united kingdom
ukraine

Decyzja 2010/280/UE zmieniająca decyzję 2006/968/WE wykonującą rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 w odniesieniu do wytycznych i procedur elektronicznej identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz

DECYZJA KOMISJI
z dnia 12 maja 2010 r.
zmieniająca decyzję 2006/968/WE wykonującą rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 w odniesieniu do wytycznych i procedur elektronicznej identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz

(notyfikowana jako dokument nr C(2010) 3009)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/280/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 20 maja 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 z dnia 17 grudnia 2003 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 i dyrektywy 92/102/EWG i 64/432/EWG(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 21/2004 nakłada na każde państwo członkowskie obowiązek ustanowienia systemu identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz zgodnie z tym rozporządzeniem. Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 21/2004 owce i kozy są znakowane za pomocą pierwszego i drugiego sposobu identyfikacji. Jednym z tych sposobów identyfikacji musi być identyfikator elektroniczny oraz inny widoczny identyfikator.

(2) W decyzji Komisji 2006/968/WE(2) określono wytyczne i procedury zatwierdzania identyfikatorów i czytników służących do elektronicznej identyfikacji owiec i kóz na mocy rozporządzenia (WE) nr 21/2004. W decyzji tej ustanowiono minimalne wymogi dotyczące niektórych badań zgodności i skuteczności przy zatwierdzaniu identyfikatorów w celu zapewnienia możliwości odczytu identyfikatorów w całej Unii i spełnienia wymagań dotyczących minimalnych odległości odczytu określonych w rozporządzeniu (WE) nr 21/2004.

(3) Procedury wspomnianych badań zostały ustanowione zgodnie z metodami określonymi w Międzynarodowym porozumieniu w sprawie praktyk rejestracyjnych Międzynarodowego Komitetu ds. Rejestracji Zwierząt (wytyczne ICAR). Wytyczne ICAR zostały dalej rozwinięte, a obecnie są zastąpione normami ISO 24631-1, 24631-2, 24631-3 i 24631-4. Z uwagi na przejrzystość należy ustanowić bezpośrednie odniesienie do odpowiednich punktów norm ISO.

(4) Zwierzęta w ciągu swojego życia mogą być przemieszczane, a co za tym idzie, trzymane w różnych gospodarstwach. Konieczne jest ustanowienie kryteriów minimalnej skuteczności identyfikatorów elektronicznych w celu zapewnienia możliwości odczytu identyfikatorów w różnych warunkach w całej Unii.

(5) Aby ograniczyć ewentualne obciążenie administracyjne, należy objaśnić wymogi dotyczące procedur zatwierdzania czytników. W przeciwieństwie do identyfikatorów, na poziomie Unii nie powinno ustanawiać się obowiązujących wymogów dotyczących czytników. Jednakże państwa członkowskie powinny mieć możliwość, w razie potrzeby, określenia dodatkowych kryteriów w celu zapewnienia funkcjonalności identyfikacji elektronicznej w specyficznych warunkach geograficznych, klimatycznych i warunkach zarządzania.

(6) Z praktyki wdrażania rozporządzenia (WE) nr 21/2004 wynika, że wystarczy niewielka liczba laboratoriów, aby przeprowadzić wszystkie badania określone w tym rozporządzeniu. Nie jest więc potrzebna specjalna procedura wyznaczania krajowych laboratoriów badawczych we wszystkich państwach członkowskich. Wystarczy, aby badania były przeprowadzane w laboratoriach akredytowanych dla tych badań zgodnie z normą EN ISO/IEC 17025.

(7) Należy więc odpowiednio zmienić decyzję 2006/968/WE.

(8) Środki, o których mowa w niniejszej decyzji, są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do decyzji 2006/968/WE zostaje zmieniony zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 lipca 2010 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 maja 2010 r.

W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 5 z 9.1.2004, s. 8.

(2) Dz.U. L 401 z 30.12.2006, s. 41.

