu art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady * .
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1. 
Osoby uczestniczące w pracach grup i grup roboczych nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2. 
Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez ekspertów w związku z działalnością grup i grup roboczych są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
3. 
Wydatki, o których mowa w ust. 2, są zwracane w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7

Uchylenie

Decyzja 2004/391/WE traci moc z dniem 1 lipca 2014 r.

Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 2014 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 grudnia 2013 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
1 Decyzja Komisji 2004/391/WE z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie grup doradczych zajmujących się sprawami objętymi wspólną polityką rolną (Dz.U. L 120 z 24.4.2004, s. 50).
2 Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).
3 C (2010) 7649.
4 Art. 3 ust. 2 uchylony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 1112/2021 z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.239.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 lipca 2021 r.
5 Art. 4 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 1112/2021 z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.239.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 lipca 2021 r.
6 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a decyzji nr 1112/2021 z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.239.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 lipca 2021 r.
7 Art. 5 ust. 2 uchylony przez art. 1 pkt 3 lit. b decyzji nr 1112/2021 z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.239.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 lipca 2021 r.
8 Art. 5 ust. 3 uchylony przez art. 1 pkt 3 lit. b decyzji nr 1112/2021 z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.239.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 lipca 2021 r.
9 Art. 5 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. c decyzji nr 1112/2021 z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.239.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 lipca 2021 r.
10 Art. 5 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. d decyzji nr 1112/2021 z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.239.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 lipca 2021 r.
11 Art. 5 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. e decyzji nr 1112/2021 z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.239.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 lipca 2021 r.
12 Decyzja Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniająca jej regulamin wewnętrzny (Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1).
13 Art. 5 ust. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. f decyzji nr 1112/2021 z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.239.24) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 lipca 2021 r.
* Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43).".

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.338.115

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2013/767/UE ustanawiająca ramowe zasady dialogu obywatelskiego w sprawach objętych wspólną polityką rolną i uchylająca decyzję 2004/391/WE
Data aktu: 16/12/2013
Data ogłoszenia: 17/12/2013
Data wejścia w życie: 06/01/2014, 01/07/2014