uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (zwane dalej "Porozumieniem EOG"), w szczególności jego art. 98,
(1) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1836/93 1 , które jest uwzględnione w Porozumieniu EOG, zostało uchylone rozporządzeniem (WE) nr 761/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 , które zostało uchylone rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 3 , które jest uwzględnione w Porozumieniu EOG, i w związku z powyższym należy usunąć z Porozumienia EOG odniesienie do rozporządzenia (EWG) nr 1836/93.
(2) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 196/2006 4 , które jest uwzględnione w Porozumieniu EOG, stało się nieaktualne i w związku z powyższym należy je uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(3) Dyrektywa Rady 75/716/EWG 5 została uchylona dyrektywą Rady 93/12/EWG 6 , a obie te dyrektywy są uwzględnione w Porozumieniu EOG, w związku z powyższym należy usunąć z Porozumienia EOG odniesienie do dyrektywy 75/716/EWG.
(4) Dyrektywa Rady 78/319/EWG 7 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, została uchylona dyrektywą Rady 91/689/EWG 8 , która została uchylona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE 9 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, i w związku z powyższym należy usunąć z Porozumienia EOG odniesienie do dyrektywy 78/319/EWG.
(5) Dyrektywa Rady 80/778/EWG 10 została uchylona dyrektywą Rady 98/83/WE 11 , a obie te dyrektywy są uwzględnione w Porozumieniu EOG, w związku z powyższym należy usunąć z Porozumienia EOG odniesienie do dyrektywy 80/778/EWG.
(6) Dyrektywa Rady 84/631/EWG 12 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, została uchylona rozporządzeniem Rady (EWG) nr 259/93 13 , które zostało uchylone rozporządzeniem (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady 14 , które jest uwzględnione w Porozumieniu EOG, i w związku z powyższym należy usunąć z Porozumienia EOG odniesienie do dyrektywy 84/631/EWG.
(7) Dyrektywa Rady 85/210/EWG 15 została uchylona dyrektywą 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 16 , a obie te dyrektywy są uwzględnione w Porozumieniu EOG, w związku z powyższym należy usunąć z Porozumienia EOG odniesienie do dyrektywy 85/210/EWG.
(8) Dyrektywa Rady 85/339/EWG 17 została uchylona dyrektywą 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 18 , a obie te dyrektywy są uwzględnione w Porozumieniu EOG, w związku z powyższym należy usunąć z Porozumienia EOG odniesienie do dyrektywy 85/339/EWG.
(9) Dyrektywa Rady 92/72/EWG 19 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, została uchylona dyrektywą 2002/3/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 20 , która została uchylona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE 21 która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, i w związku z powyższym należy usunąć z Porozumienia EOG odniesienie do dyrektywy 92/72/EWG.
(10) Decyzja Komisji 91/448/EWG 22 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(11) Decyzja Rady 91/596/EWG 23 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(12) Decyzja Komisji 92/146/EWG 24 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(13) Decyzja Komisji 94/10/WE 25 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(14) Decyzja Komisji 96/302/WE 26 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(15) Decyzja Komisji 96/511/WE 27 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(16) Decyzja Komisji 1999/177/WE 28 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, wygasła w dniu 9 lutego 2009 r. i w związku z powyższym odniesienie do niej należy usunąć z Porozumienia EOG.
(17) Decyzja Komisji 1999/314/WE 29 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(18) Decyzja Komisji 2000/45/WE 30 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, wygasła w dniu 30 listopada 2008 r. i w związku z powyższym odniesienie do niej należy usunąć z Porozumienia EOG.
(19) Decyzja Komisji 2000/479/WE 31 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(20) Decyzja Komisji 2001/689/WE 32 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, wygasła w dniu 28 lutego 2009 r. i w związku z powyższym odniesienie do niej należy usunąć z Porozumienia EOG.
(21) Decyzja Komisji 2002/529/WE 33 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(22) Decyzja Komisji 2002/605/WE 34 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z czym powyższym ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(23) Decyzja Komisji 2003/121/WE 35 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, wygasła w dniu 31 marca 2008 r. i w związku z powyższym odniesienie do niej należy usunąć z Porozumienia EOG.
(24) Decyzja Komisji 2004/669/WE 36 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, wygasła w dniu 31 maja 2008 r. i w związku z powyższym odniesienie do niej należy usunąć z Porozumienia EOG.
(25) Decyzja Komisji 2005/174/WE 37 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(26) Decyzja Komisji 2006/402/WE 38 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(27) Decyzja Komisji 2006/534/WE 39 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(28) Decyzja Komisji 2007/205/WE 40 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(29) Decyzja Komisji 2007/531/WE 41 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(30) Decyzja Komisji 2010/693/UE 42 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(31) Zalecenie Komisji 2001/680/WE 43 , które jest uwzględnione w Porozumieniu EOG, stało się nieaktualne, w związku z powyższym należy je uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(32) Zalecenie Komisji 2003/532/WE 44 , które jest uwzględnione w Porozumieniu EOG, stało się nieaktualne, w związku z powyższym należy je uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(33) Rezolucja Rady z dnia 15 lipca 1980 r. w sprawie transgranicznego zanieczyszczenia powietrza ditlenkiem siarki i pyłami zawieszonymi 45 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna i w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(34) Rezolucja Rady (89/C 273/01) 46 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna, i w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(35) Rezolucja Rady (90/C 122/02) 47 , która jest uwzględniona w Porozumieniu EOG, stała się nieaktualna i w związku z powyższym należy ją uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(36) Komunikat Komisji (SEC(89) 934 final), który jest uwzględniony w Porozumieniu EOG, stał się nieaktualny i w związku z powyższym należy go uchylić w ramach Porozumienia EOG.
(37) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki II i XX do Porozumienia EOG,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.
12.01.2026W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.
12.01.2026Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.
09.01.2026Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.
08.01.2026Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.
08.01.2026Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.
08.01.2026| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2013.291.39 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2013/80 zmieniająca załącznik II (Przepisy techniczne, normy, badania i certyfikacja) oraz załącznik XX (Środowisko) do Porozumienia EOG |
| Data aktu: | 03/05/2013 |
| Data ogłoszenia: | 31/10/2013 |
| Data wejścia w życie: | 04/05/2013 |