ZAŁĄCZNIK 

W załączniku wprowadza się następujące zmiany:

1) w rozdziale I skreśla się lit. f) i g);

2) w rozdziale II wprowadza się następujące zmiany:

a) punkty 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Właściwy organ zatwierdza stosowanie identyfikatorów, tylko jeśli zostały poddane badaniom, z pozytywnym wynikiem, w zakresie:

a) ich zgodności z normami ISO 11784 i 11785, zgodnie z procedurami badań określonymi w pkt 7 normy ISO 24631-1; oraz

b) osiągnięcia przez nie minimalnej skuteczności odległości odczytu, określonej w pkt 2, zgodnie z procedurami określonymi w pkt 7 normy ISO 24631-3.

2. Aby osiągnąć odległości odczytu ustanowione w lit. c) sekcji A.6 załącznika do rozporządzenia (WE) nr 21/2004, urządzenie radiolokacyjne musi spełniać następujące parametry:

a) urządzenia radiolokacyjne z zastosowaniem technologii HDX muszą posiadać minimalne natężenie magnetycznego pola aktywacji o wartości mniejszej lub równej 1,2 A/m, mierzone zgodnie z normą ISO 24631-3, część 7.6.5 »Minimalne natężenie magnetycznego pola aktywacji w trybie HDX« i osiągnąć amplitudę modulacji równą 10 mV, mierzoną zgodnie z normą ISO 24631-3, część 7.6.7 »Amplituda modulacji w trybie HDX« przy natężeniu pola magnetycznego o wartości mniejszej lub równej 1,2 A/m;

b) urządzenia radiolokacyjne z zastosowaniem technologii FDX-B muszą posiadać minimalne natężenie magnetycznego pola aktywacji o wartości mniejszej lub równej 1,2 A/m, mierzone zgodnie z normą ISO 24631-3, część 7.6.4 »Minimalne natężenie magnetycznego pola aktywacji w trybie FDX-B« i osiągnąć amplitudę modulacji równą 10 mV, mierzoną zgodnie z normą ISO 24631-3, część 7.6.6 »Amplituda modulacji w trybie FDX-B« przy natężeniu pola magnetycznego o wartości mniejszej lub równej 1,2 A/m.";

b) dodaje się pkt 6 w brzmieniu:

"6. Zatwierdzenia przyznane przez właściwy organ do dnia 30 czerwca 2010 r. dla identyfikatorów, które są badane zgodnie z metodami zatwierdzania identyfikatorów obowiązującymi do tego dnia, zachowują ważność.";

3) rozdziały III i IV otrzymują brzmienie:

"ROZDZIAŁ III

Czytniki

W razie potrzeby, w celu zapewnienia odpowiedniego odczytu identyfikatorów w lokalnych warunkach geograficznych, klimatycznych lub warunkach zarządzania, właściwy organ może nałożyć określone kryteria skuteczności na czytniki, które są stosowane w danym gospodarstwie lub w danym typie gospodarstwa. Warunki zarządzania, które uzasadniają zastosowanie takich kryteriów skuteczności, prawdopodobnie będą panować w gospodarstwach o dużej liczbie zwierząt oznaczanych identyfikatorami z zastosowaniem technologii HDX i FDX-B lub w gospodarstwach, w których wymagana jest synchronizacja czytników zgodnie z częścią 7.7.3 normy ISO 24631-2.

ROZDZIAŁ IV

Laboratoria badawcze i procedura

Badania określone w pkt 1-4 rozdziału II są przeprowadzane w laboratoriach badawczych, które działają i są oceniane i akredytowane w zakresie tych badań zgodnie z normą EN ISO/IEC 17025 w spawie »Ogólnych wymogów dotyczących kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących«. Wytwórcy identyfikatorów, którzy wnioskują o badania, mogą swobodnie wybierać spośród akredytowanych laboratoriów badawczych.".

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.124.5

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2010/280/UE zmieniająca decyzję 2006/968/WE wykonującą rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 w odniesieniu do wytycznych i procedur elektronicznej identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz
Data aktu: 12/05/2010
Data ogłoszenia: 20/05/2010
Data wejścia w życie: 20/05/2010, 01/07/2010