uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ("rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku")(1), w szczególności jego art. 43 lit. d), f) i j) w związku z art. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Komisji (WE) nr 884/2006 z dnia 21 czerwca 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1290/2005 w odniesieniu do finansowania przez EFRG środków interwencyjnych w postaci składowania w magazynach państwowych i księgowania transakcji składowania w magazynach państwowych przez agencje płatnicze państw członkowskich(2), wydatki na czynności fizyczne, o których mowa w załączniku V do wymienionego rozporządzenia, finansowane są ze środków EFRG w oparciu o kwoty standardowe, o ile odpowiednie wydatki nie zostały ustalone w ramach sektorowego prawodawstwa rolnego.
(2) Kwoty standardowe ustanowione na rok 2010 i przedstawione państwom członkowskim zostały obliczone na podstawie zasad obowiązujących przed dniem 1 marca 2010 r. W tym dniu na rynku mleczarskim zaczęły obowiązywać zasady dotyczące zakupu i sprzedaży produktów pochodzących ze skupu interwencyjnego, w tym nowe przepisy dotyczące kosztów ponoszonych przez agencje interwencyjne i podmioty gospodarcze, ustanowione w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1272/2009 z dnia 11 grudnia 2009 r. ustanawiającym wspólne szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do zakupu i sprzedaży produktów rolnych w ramach interwencji publicznej(3).
(3) W celu uwzględnienia sytuacji dotyczącej sprzedaży rozporządzenie Komisji (UE) nr 569/2010 z dnia 29 czerwca 2010 r. wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia (UE) nr 1272/2009 w odniesieniu do sprzedaży w drodze procedury przetargowej masła i odtłuszczonego mleka w proszku przewidzianych odpowiednio w rozporządzeniu (UE) nr 446/2010 i w rozporządzeniu (UE) nr 447/2010(4), wprowadziło odstępstwo od rozporządzenia (UE) nr 1272/2009 w odniesieniu do właściwych przepisów dotyczących sprzedaży w drodze procedury przetargowej masła i odłuszczonego mleka w proszku dla ofert przedłożonych do dnia 21 września 2010 r.
(4) Dla zapewnienia czasu potrzebnego na analizę jednolitego stosowania przepisów dotyczących kosztów ponoszonych przez agencje interwencyjne i podmioty gospodarcze związanych z zakupem i sprzedażą masła i odłuszczonego mleka w proszku pochodzących ze skupu interwencyjnego, odstępstwo wprowadzone rozporządzeniem (UE) nr 569/2010 zostało przedłużone do końca roku obrotowego 2011, na mocy rozporządzenia Komisji (UE) nr 826/2010 z dnia 20 września 2010 r. wprowadzającego odstępstwo od przepisów rozporządzenia (UE) nr 1272/2009 w zakresie skupu i sprzedaży masła i odtłuszczonego mleka w proszku(5).
(5) Przeprowadzono kontrolę na miejscu czynności fizycznych związanych z wycofywaniem masła i odłuszczonego mleka w proszku z miejsca przechowywania interwencyjnego. Kontrola wykazała, że przeniesienie produktu z miejsca składowania, a następnie załadunek na środki transportu należy uznać za jedną czynność. Kontrola pokazała także, że nie jest wskazane oddzielanie kosztu przeniesienia produktu z miejsca składowania od kosztu załadunku na środek transportu. Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy produkty dostarczane są do miejsca przechowywania interwencyjnego, rozładowywane ze środków transportu i przemieszczane do miejsca składowania. W związku z tym konieczne jest zmiana rozporządzenia (UE) nr 1272/2009 w celu uwzględnienia tej sytuacji i zapewnienia spójności z rozporządzeniem (WE) nr 884/2006.
(6) W celu zapewnienia ciągłości stosowania, niniejsze rozporządzenie powinno stosować się od dnia następującego po wygaśnięciu rozporządzenia (UE) nr 826/2010.
(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
| W imieniu Komisji | |
| José Manuel BARROSO | |
| Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.
(2) Dz.U. L 171 z 23.6.2006, s. 35.
(3) Dz.U. L 349 z 29.12.2009, s. 1.
(4) Dz.U. L 163 z 30.6.2010, s. 32.
(5) Dz.U. L 247 z 21.9.2010, s. 44.
Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.
12.01.2026W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.
12.01.2026Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.
09.01.2026Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.
08.01.2026Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.
08.01.2026Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.
08.01.2026| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2011.249.6 |
| Rodzaj: | Rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 957/2011 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1272/2009 w zakresie zakupu i sprzedaży masła i odtłuszczonego mleka w proszku |
| Data aktu: | 26/09/2011 |
| Data ogłoszenia: | 27/09/2011 |
| Data wejścia w życie: | 30/09/2011, 01/10/2011 |