Rozporządzenie 93/2013 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych w odniesieniu do ustanawiania wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 93/2013
z dnia 1 lutego 2013 r.
ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych w odniesieniu do ustanawiania wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych(1), w szczególności jego art. 4 akapit trzeci i art. 5 ust. 3,

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 2494/95 ustanowiono tworzenie zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (HICP).

(2) Należy przeprowadzić analizę dotyczącą ustanawiania wskaźników cen mieszkań, w szczególności mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela, w celu zwiększenia przydatności i porównywalności HICP.

(3) W celu zestawienia wskaźników cen mieszkań i domów zajmowanych przez właściciela niezbędne jest stworzenie wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych. Wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych są także istotnymi wskaźnikami same w sobie.

(4) Wytyczne metodologiczne dotyczące zestawiania wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela oraz wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych są niezbędne w celu otrzymania wiarygodnych i porównywalnych wyników we wszystkich państwach członkowskich.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego (Komitet ESS),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela celem zwiększenia przydatności i porównywalności zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych ("HICP").

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1)
"wskaźnik cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela" to wskaźnik, który mierzy zmiany w cenach transakcji dotyczących mieszkań, które dotychczas nie należały do sektora gospodarstw domowych oraz innych dóbr i usług nabywanych przez gospodarstwa domowe należące do kategorii właścicieli zamieszkujących własne mieszkania;
2)
"wskaźnik cen mieszkań i domów mieszkalnych" to wskaźnik, który mierzy zmiany w cenach transakcji dotyczących mieszkań zakupionych przez gospodarstwa domowe.
Artykuł  3

Zakres stosowania

1.
Wskaźnik cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela obejmuje następujące kategorie wydatków:

O.1. Wydatki związane z użytkowaniem mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela

O.1.1. Nabywanie mieszkań

O.1.1.1. Nowe mieszkania

O.1.1.1.1. Zakup nowych mieszkań

O.1.1.1.2. Mieszkania wybudowane przez ich właścicieli i większe renowacje

O.1.1.2. Istniejące mieszkania nowo nabyte przez gospodarstwa domowe

O.1.1.3. Inne usługi związane z nabywaniem mieszkań

O.1.2. Własność mieszkań

O.1.2.1. Większe naprawy i czynności konserwacyjne

O.1.2.2. Ubezpieczenie związane z mieszkaniami

O.1.2.3. Inne usługi związane z własnością mieszkań

2.
Wskaźnik cen mieszkań i domów mieszkalnych obejmuje następujące kategorie wydatków:

H.1. Zakup mieszkań

H.1.1. Zakup nowych mieszkań

H.1.2. Zakup istniejących mieszkań

3.
Wskaźnik cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela opiera się na podejściu "nabywania netto" mierzącym zmiany w rzeczywistych cenach mieszkań, które dotychczas nie należały do sektora gospodarstw domowych, zapłaconych przez konsumentów, a także zmiany w innych kosztach związanych z własnością oraz przeniesieniem własności mieszkań.
4.
Obejmowana jest każda kategoria wydatków związanych z użytkowaniem mieszkań i domów mieszkalnych zdefiniowana w art. 3 ust. 1, której waga stanowi co najmniej jedną setną całkowitego wydatku związanego z użytkowaniem mieszkań i domów mieszkalnych O.1. Obejmowana jest każda kategoria wydatków zdefiniowana w art. 3 ust. 2, której waga stanowi co najmniej jedną setną całkowitego wydatku związanego z użytkowaniem mieszkań i domów mieszkalnych H.1.
Artykuł  4

Podręcznik metodologiczny

1. 1
Komisja (Eurostat) w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi opracowuje podręcznik, który określi ramy metodologiczne dotyczące wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela oraz wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych tworzonych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem (dalej zwany "podręcznikiem OOH-HPI"). W należycie uzasadnionych przypadkach Komisja (Eurostat) uaktualnia podręcznik, stosując się do uzgodnień proceduralnych zatwierdzonych przez Komitet ds. ESS.
2.
W zestawianiu wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela oraz wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zastosowanie mają kryteria jakościowe, o których mowa w art. 12 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009(3).
3.
Państwa członkowskie dostarczają Komisji (Eurostatowi), na jej wniosek, informacje niezbędne w celu oceny zgodności wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela oraz wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych z przepisami niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  5

Wymagania dotyczące danych

1.
Państwa członkowskie zestawiają i dostarczają Komisji (Eurostatowi) wskaźniki cen obejmujące kategorie określone w art. 3 zgodnie z podręcznikiem OOH-HPI.
2.
Państwa członkowskie dostarczają kwartalne wskaźniki cen. Oprócz wskaźników kwartalnych państwa członkowskie mogą także dostarczać wskaźniki miesięczne.
3.
Wskaźniki, o których mowa w art. 3 ust. 1, dotyczące drugiego kwartału 2014 r., są dostarczane od trzeciego kwartału 2014 r. Wskaźniki, o których mowa w art. 3 ust. 2, dotyczące drugiego kwartału 2012 r., są dostarczane od trzeciego kwartału 2012 r.
4.
Państwa członkowskie dostarczają Komisji (Eurostatowi) kwartalne wskaźniki w terminie nieprzekraczającym osiemdziesięciu pięciu dni od końca kwartału, którego te wskaźniki dotyczą. Państwa członkowskie, które zdecydują się na dostarczanie także miesięcznych wskaźników, przestrzegają terminu trzydziestu dni od końca miesiąca, którego te wskaźniki dotyczą.
5.
Każdego roku państwa członkowskie zestawiają i dostarczają Komisji (Eurostatowi) jeden zestaw wag wydatków dla wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela oraz jeden zestaw wag wydatków dla wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zgodnie z podręcznikiem OOH-HPI oraz rozporządzeniem (UE) nr 1114/2010(4).

Wagi dla wskaźników kwartalnych są dostarczane nie później niż dnia 15 czerwca roku poprzedzającego rok, którego wagi te dotyczą.

Państwa członkowskie, które dostarczają miesięczne wskaźniki, przestrzegają terminu dostarczania odpowiednich wag, który upływa dnia 20 lutego roku poprzedzającego rok, którego wagi te dotyczą.

6.
Państwa członkowskie zestawiają i dostarczą Komisji (Eurostatowi) szacunkowe dane wsteczne, począwszy od wskaźnika dla pierwszego kwartału 2010 r. dla wskaźników, o których mowa w art. 3 ust. 1, najpóźniej w terminach, o których mowa w art. 5 ust. 3 i 4. Państwa członkowskie zestawiają i dostarczą Komisji (Eurostatowi) szacunkowe dane wsteczne, począwszy od wskaźnika dla pierwszego kwartału 2008 r. dla wskaźników, o których mowa w art. 3 ust. 2, najpóźniej w terminach, o których mowa w art. 5 ust. 3 i 4.
7.
Państwa członkowskie dostarczają dane wymagane niniejszym rozporządzeniem oraz odpowiednie metadane zgodnie ze standardem wymiany określonym przez Komisję (Eurostat). Dane i metadane dostarczane są Komisji (Eurostatowi) za pomocą usług pojedynczego punktu kontaktowego lub w taki sposób, by Komisja mogła otrzymać te dane za pomocą usług pojedynczego punktu kontaktowego.
Artykuł  6

Środki przejściowe

1.
Po upływie roku, a następnie po upływie trzech lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia państwa członkowskie dostarczają Komisji (Eurostatowi) sprawozdania dotyczące jakości danych oparte na standardach określonych w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego oraz w podręczniku OOH-HPI.
2.
W ciągu pięciu lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja (Eurostat) przygotuje sprawozdanie dotyczące wskaźników stworzonych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, w szczególności stopnia zgodności tych wskaźników z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1749/96(5) i rozporządzeniem (UE) nr 1114/2010. Sprawozdanie dotyczy również tego, czy wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela mogą zostać objęte zakresem HICP.
Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 września 2012 r. Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatami.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 lutego 2013 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 257 z 27.10.1995, s. 1.

(2) Opinia wydana w dniu 19.10.2012 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 87 z 31.03.2009, s. 164.

(4) Dz.U. L 316 z 2.12.2010, s. 4.

(5) Dz.U. L 229 z 10.9.1996, s. 3.

1 Art. 4 ust. 1 został uznany za nieważny ex tunc zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 23 września 2015 r. w sprawie T-261/13 i T-86/14 (Dz.U.UE.C.2015.389.31).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.33.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 93/2013 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych w odniesieniu do ustanawiania wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela
Data aktu: 01/02/2013
Data ogłoszenia: 02/02/2013
Data wejścia w życie: 22/02/2013, 01/09/2012